Organizator:

NCBR wesprze finansowo Program Wodorowy PGNiG i Politechniki Śląskiej

Podziel się

PGNiG i Politechnika Śląska otrzymały dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na program „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych"

Projekt koncentruje się na opracowaniu czujników (sensorów) do wykrywania wodoru w mieszaninach gazów, w tym zawierających gaz ziemny. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane m.in. do badania zawartości wodoru w mieszankach transportowanych sieciami dystrybucyjnymi i przesyłowymi.

 

Innowacją projektu HydroSens jest zastosowanie półprzewodników polimerowych (tzw. polimerów przewodzących) jako materiału do produkcji sensorów wodoru.

Obecnie do pomiaru wodoru w sieciach gazowych stosuje się chromatografy. Urządzenia te są jednak drogie i wymagają specjalistycznej obsługi. Czujniki, nad którymi pracuje konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej, mają być tanie w produkcji, niezawodne i łatwe w obsłudze.

Oprócz wykorzystania sensorów do szybkiego wykrywania wodoru w sieciach dystrybucyjnych mogą one stanowić również element sterowników dla urządzeń przystosowanych do zasilania paliwami o zmiennym składzie, np. kotłów gazowych, wskazano również.

 

Źródło: 300 Gospodarka