Podatek ETS, ETS2 mechanizm CBAM - czy Unia będzie zieloną wyspą na oceanie świata? - tematem sesji podczas H2POLAND&NetZero Forum
Zapraszamy na sesję:
Podatek ETS/ETS2, mechanizm CBAM – czy Unia będzie zieloną wyspą na oceanie świata?
W obliczu rosnącego kryzysu klimatycznego, Unia Europejska podjęła ambitne działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągniecie neutralności klimatycznej w 2050 r. 18 kwietnia 2023 r. Parlament UE uzgodnił (i) przyjęcie Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM– mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂, tzw. graniczny podatek węglowy), (ii) stopniowe wycofywanie darmowych uprawnień w systemie handlu emisjami (ETS) od 2026 r., (iii) wprowadzenie transportu drogowego i budynków do nowego ETS II od 2027 r. oraz (iv) ustanowienie Społecznego Funduszu Klimatycznego w celu zwalczania ubóstwa energetycznego i mobilności. Wszystkie instrumenty są częścią pakietu "Fit for 55 in 2030".
Wprowadzenie tych trzech mechanizmów stanowi istotny wkład UE w walkę z globalnym kryzysem klimatycznym i dążeniem do zrównoważonego rozwoju. EU ETS stanowi główny filar unijnej polityki klimatycznej i jest największym rynkiem uprawnień do emisji na skalę światową, a ETS2 i CBAM wprowadzają dodatkowe narzędzia w celu rozszerzenia zakresu działań i ograniczenia ucieczki emisji.
Każdy z tych mechanizmów stawia przed UE wyzwania. Podnosi się między innymi że wprowadzenie ww. regulacji może prowadzić do wzrostu cen energii i produktów w UE, co może wpływać na konkurencyjność niektórych branż.
Nie ulega wątpliwości że wpływ każdego z tych mechanizmów na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko wymaga dalszej analizy i monitorowania. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniej równowagi między ambitnymi celami klimatycznymi a zachowaniem konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw oraz minimalizacją negatywnych skutków. Jak znaleźć tę równowagę? Czy potrzebujemy dodatkowych mechanizmów żeby sprostać tym wyzwaniom? Czego najbardziej obawia się przemysł? Na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w ramach panelu.
1) Jak EU ETS sprawdza się w praktyce?
2) Regulacje prawne wspierające obniżenie śladu węglowego
3) Technologie zeroemisyjne wykorzystywane w przedsiębiorstwach
4) Wpływ CBAM na konkurencyjność przemysłu
5) Rentowność systemów CCU/CCS