Organizator:

Stany Zjednoczone stawiają na wodór!

Podziel się

Stany Zjednoczone jednoznacznie opowiadają się za wodorem jako paliwem przyszłości. W Teksasie powstanie bowiem Hydrogen City, największy na świecie kompleks zajmujący się produkcją, magazynowaniem i transportem zielonegowodoru. Na wodór stawia również Bill Gates, który zamierza rozdawać czystą energię za darmo.

Jako, że już cały świat kształtuje swoje własne wizje życia bez emisyjnych paliw, tak samo i USA przedstawia swój plan rozwojowy w tym właśnie kierunku. 

Ogromne Hydrogen City powstanie w Piedras Pintas Salt Dome. Przewidywany start tej inwestycji szacuje się na 2026 rok. W kompleksie tym zielony wodór będzie przekształcany w zielony amoniak, paliwo lotnicze oraz inne produkty niezbędne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania gospodarki. Co więcej, gaz ten będzie dostarczany do specjalnym rurociągiem do elektrowni wodorowych znajdujących się na terenie całego Teksasu.

Kompleks powstanie w pobliżu wyrobiska solnego w Piedras Pintas. Możliwość magazynowania soli ma istotne znaczenie z punktu widzenia produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Otóż wówczas możliwe jest wykorzystanie pełnej mocy elektrolizerów, a ponadto zmagazynowana sól pełni funkcję buforową pomiędzy zmienną produkcją energii z wiatru i słońca a dostawą zielonego wodoru do jego odbiorców.

Założyciel Microsoftu - Bill Gates również nie pozostaje dłużny. Zainwestował bowiem 30 mln USD w amerykański start-up Modern Electron stacjonujący w Seattle. Wspomniany start-up zajmuje się pozyskiwaniem turkusowego wodoru, a więc takiego, który jest uzyskiwany z metanu przy użyciu energii elektrycznej, która pochodzi z odnawialnych źródeł. 

 

Źródło: Wodorowy Świat