Organizator:

Zainaugurowano II edycję Akademii Wodorowej ORLEN-u

Podziel się

Celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a osobami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży. Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu. Akademia H2 skierowana jest do studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów. Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo.

Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska. Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2. Firma Solaris dołączyła do II edycji jako jeden z największych producentów autobusów zasilanych wodorem, co na pewno jeszcze bardziej podniesie poziom merytoryczny programu Akademii. Zajęcia w ramach projektu potrwają do czerwca br. ORLEN wraz z partnerami przygotował osiem sesji zjazdowych w całej Polsce, m.in. w siedzibach Grupy ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Krakowskiej i w siedzibach partnerów biznesowych, firm: Toyota w Wałbrzychu, Solaris w Poznaniu i Pesa w Bydgoszczy.

Grupa ORLEN prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Zgodnie ze strategią wodorową Grupy ORLEN, do 2030 roku celem Koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, ORLEN uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego - zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce. Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

W ważnym dla Grupy ORLEN obszarze rafinerii i petrochemii wodór będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy ORLEN. Instalacje produkcyjne wykorzystujące wodór produkowany na bazie paliw kopalnych, sukcesywnie będą wykorzystywać wodór odnawialny, zmniejszając w efekcie emisję CO2. Do końca tej dekady Grupa ORLEN, zgodnie z przyjęta Strategią, będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego oraz 70 tys. paliw syntetycznych.

Źródło: ORLEN