Organizator:

Prelegenci

PRELEGENCI 2023

PRELEGENCI 2023

Robert Adamczewski

Dyrektor Departamentu ds. Rozwoju
European Energy Polska

Robert Adamczewski

Dyrektor Departamentu ds. Rozwoju
European Energy Polska

W 2021 r., kiedy European Energy otworzyła swoje biuro w Warszawie, do zespołu dołączył Robert Adamczewski jako Head of Development. Obecnie firma posiada 60 MW mocy wiatrowych w eksploatacji, tyle samo w budowie oraz około 5 GW w linii rozwoju projektów solarnych, wiatrowych, magazynów energii, a także dwa pływające projekty PV o mocy 100 i 150 MW. Z 12-letnim doświadczeniem w energetyce odnawialnej Robert Adamczewski wraz z polskim zespołem bada perspektywy produkcji zielonego paliwa w postaci e-metanolu i zielonego wodoru w Polsce dla głębokiej dekarbonizacji przemysłu ciężkiego, transportu i produkcji tworzyw sztucznych, mając na uwadze doświadczenia duńskiej firmy European Energy w zakresie największej na świecie instalacji do produkcji e-metanolu.

 

 

Tomasz Adamczewski

Radca prawny, Wspólnik
Polowiec i Wspólnicy Sp.J.

Tomasz Adamczewski

Radca prawny, Wspólnik
Polowiec i Wspólnicy Sp.J.

Radca prawny z doświadczeniem w doradztwie prawnym i biznesowym. Doradza w sprawach związanych z wytwarzaniem i dystrybucją gazów technicznych, a także działalnością leczniczą. Ekspert w zakresie prawa umów i negocjacji kontraktów. Doskonalił swoje kwalifikacje doradzając dużym podmiotom gospodarczym zajmującym się wytwarzaniem oraz dystrybucją gazów technicznych, w tym organizacji zrzeszających wytwórców gazów technicznych.

Barbara Adamska

Prezes
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, ADM Poland

Barbara Adamska

Prezes
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, ADM Poland

Ekspert w zakresie energetyki rozproszonej i magazynów energii, autorka kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, członek Rady Programowej Sieci Energetyki Rozproszonej, ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Energii i Klimatu. Założycielka i CEO firmy ADM Poland, od 2013 r. świadczącej usługi doradcze na polskim rynku OZE. Doradca w zakresie modelowania biznesowego dla spółek działających w obszarze energetyki w zakresie rozwoju i wdrożenia usług z grupy bilansowania i zarządzania energią oraz budowy niezależnych systemów elektroenergetycznych i cieplnych. Autorka strategii działania oraz rozwoju dla czterech certyfikowanych klastrów energii. Laureatka statuetki Osobowość branży Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy. Według Energy Storage Report, jedna z 40 najbardziej wpływowych kobiet w światowej branży magazynowania energii.

Tomasz Andrzejewski

Dyrektor Generalny
SIMPLE H2 sp. z o.o.

Tomasz Andrzejewski

Dyrektor Generalny
SIMPLE H2 sp. z o.o.

Doświadczony specjalista w zarządzaniu kryzysowym w biznesie. Jego droga zawodowa opiera się na 20-letnim doświadczeniu w doradztwie dla sektora budowlanego, produkcyjnego oraz motoryzacyjnego. Łączna wartość projektów przez niego zarządzanych przekracza 3 mld złotych. Od roku 2022 Tomasz pełni funkcję dyrektora generalnego w SIMPLE H2 sp. z o.o., wiodącej firmie zajmującej się komercjalizacją innowacyjnych instalacji do wytwarzania i dystrybucji zielonego wodoru. Jego zaangażowanie skupia się na rozproszonej wodoryzacji - procesie, który niesie potencjał dla transformacji branży energetycznej i ochrony środowiska. Jego szczególna pasja do motoryzacji stanowi kluczowy atut, który wzbogaca jego perspektywę i umożliwia wdrażanie przełomowych innowacji na rynek, dzięki pełnemu zrozumieniu potrzeb tej dynamicznej branży.

Sebastian Anioł

Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej
InPost sp. z o.o.

Sebastian Anioł

Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej
InPost sp. z o.o.

Manager z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w logistyce i zarządzaniu. Od 13 lat związany z InPost, gdzie odpowiada za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze logistyki a także jej transformacji w kierunku zero emisyjności. Wcześniej pracował m.in. w firmie kurierskiej Siódemka sp. z o.o. na stanowisku Dyrektora Operacyjnego Kraju.

