Organizator:

bp planuje duży zielony projekt wodorowy w Teesside

Podziel się

bp potwierdziła, że planuje budowę nowego zakładu wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru w północno-wschodniej Anglii, który może dostarczyć do 500 MWe (megawatów energii elektrycznej) wodoru do 2030 roku.

Oczekuje się, że w ramach projektu HyGreen Teesside, który będzie rozwijany w kilku etapach, produkcja będzie dopasowana do popytu i będzie opierać się na doświadczeniu w celu obniżenia kosztów. bp zamierza rozpocząć produkcję do 2025 roku z około 60 MWe zainstalowanej mocy produkcyjnej wodoru w fazie początkowej. Ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca projektu spodziewana jest w 2023 roku.

Hygreen Teesside stanowi najnowsze uzupełnienie zintegrowanego portfela biznesowego bp w Wielkiej Brytanii, który obejmuje 3 GW brutto morskiej energii wiatrowej na Morzu Irlandzkim, budowę 16 000 punktów ładowania w Wielkiej Brytanii do 2030 r. oraz umowę partnerską między bp i Aberdeen City.

bp współpracuje z przemysłem, administracją lokalną, taką jak Tees Valley Combined Authority („TVCA”) i rządem Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć tempo dekarbonizacji w transporcie.

Oczekuje się, że projekty bp dotyczące niebieskiego i zielonego wodoru w Teesside, wraz z proponowanym projektem zasilania Net Zero Teesside, będą dodatkowo wspierać rozwój gospodarczy i regenerację w Teesside. Zapewniając wysokiej jakości miejsca pracy zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji, oba projekty będą wspierać lokalną edukację, rozwój umiejętności, a także katalizować wysoce wyspecjalizowany łańcuch dostaw wodoru ulokowany w Wielkiej Brytanii.

Louise Jacobsen Plutt, starsza wiceprezes bp ds. wodoru i CCUS, powiedziała: „Niskoemisyjny wodór będzie niezbędny w dekarbonizacji trudnych do ograniczenia sektorów przemysłowych, w tym transportu ciężkiego. HyGreen i H2Teesside mogą pomóc przekształcić Teesside w zielone serce Wielkiej Brytanii, z korzyścią dla mieszkających tam ludzi, społeczności i firm. To jest dokładnie ten rodzaj energii, który chcemy ‎produkować i, co ważniejsze, dostarczać”.

Oczekuje się, że dzięki projektowi Teesside stanie się pierwszym dużym węzłem transportu wodoru w Wielkiej Brytanii, który umożliwi wielkoskalową dekarbonizację transportu ciężkiego, lotnisk, portów i kolei w Wielkiej Brytanii.

„Niskoemisyjny wodór będzie niezbędny w dekarbonizacji trudnych do ograniczenia sektorów przemysłowych, w tym transportu ciężkiego. HyGreen i H2Teesside mogą pomóc przekształcić Teesside w zielone serce Wielkiej Brytanii, z korzyścią dla mieszkających tam ludzi, społeczności i firm. To jest dokładnie ten rodzaj energii, który chcemy ‎produkować i, co ważniejsze, dostarczać”.

Louise Jacobsen Plutt, starsza wiceprezes ds. wodoru i CCUS, bp

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział: „Ten ekscytujący projekt opiera się na ciągłym rozwoju sektora wodorowego na tym obszarze w postaci węzła transportu wodoru w dolinie Tees. Pomoże on utorować drogę wykorzystania tego pierwiastka we wszystkich środkach transportu, tworząc przy tym wysokiej jakości, ekologiczne miejsca pracy”.‎

„To doskonała wiadomość po ostatnim szczycie COP26; cieszę się na możliwość wspierania przemysłu w rozwijaniu nowych technologii na rzecz budowania czystszego systemu transportu i zerowej emisji netto w przyszłości”.

Łączna moc 1,5 GW HyGreen Teesside i H2Teesside może zapewnić osiągnięcie 30% celu brytyjskiego rządu, jakim jest produkcja wodoru o mocy 5 GW do 2030 roku. Zakłady działające w Teesside odpowiadaja za ponad 5% emisji przemysłowych w Wielkiej Brytanii, a w regionie działalność prowadzi aż pięciu z dwudziestu pięciu największych producentów emisji w kraju.

Burmistrz Tees Valley, Ben Houchen, powiedział: „To kolejna rewolucja w regionie, który jest krajowym liderem w tworzeniu czystszych, bezpieczniejszych i zdrowszych miejsc pracy i społeczności przyszłości. Dzięki naszemu statusowi pierwszego węzła transportu wodoru w Wielkiej Brytanii i zaangażowaniu bp w inne programy, takie jak Net Zero Teesside i H2Teesside, szybko stajemy się miejscem oferującym innowacje w sektorze wodoru. Niezależnie od tego, czy chodzi o wodór, wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla, czy też przybrzeżną energetykę wiatrową, ‎Teesside, Darlington i Hartlepool mają know-how, lokalizacje i ambicje, aby je dostarczać”.‎

Firma bp ogłosiła już serię protokołów ustaleń (MoU) z potencjalnymi odbiorcami przemysłowymi wodoru w rejonie Teesside, włączając zarówno istniejące, jak i nowe podmioty, ponieważ planowana produkcja wodoru w ramach projektu H2Teesside zwiększa zapotrzebowanie na ten pierwiastek. bp również niedawno podpisała porozumienie z Daimler Truck, która będzie pilotować zarówno rozwój infrastruktury wodorowej, jak i wprowadzenie napędzanych wodorem ciężarówek wyposażonych w ogniwa paliwowe w Wielkiej Brytanii.

HyGreen Teesside byłby kolejnym ważnym krokiem w rozwoju działalności bp związanej z wodorem i pierwszym zielonym projektem wodorowym firmy w Wielkiej Brytanii. bp realizuje projekty dotyczące produkcji ekologicznego wodoru w swoich rafineriach w Rotterdamie w Holandii, Lingen w Niemczech i Castellon w Hiszpanii. Firma przeprowadziła również studium wykonalności, określając możliwości produkcji zielonego wodoru w Australii Zachodniej i została ostatnio wybrana jako preferowany oferent do opracowania centrum produkcji zielonego wodoru w Aberdeen.

W szerszym zakresie działalności niskoemisyjnej bp udało się zaprojektować źródła energii odnawialnej o mocy aż 23,3 GW, zbliżając się do osiągnięcia swojego celu na 2025 r., jakim jest doprowadzenie nowych źródeł odnawialnych o mocy 20 GW do etapu ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Źródło: BP