Organizator:

3W woda, wodór, węgiel – platforma wsparcia innowacji

Podziel się

Innowacyjność i szybki rozwój technologiczny są aktualnie kluczowe dla sukcesu różnych przedsięwzięć. Historia pokazuje, że w krajach, które opierają swoją gospodarkę na innowacjach, instytucje publiczne odegrały decydującą rolę w tworzeniu platform do rozwoju technologii. Idea 3W to właśnie taka platforma, a innowacje spod znaku 3W mają potencjał, by zostać „gamechangerem” polskiej gospodarki i przyspieszyć jej rozwój. Ale zacznijmy od przeszłości.

W 1907 r. amerykańska firma AT&T stanęła w obliczu kryzysu. Nowy prezes zdecydował się na krok, który miał dać firmie nowe życie: zlecił budowę systemu, który umożliwiłby połączenie głosowe przez całe USA – między Nowym Jorkiem a San Francisco. Wydawało się to niemożliwe, ale firma stworzyła kompleks naukowo-technologiczny, w którym zgromadziła dziesiątki naukowców: teoretyków, praktyków, inżynierów. Zespół pracował nad wynalazkami, które pokonywały różne ograniczenia i w ciągu 8 lat stworzyli wzmacniacze sygnału, dzięki którym w styczniu 1915 r. doszło do pierwszej rozmowy przez cały kontynent. Wziął w niej udział nie tylko założyciel firmy Alexander Graham Bell, ale też ówczesny prezydent USA Woodrow Wilson.

Praca nad tym ambitnym celem zaowocowała powstaniem Bell Labs – organizacji, która stała się kuźnią innowacji amerykańskiej gospodarki. To tam w późniejszych latach doskonalono komputer i technologie cyfrowe. W siedzibie Bell Labs pracowali teoretycy, specjaliści od materiałów, inżynierowie, a nawet serwisanci słupów telefonicznych. Byli to ludzie wielu talentów, którzy po prostu blisko ze sobą współpracowali. Bell Labs to modelowy opis tego, co jest potrzebne do stworzenia kultury innowacji.

3 kroki do stworzenia kultury innowacji

Realna potrzeba, utalentowani ludzie i przyjazny ekosystem to elementy niezbędne do tego, by powstawały technologie, które zmienią naszą przyszłość. Dziś my również stoimy przed dziejową szansą, kiedy zachodzi ta magiczna kombinacja czynników. Idea 3W jest właśnie taką platformą, a innowacje spod znaku 3W mają ogromny potencjał, by przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki, m.in. dzięki synergii różnych zasobów – zarówno tych związanych z zaangażowaniem we współpracę śmiałych przedsiębiorców i utalentowanych naukowców, ale również synergii wody, wodoru i węgla nieenergetycznego, czyli zasobów które są podstawą nowych technologii wykorzystywanych w przemyśle, medycynie czy rolnictwie.

Obecnie mierzymy się z poważnymi wyzwaniami, jak ograniczony dostęp do wody pitnej i żywności, konieczność transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjności, czy potrzeba zapewniania bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego – (szczególnie istotny społecznie aspekt w kontekście wydarzeń w Ukrainie).

W naszym kraju nie brakuje utalentowanych ludzi, którym przyszłość następnych pokoleń nie jest obojętna i chcą zmieniać świat na lepsze. Przykładem firmy ze świata 3W, która zaprezentuje się podczas konferencji Impact’23, jest Naiad Water Investments. Jej twórcy sięgnęli po sztuczną inteligencję i zaawansowaną analitykę danych, by na ich podstawie określić, ile wody potrzebują poszczególne uprawy w rolnictwie, by najefektywniej się rozwijać. Druga – firma WTT – opracowała technologię całkowitej utylizacji odpadów. Ze śmieci po obróbce zostają gaz, wodór i bazaltowe kamienie – czyli produkty, które można ponownie wykorzystać. Kolejnym przykładem jest Nanonet i ich nanomateriały węglowe, które mają konkretne zastosowanie m.in. w medycynie jako nanotatuaże monitorujące parametry ciała, czy w elektronice (w drukowanych elastycznych urządzeniach) i technologiach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Ekosystem 3W łączy różne środowiska, które współpracują ze sobą. Jest to zarówno biznes, jak i naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W, których celem jest łączenie polskiego potencjału intelektualnego z potrzebami biznesu.

– Idea 3W to obiektywne centrum kompetencji i platforma synergii - zarówno w wymiarze zasobów, jak i potencjałów. To pierwszy tego typu ekosystem w Polsce, który w realny sposób łączy biznes, naukę, sektor publiczny i otwiera zupełnie nowe możliwości współpracy, realizacji i komercjalizacji ambitniejszych projektów, niż byłoby to możliwe przy rozproszeniu zasobów. Łączymy firmy, które tworzą innowacyjne rozwiązania związane z wodą, wodorem i węglem, by mogły razem budować partnerstwa i wspólnie wypracować wartość dodaną, rozwijać swoje produkty w nowatorskich formatach technologicznych i biznesowych przy użytecznym i efektywnym wsparciu świata nauki – powiedział Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii Banku Gospodarstwa Krajowego.

O tym i o wielu innych sprawach będziemy rozmawiać podczas zbliżającego się prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologicznego Impact 2023, w którym biorą udział menedżerowie największych światowych spółek, a także politycy, naukowcy i eksperci.