Organizator:

W Brukseli rozpoczął się Europejski Tydzień Wodoru

Podziel się

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otworzyła drugą edycję Europejskiego Tygodnia Wodoru.

W Brukseli rozpoczyna się druga edycja Europejskiego Tygodnia Wodoru pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. Ponad 2000 zarejestrowanych uczestników będzie dyskutować o kolejnych krokach na drodze do przejścia na czystą gospodarkę wodorową w UE i poza nią.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na otwarciu wydarzenia:

„Czysty wodór będzie zajmował centralne miejsce w neutralnej dla klimatu gospodarce przyszłości… Na początku tego roku na całym świecie ogłoszono ponad 200 nowych projektów wodorowych. 55 procent z nich znajduje się w Europie”.

„Musimy zwiększyć produkcję czystego wodoru, rozszerzyć jego zastosowania i stworzyć krąg korzyści, w którym popyt i podaż wzajemnie się zasilają i obniżają ceny”.

Przemówienie Ursuli von der Leyen na otwarcie Europejskiego Tygodnia Wodoru

Europejski sojusz na rzecz czystego wodoru przedstawi dzisiaj szereg opłacalnych projektów inwestycyjnych dotyczących wdrażania na dużą skalę odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru.

Kolejne dni poświęcone będą m.in. temu, jak UE planuje osiągnąć co najmniej 6 gigawatów odnawialnych elektrolizerów wodoru do 2024 r. 

Partnerstwo na rzecz czystego wodoru

Podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru uruchomione zostanie Partnerstwo na rzecz czystego wodoru (Clean Hydrogen Partnership).

Obok Europejskiego Sojuszem na rzecz czystego wodoru Partnerstwo na rzecz czystego wodoru będzie miało kluczowe znaczenie we wdrażaniu strategii UE na rzecz wodoru.

Partnerstwo uzyskało finansowanie w ramach programu „Horyzont Europa” w wysokości 1 miliarda euro (1,13 miliarda dolarów). Będzie wspierać badania nad wodorem i stymulować rozwój i wdrażanie technologii wodorowych. Jest to w szczególności przeznaczone dla sektorów trudnych do dekarbonizacji, takich jak transport ciężki.

Podczas wydarzenia omówione zostaną również możliwości produkcji i wykorzystania wodoru i paliw wodorowych. Ponadto opowiedzą o tym, jak wodór będzie odgrywał kluczową rolę w Europejskim Zielonym Ładzie.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz transmisja na żywo dostępne są tutaj  TUTAJ.

źródło: FCH JU