Organizator:

Kilogram zielonego wodoru za mniej niż 2 euro, pomysłodawcami Polska firma - mPower Green Tech

Podziel się

Kryzys na rynku energetycznym oraz paliwowym spowodował zmiany w obrazie energetycznym wielu krajów. Na tej sytuacji zyskują już wcześniej pracujące nad paliwami alternatywnymi marki, które próbują wdrożyć jak najszybciej możliwość uniezależnienia od jednego rodzaju energii.

Istnieją różne rodzaje wodoru (szary, niebieski, zielony). Szary to ten najmniej ekologiczny, gdyż do jego produkcji stosuje się gaz ziemny. Jest to tani sposób, lecz przy pozyskaniu 1 tony szarego wodoru wytwarzane jest, aż 10 ton dwutlenku węgla. Produkcja wodoru niebieskiego jest identyczna jak szarego. Różnica polega na tym, iż dwutlenek węgla jako produktu uboczny może zostać magazynowany, czy też wykorzystywany w przemyśle, ale i w tym przypadku spora jego część jest uwalniana do atmosfery. 

Jedynym racjonalnym dla środowiska wyborem jest wodór zielony. Wytwarzany poprzez elektrolizę jest kosztowny oraz skomplikowany, natomiast jak już wcześniej zostało to powiedziane, jego pozyskanie i późniejsze wykorzystanie jest w całości neutralne dla środowiska. 

Elektroliza to nie jedyny sposób na pozyskanie zielonego wodoru. Jest to również możliwe dzięki biomasie, a specjalizuje się w tym jedna z naszych Polskich firm - mPower Green Tech. Metoda przez nich opracowana nie wymaga skomplikowanych długotrwałych oraz bardzo kosztownych instalacji. Nasza technologia umożliwia dziesięciokrotne zmniejszenie rozmiarów instalacji - jak potwierdza Albin Czernichowski, główny naukowiec spółki mPower Green Tech.

Cena to jedna z przyczyn stosowania nowoczesnych rozwiązań w pozyskiwaniu wodoru. Niska cena zielonego wodoru wychodzącego spod szyldu Polskiej marki związana jest z wykorzystaniem biomasy każdego rodzaju, nawet tej powstającej jako odpad w procesach przemysłowych i rolnych.

 

Źródło: Money.pl