Organizator:

Czy Tesla wyprodukuje wodorowy model?

Podziel się

Elon Musk wyraził swoje zainteresowanie przemysłem motoryzacyjnym opartym na wodorze i potwierdził, że wodorowy pojazd Tesli jest coraz bliżej. Jak to określił w swoim stylu Musk, wodorowa Tesla "zatrze wszystkich konkurentów".

Tesla z powodzeniem zdobyła pozycję czołowego producenta pojazdów elektrycznych i zajmuje ją do dziś. Jednak ponieważ wodór jest najbardziej rozpowszechnioną substancją chemiczną we wszechświecie, Toyota, główny konkurent Tesli, dostrzegła, że najlepszym sposobem działania jest stworzenie zupełnie nowego rynku, który będzie mogła kontrolować, zamiast próbować konkurować z Teslą w przestrzeni elektromobilności. Toyota Mirai, często znana jako FCEV, była pierwszym pojazdem z wodorowymi ogniwami paliwowymi, która w 2014 r. weszła do oficjalnej produkcji. 

Podejście rynku do ogniw paliwowych jest bardzo obiecujące. Według wielu ekspertów motoryzacyjnych, w dłuższej perspektywie samochody wodorowe mogą wręcz wyprzeć konwencjonalne pojazdy elektryczne. Jeśli Tesla nie będzie miała planu awaryjnego, może pozostać w tyle za swoimi czołowymi rywalami.

Elon Musk, który wcześniej wyrażał swoją niechęć do pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, nagle zmienił zdanie, a nawet lekko cofnął niektóre ze swoich wcześniejszych komentarzy, ogłaszając, że Tesla ma ambicje na rynku FCEV.

Nie podano jeszcze żadnych oficjalnych informacji na temat nowego pojazdu wodorowego Tesli, ale eksperci uważają, że zostanie on zbudowany na platformie Modelu S lub Modelu X i będzie miał znaną z firmy nowoczesną stylistykę oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Podstawową przewagą pojazdów z wodorowymi ogniwami paliwowymi nad konwencjonalnymi pojazdami EV jest ich doskonały zasięg, wydajność i szybki czas tankowania. 

Jeśli chodzi o masową produkcję pojazdów na wodorowe ogniwa paliwowe, Tesla oraz inni producenci samochodów muszą pokonać jeszcze kilka przeszkód.  Jedną z największych jest bardzo mała liczba stacji tankowania wodoru. Ogranicza to potencjalny rynek pojazdów wodorowych i sprawia, że pokonywanie dużych odległości stanowi duże wyzwanie. Niezależnie od tych trudności, zarówno klienci jak i producenci samochodów wykazują coraz większe zainteresowanie pojazdami napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi.

 

Źródło: energynews.biz

Elon Musk o wodorowym modelu Tesli