Organizator:

Ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez paliwa niskoemisyjne - trwają konsultacje społeczne

Podziel się

Opublikowany przez Komisję Europejską akt delegowany opisuje metodologię określania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez paliwa niskoemisyjne. Konsultacje potrwają do 25.10.2024.

Paliwa niskoemisyjne mogą odegrać rolę w transformacji energetycznej, szczególnie w perspektywie krótko- i średnioterminowej, ponieważ emitują mniej emisji niż istniejące paliwa i wspierają wykorzystanie paliw odnawialnych.

UE wdrożyła procedurę certyfikacji w celu zapewnienia, że paliwa niskoemisyjne w praktyce ograniczają emisje.

Opublikowany przez Komisję Europejską akt delegowany opisuje metodologię określania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez paliwa niskoemisyjne. Opiera się ona na ocenie cyklu życia całkowitych emisji gazów cieplarnianych tych paliw.

Konsultacje publiczne są dostępne  TUTAJ>>

Okres zbierania opinii będzie trwał do 25 października 2024 r.

Akt delegowany jest wymagany na mocy dyrektywy (UE) 2024/1788 w sprawie wspólnych zasad dla rynków wewnętrznych gazu odnawialnego, gazu ziemnego i wodoru (pakiet dotyczący wodoru i dekarbonizacji gazu) w celu określenia metodologii oceny ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z paliw niskoemisyjnych.

Metodologia rozliczania paliw niskoemisyjnych powinna uwzględniać emisje w pełnym cyklu życia i emisje pośrednie wynikające z:
- przekierowania sztywnych wkładów z produkcji paliw niskoemisyjnych
- emisji metanu na wcześniejszym etapie oraz
- rzeczywistych wskaźników wychwytywania dwutlenku węgla.

Akt delegowany określa metodologię obliczania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z paliw niskoemisyjnych innych niż paliwa węglowe pochodzące z recyklingu.

Do dnia 1 lipca 2028 r. Komisja oceni wpływ wprowadzenia alternatywnych ścieżek, w szczególności pozyskiwania niskoemisyjnej energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w oparciu o odpowiednie kryteria oraz wprowadzenia możliwości uwzględnienia intensywności emisji gazów cieplarnianych z energii elektrycznej na podstawie średnich godzinowych.