Organizator:

Premier Kanady Justin Trudeau i szefowa UE Ursula von der Leyen ogłaszają nową umowę wodorową

Podziel się

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił 8 marca br. wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen większe wsparcie dla Ukrainy oraz nowe porozumienie z Europą w sprawie wodoru.

Kanada przedłuży misję Operation Unifier, której celem jest zapewnienie szkoleń inżynieryjnych na Ukrainie co najmniej do października, a kanadyjscy trenerzy medyczni zostaną wysłani, aby pomóc siłom ukraińskim w zakresie bojowych umiejętności medycznych.

- Kanada robi dużo więcej niż inni w kwestii sprawiedliwego udziału w pomocy Ukrainie, wychodzi daleko poza to, co jest konieczne. Chcę więc podziękować za to Kanadzie - powiedziała von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z Justinem Trudeau w kanadyjskim mieście Kingston.

Poinformował też, że Ottawa podpisała nowe porozumienie w sprawie wodoru z Unią Europejską.

- Wzmocniony plan działania w sprawie wodoru zmobilizuje inwestycje, wesprze przedsiębiorstwa, podzieli się ekspertyzami i doprowadzi czysty kanadyjski wodór do Europy - powiedział Justin Trudeau. - Chodzi tu także o nowe, dobre miejsca pracy dla klasy średniej, o wzrost gospodarczy i o czystą energię.

W ramach szerszych rozmów na temat zmian klimatycznych i czystej energii, von der Leyen powiedziała, że Kanada i UE robią postępy w sprawie umowy o krytycznych minerałach, która została podpisana w 2021 r. Określiła te minerały jako "siłę napędową czystej gospodarki". Natomiast wspólny "zielony sojusz" Unii z Kanadą pozwoli na zwiększenie współpracy energetycznej i klimatycznej we wszystkich dziedzinach gospodarki.

Źródło: Terrace Standard