Organizator:

Spółka European Energy partnerem H2POLAND

Podziel się

European Energy to duński deweloper energii odnawialnej i inwestor, działający od 2004 roku. Jego filie znajdują się w ponad 18 krajach. Swoją działalnością obejmuje pełny cykl produkcji energii lądowej, morskiej energii wiatrowej, a także energii słonecznej, poprzez rozwój, budowę, sprzedaż energii, zarządzanie aktywami, jak i również technologię Power-to-X (zielony wodór i zielony e-metanol, produkcja zielonego ciepła).

W 2023 roku European Energy planuje sfinalizować budowę największej na świecie fabryki e-metanolu, posiadając umowę na dostawy e-metanolu z Maersk, LEGO i Novo Nordisk. W 2022 roku firmie udało się podłączyć do sieci 655 MW, a łączna moc operacyjna ich projektów wiatrowych i słonecznych wynosi 1 GW, podczas gdy 1,3 GW znajduje się w budowie, a kolejne 31,2 GW jest w fazie rozwoju na całym świecie.

W Polsce European Energy eksploatuje już 60 MW mocy w energetyce wiatrowej, oraz w budowie zarówno w energetyce wiatrowej, jak i słonecznej. W przygotowaniu z kolei jest około 5 GW — głównie w energetyce fotowoltaicznej (PV), ale także w energetyce wiatrowej na lądzie i w magazynach energii — oraz dwie pływające instalacje PV w Polsce o łącznej mocy 250 MW. W Polsce firma bada perspektywy zastosowania zielonego wodoru i e-metanolu.