Organizator:

Przyszłość lotnictwa zdominowana przez wodór!

Podziel się

Rewolucja lotnictwa dzięki wodorowi, czyli transport przez połowę świata w mniej niż 1,5 godziny! Wydaje się to nomen omen kosmiczne i nierealne, lecz dzięki odpowiednim ludziom i technologii, wodorowe samoloty stają się coraz bliższe naszemu wykorzystaniu.

Przetransportować wyjątkowo pilny ładunek przez pół świata w ciągu zaledwie półtorej godziny - to cel szwajcarskiej firmy Destinus, która chce opracować naddźwiękowy samolot, który pewnego dnia będzie poruszał się z prędkością prawie 20 000 km/h w górnych warstwach atmosfery, i będzie zasilany ekologicznym wodorem.

Szwajcarski przedsiębiorca Mikhail Kokorich to wizjoner, który dąży do założonego celu. Jego zamiarem jest stworzenie samolotu, który daleko za sobą zostawi naddźwiękowego Concorde. Właściciel start-upu otwarcie mówi o chęci przywrócenia złotego wieku lotnictwa, kiedy to odnosiło one największe postępy i sukcesy. 

Firma zaprojektowała już dwa prototypy Hyperplane i wysłała je w powietrze. Jak łatwo się domyślić nie posiadały one na swoim pokładzie pasażerów. Póki co najważniejsze jest zbieranie danych przez wspomniane prototypy, które pomogą w osiągnięciu założonego celu jakim jest poruszanie się z prędkością 18 500 kilometrów na godzinę na wysokości 60 km. 

Jeżeli odpowiedzialne organy dokonają certyfikacji samolotu szwajcarskiej firmy, swój pierwszy hipersoniczny lot Hyperplane wykona już pomiędzy 2024, a 2025 rokiem, co potwierdza Kokorich.

Nie dość, że ten ultraszybki samolot nie będzie produkował spalin to jeszcze jego wykorzystanie może być kluczowe dla życia i bezpieczeństwa ludzi. Otóż powstają już zastosowania z jakimi przyjdzie się mierzyć dziełu szwajcarskich naukowców, a jest to transport organów dawców, czy transport poufnych danych.

 

Źródło: Zielona Gospodarka
Fot.: Destinus
Film: Youtube Destinus