Organizator:

Prezydent Joe Biden gwarantuje przyszłość przemysłowi wodorowemu. 3 dolary dopłaty do kilograma H2

Podziel się

Przyszłość zielonego wodoru jako głównego źródła energii została wzmocniona przez ustawę prezydenta USA Joe Bidena o zmniejszeniu inflacji, która spowoduje wzrost inwestycji w powstające paliwo bezemisyjne - uważa Macquarie Group Ltd.

- Ustawa, która zapewnia producentom ulgi podatkowe w wysokości nawet 3 dolarów za kilogram, niemal gwarantuje, że wodór będzie ważnym wektorem energii w przyszłości - powiedziała Kate Vidgen, szefowa działu przemian przemysłowych i czystych paliw w Macquarie's Green Investment Group w wywiadzie dla Bloomberg TV. 

Przyjęta w sierpniu br. ustawa IRA ustala wydatki rzędu 374 mld dolarów na sektor energii i klimatu, w tym ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych i zachęty dla projektów związanych z czystą energią, co według Białego Domu jest największą w historii pojedynczą inwestycją mającą na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Zielony wodór, bezemisyjny gaz palny wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej, był przedstawiany dotąd jako kluczowa alternatywa dla paliw kopalnych, ale nadal postrzegany jest jako zbyt kosztowny, aby konkurować z ropą naftową, gazem ziemnym czy węglem.

- Ogłoszenie przez Kanadę podobnej polityki w zeszłym tygodniu może to zmienić - powiedziała Vidgen.- Inwazja Rosji na Ukrainę miała pozytywne i negatywne skutki dla przejścia na zielone źródła energii, ale ostatecznie przyspieszy transformację energetyczną. To, co widzimy obecnie, to szereg krajów naprawdę skupionych na bezpieczeństwie i niezależności energetycznej. Oznacza to, że jest znacznie więcej działań w zakresie polityki rządowej na całym świecie. Polityka ta będzie z kolei wspierać przyspieszenie inwestycji kapitału prywatnego.

Źródło: hydrogen-central.com