Organizator:

MF Hydra - pierwszy wodorowy prom już pływa

Podziel się

Norweska firma Norled rozpoczęła użytkowanie pierwszego na świecie promu napędzanego płynnym wodorem. Jednostka o nazwie MF Hydra w końcu otrzymała zezwolenie na żeglugę i może przyjmować na pokład pasażerów.

Po wielu latach prac badawczych, rozwojowych oraz testów, prom MF Hydra może wypłynąć na szerokie wody. Jednostka ta jest wyjątkowa w skali światowej ze względu na napęd oraz wykorzystywane paliwo. Statek jest bowiem zasilany ciekłym wodorem, a - jak wskazuje firma Norled - tylko ona oraz przemysł kosmiczny używają go dziś wodoru jako paliwa.

Prom MF Hydra został zwodowany w 2021 r. i od tego czasu przygotowywano go do testów. Te rozpoczęły się na początku 2023 r. Jednostka o długości 82,4 m będzie mógła zabrać na pokład do 300 pasażerów i 80 pojazdów.

Konstrukcja napędzana jest przez dwa silniki Shottela, dwa generatory o mocy 440 kW i dwa ogniwa paliwowe 200 kW. Prom wyposażono też w zbiornik na paliwo, w którym może przechowywać do 80 m sześc. skroplonego wodoru. Zdaniem konstruktorów, jego użycie powinno obniżyć roczną emisję dwutlenku węgla przez statek nawet o 95 proc.

Prom pływać ma w Norwegii na trasie między Hjelmeland, Skipavik i Nesvik. Z wprowadzenia do służby takiego statku zadowolone są władze, które wskazują na wagę wykorzystania nowoczesnych technologii w żegludze morskiej.

Warto wspomnieć, że firma Norled znana jest z wprowadzania na rynek statków o specyficznym napędzie. To ona w 2015 r. wprowadziła na rynek pierwszy na świecie prom zasilany przez akumulatory i napędzany śmigłem.