Organizator:

„It is bloody ambitious – jak zrealizować cele?" - zapis debaty podczas Forum H2POLAND 2023

Podziel się

Zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej debaty z Forum H2POLAND 2023 -„It is bloody ambitious – jak zrealizować cele? Rola współpracy międzysektorowej w tworzeniu gospodarki wodorowej?". Nietypowy tytuł debaty nawiązywał do wypowiedzi Frans Timmermans, Wiceprzewodniczącego Wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu w European Commission, wygłoszonej podczas EU Hydrogen Week 2022.

- Infrastruktura ma wpływ na akceptację społeczną, ale można tworzyć inicjatywy lokalne. To gwarancja sukcesu, żeby społeczność lokalna wspierała wszystkie przedsięwzięcia im służące – mówi Szczepan Ruman, Prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. działającej w ramach Grupy Kapitałowej Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

- Wprowadziliśmy w tym roku akademię wodorową, które cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się bardzo dużo chętnych studentów. Jest to nowy kierunek, który bardzo trafił do społeczeństwa – dodaje Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych w PKN ORLEN S.A.

- Wodór po pierwsze dla głębokiej dekarbonizacji przemysłu, po drugie dla transportu, a po trzecie dla magazynowania energii. Wodór jest wektorem energii, który będzie odgrywał ważną rolę, zaś my musimy być agnostyczni i dać pracować innowacjom oraz firmom. Skupmy się więc na maksymalizacji wolumenu – tłumaczy Piotr Kus, Dyrektor Generalny ENTSOG - European Network of Transmission System Operators for Gas.

- Toyota Motor Corporation już od lat 90. interesuje się technologią wodorową, aż w końcu uznała ją za medium docelowe - i to nie tylko do zastosowań transportowych. Tu istnieje bowiem wielość możliwych zastosowań – wyjaśnia Cezary Kaczmarczyk, Regional Director External, Legal & Corporate Affairs w Toyota Central Europe – Polska.

- My - jako deweloper i operator farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych - podjęliśmy decyzję o rozwoju firmy i ruszymy w stronie zielonego wodoru. Obecnie budujemy dla naszych partnerów zakład, który będzie zużywał wyłącznie zieloną energię. Na początek projektujemy więc to, co możemy zaimplementować, m.in. w transporcie – tłumaczy Robert Adamczewski, Head of Development w European Energy – Polska.

Podsumowaniem debaty jest wspólne wystąpienie Piotra Woźnego, Prezesa Zarządu ZE PAK SA oraz Macieja Końskiego, Project Managera w Grupa Polsatie i ZE PAK SA, odpowiedzialnego za wodorowe projekty tego konsorcjum. Mówią, jak przebiega droga w stronę zeroemisyjności i produkcji zielonej energii. Opowiadają o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych przez firmę ZE PAK SA, a także analizują sposoby na jeszcze skuteczniejsze kreowanie wodorowego rynku w Polsce.