Reinis Azis

Business Development Manager
VTTI

Reinis Azis

Business Development Manager
VTTI

Reinis ukończył studia licencjackie w Kings College, University of London (2014) w dziedzinie ekonomii politycznej i międzynarodowej ekonomii energii. Uzyskał również podwójny tytuł magistra nauk o środowisku i inżynierii środowiska (2017) na Politechnice Ryskiej (RTU) i Politechnice Wileńskiej (VGTU). W 2021 r. Reinis uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Technicznym w Rydze w dziedzinie inżynierii energetycznej. Od 2014 r. Reinis posiada doświadczenie zawodowe w dziedzinie energetyki, rozwoju biznesu i innowacji. W latach 2017 i 2018 był dyrektorem generalnym spółek z grupy inżynierii energetycznej i doradztwa biznesowego w ramach grupy AJ Power (największej prywatnej grupy energetycznej w krajach bałtyckich). W 2020 r. Reinis objął stanowisko zastępcy dyrektora generalnego w Agencji Inwestycji i Rozwoju Łotwy, odpowiadając za promocję inwestycji, innowacje i instrumenty finansowe, koncentrując się na rozwoju nowej strategii i zarządzaniu zmianą. Od jesieni 2021 r. Reinis jest menedżerem ds. rozwoju biznesu w terminalu "Ventspils Nafta", należącym do grupy VTTI i jest odpowiedzialny za dywersyfikację działalności i rozwój strategii "Nowa Energia", koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i rozwiązaniach w zakresie transformacji energetycznej. Przez ostatni rok Reinis koncentrował się na rozwoju sektorów RNG i H2 w Polsce i ogólnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dipl. Ing. Gerald Bachler

Dyrektor Generalny Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE)
TÜV SÜD

Dipl. Ing. Gerald Bachler

Dyrektor Generalny Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE)
TÜV SÜD

W TÜV SÜD pełni obecnie funkcję Dyrektora Generalnego Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), wcześniej pełnił takie funkcje, jak Ambasador Industry Service CEE, Kierownik Działu Industry Service Austria, Kierownik Działu Inżynierii Systemów, ekspert w zakresie materiałów i technologii spawania oraz inspektor kotłowy i audytor. Od 2014 r. jest Przewodniczącym Komitetu 037 (technologia spawania) Austriackiego Instytutu Normalizacyjnego, działa w Stowarzyszeniu TÜV: Grupa Robocza ds. Spawalnictwa, jest członkiem Zarządu ÖGfZP (Austriackiego Towarzystwa Nieniszczących Badań Materiałowych), członkiem związku Stahlbauverband (Grupa Interesu Konstrukcji Stalowych) oraz członkiem ÖGS (Austriackiego Towarzystwa Techniki Spawalniczej). Od 2015 r. pełni również obowiązki wiceburmistrza miasta St. Corona am Wechsel. Zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin jako państwowy instruktor narciarstwa przez 25 lat, a obecnie entuzjasta sportów zimowych, skupiający się na narciarstwie biegowym i wycieczkach narciarskich, zapalony czytelnik, myśliwy i podróżnik.

Eva Baker

Senior Consultant
Element Energy

Eva Baker

Senior Consultant
Element Energy

Eva Baker is a Senior Consultant at Element Energy (an ERM Group Company) which is a low-carbon strategy consultancy firm. Eva is the project coordination lead of one of the largest EU-funded technology demonstration projects: JIVE/MEHRLIN, €212M project, 40 partners – deployment of 300 Fuel Cell Buses (FCBs) and 17 Hydrogen Refuelling stations (HRS). Within those projects, Eva has co-organized the 1St hydrogen bus CEE (Central Eastern European) roadshow in Slovenia, Croatia, Czech Republic, Slovakia and Hungary, that took place from mid-November 2022 to end of January 2023 – 13 events attended by over 900 participants. The roadshow was an important success for the project as most of the cities that trailed the technology (over 90%) have announced a formal interest in deploying hydrogen buses following the roadshow.

Eva was involved in the organization of the 4th edition of the EU ZEB (Zero Emission Bus) Conference that took place in Paris, in November 2021. Eva now leads the organization of the 5th EU ZEB (Zero Emission Bus) Conference, taking place during Busworld Europe in Brussels in October 2023. The conference focuses on technology, economy and policy-related topics affecting zero-emissions buses and coaches.

Eva holds a master’s degree in network industry & digital economy from the Paris-Dauphine University.”

Tomasz Balcerowski

Prezes
Grupa EKOINBUD

Tomasz Balcerowski

Prezes
Grupa EKOINBUD

MBA, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej. Prezes Grupy EKOINBUD. Powołany przez ministra rozwoju i technologii na Eksperta w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS 5 Inteligentne Budownictwo Zeroemisyjne). Powołany przez Marszałka Województwa Pomorskiego na Przewodniczącego Rady Inteligentnej Specjalizacji Pomorza nr 3 "Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie (ISP 3)". Wizję stworzenia proekologicznej firmy budowlanej miał już na studiach w Skandynawii. Budownictwem zajął się w 1998 r. Od 2015 r. zajmuje się ekologicznym drewnianym budownictwem modułowym. W ciągu siedmiu lat działalności w sektorze budownictwa drewnianego wybudował 65 wielkogabarytowych budynków użyteczności publicznej (szkoły, żłobki, przedszkola, biurowce, a w 2023 r. buduje pierwszy w Polsce drewniany szpital), co stawia jego firmę w roli lidera na rynku krajowym i Europy Środkowo–Wschodniej. Członek–założyciel stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Propagator oraz fan inteligentnego budownictwa zeroemisyjnego i procesu dekarbonizacji w budownictwie.

