Organizator:

Komisja Europejska zapowiada nowe, międzykontynentalne inicjatywy dla wodoru

Podziel się

 

Drugą turę aukcji dla wodoru oraz zdywersyfikowany import wodoru do Unii Europejskiej zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas wystąpienia inaugurującego Europejski Tydzień Wodoru.

W ciągu ostatnich czterech lat Unia Europejska sukcesywnie zwiększała inwestycje publiczne na rynku wodoru. Współpraca międzynarodowa przyczyniła się do zbudowania globalnego rynku wodoru, a także do nowych partnerstw z sektorem prywatnym. 

- Dziś mogę ogłosić kolejne kroki dla Europejskiego Banku Wodoru. Wiosną 2024 r. uruchomimy drugą rundę aukcji o łącznej wartości trzech miliardów euro. Jest to obietnica, którą złożyliśmy rok temu, a teraz staje się ona rzeczywistością. Równolegle pracujemy również nad międzynarodową częścią Europejskiego Banku Wodoru. Zapewni to zdywersyfikowany import odnawialnego wodoru od wiarygodnych dostawców z zagranicy - zaznacza Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że podpisane zostały już partnerstwa wodorowe z krajami od Egiptu, Kenii i Namibii, po kraje Ameryki Łacińskiej. - Mają one ogromny potencjał do produkcji czystej energii, przekształcania jej w czysty wodór, a następnie wysyłania go na cały świat - dodała Ursula von der Leyen. Zapowiedziała także współpracę z Kazachstanem, Australią i Omanem.

Ogłosiła wsparcie Unii Europejskiej dla budowy jednego z największych projektów wodorowych na świecie, w brazylijskim stanie Piaui. - Jest to część wartej dwa miliardy euro inwestycji Global Gateway w łańcuch wartości wodoru w Brazylii - zauważyła Ursula von der Leyen. Ten zakład produkcyjny o mocy 10 GW będzie wytwarzał czysty wodór i amoniak, które następnie zostaną wysłane na wyspę Krk w Chorwacji, a stamtąd wodór trafi do odbiorców przemysłowych w Europie Południowo-Wschodniej. Równolegle projekt ten stworzy lokalne miejsca pracy i łańcuchy wartości w Brazylii.

- Wszystko to pokazuje, bardziej niż kiedykolwiek, że Europa jest nie tylko pionierem w dziedzinie czystego wodoru, ale także partnerem w budowaniu światowego rynku wodoru. Dzięki tym inwestycjom publicznym pomagamy przyciągnąć i zmobilizować ogromny kapitał prywatny - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej 

Zapowiedziała także uproszczenie dostępu do finansowania publicznego poprzez stworzenie punktu kompleksowej obsługi w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Rozwiązanie to ma pomóc promotorom projektów wodorowych w uzyskaniu finansowania ze środków UE.

Pełna treść wypowiedzi Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, dostępna jest TUTAJ