Dr inż. Rafał Biały

Specjalista koordynator ds. regulacji dotyczących chemii
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Oddział Tarnów

Dr inż. Rafał Biały

Specjalista koordynator ds. regulacji dotyczących chemii
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Oddział Tarnów

Wykształcenie wyższe zdobył na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie najpierw uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Energetyki i Paliw w specjalności Technologia Paliw, a następnie stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka. Kontynuuje pracę naukową w Katedrze Inżynierii Gazowniczej na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w Grupa Azoty S.A. na stanowiskach związanych z produkcją wodoru, gazu syntezowego oraz amoniaku. Obecnie pełni funkcję specjalisty koordynatora ds. regulacji dotyczących chemii wykorzystując zdobytą praktyczną wiedzę przy ocenie wpływu nowoprojektowanych unijnych regulacji na obecne i przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Uczestniczy w pracach stowarzyszeń i porozumień sektorowych min. Fertilizers Europe, Hydrogen Europe, CCUS Forum, członek Technicznej Grupy Roboczej ds. rewizji dokumentu referencyjnego BAT dla produkcji wielkotonażowych związków chemii nieorganicznej. Uczestniczy w pracach Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, oddział Tarnów.

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Samorządowiec, były przedsiębiorca, miłośnik wodoru i nowoczesnych technologii. Absolwent studiów MBA zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną, a także studiów Executive MBA oraz Uniwersytetu Szczecińskiego w zakresie ekonomii. Od listopada 2018 r. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odpowiedzialny za gospodarkę, środowisko, sport i turystykę w Regionie. Od 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która jest platformą wymiany doświadczeń i inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego Wielkopolski, pozwalającego na uzyskanie statusu lidera w obszarze gospodarki związanej z wykorzystaniem technologii wodorowych. Jest jednym z inicjatorów podpisania Deklaracji utworzenia Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, umożliwiającej stworzenie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy, biznesu i edukacji, przyczyniającego się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej, z poszanowaniem wyzwań społecznych związanych z transformacją. Od września 2020 r. jest członkiem Wielkopolskiej Regionalnej Rady Branżowej Przyszłości.

Leszek Bonna

Wicemarszałek
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Leszek Bonna

Wicemarszałek
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Leszek Bonna rocznik 1961 r. chojniczanin. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych. Uzyskał tytuł Master of Business Administration GFKM. Na początku drogi zawodowej pracował jako budowlaniec. Następnie przez kilkanaście lat prowadził działalność gospodarczą. W 2000 r. z grupą lekarzy założył przychodnię POZ, w której był prezesem. Przez 17 lat był dyrektorem Szpitala w Chojnicach. Powstrzymał lawinowy przyrost zobowiązań placówki oraz podniósł jakość świadczonych usług. Jest społecznikiem. Był współzałożycielem Fundacji Dla Zdrowia, która wspomagała chojnicki szpital oraz osoby niepełnosprawne i w trudnej sytuacji. Pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego. Angażował się w działalność charytatywną na rzecz dzieci, za którą został wyróżniony odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jest członkiem Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Herbu Tur, Europejskiego Stowarzyszenia Pomerania oraz Samorządy Tak! Dla Polski. W latach 2002-2006 był radnym Chojnic. Od 2006 r. jest Radnym Sejmiku WP. W listopadzie 2019 roku objął funkcję Wicemarszałka WP. Odpowiada za transport, infrastrukturę, majątek, gospodarkę, rynek pracy.

Jarosław Borkowski

Zastępca Dyrektora Handlowego Działu Elektryki i AKPiA
SBB ENERGY S.A.

Jarosław Borkowski

Zastępca Dyrektora Handlowego Działu Elektryki i AKPiA
SBB ENERGY S.A.

Absolwent Wydziału Automatyki, Informatyki i Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz uczestnik wielu międzynarodowych szkoleń i kursów. Doświadczenie zdobywa do 26 lat na rynku polskim, europejskim oraz azjatyckim, aktualnie w firmie SBB ENERGY SA jako Z-ca Dyrektora Handlowego Działu Elektryki i AKPiA. Swoją podróż w przemyśle rozpoczął od kierowania projektami wdrożeń systemów automatyki, kontynuując zarządzając międzynarodowymi zespołami realizacji projektów w przemyśle, aż po pracę przy kierowaniu rozwojem biznesu w wielu branżach: energetycznej, stoczniowej, procesowej, chemicznej czy papierniczej. Pasjonat nowych technologii i entuzjasta rozwoju energetyki w kierunkach wspomagających ochronę środowiska naturalnego naszej planety.

Bartosz Borowski

Senior Consultant at Industrial Department
CBRE

Bartosz Borowski

Senior Consultant at Industrial Department
CBRE

Bartosz posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe, z branżą nieruchomości przemysłowych związany jest od 2006 r. Przez 11 lat pracował również jako dyrektor zarządzający dla niemieckich firm logistycznych w Polsce. Obecnie świadczy kompleksowe usługi doradztwa dla największych lokalnych i zagranicznych klientów CBRE w zakresie kupna i sprzedaży terenów inwestycyjnych, zakładów oraz fabryk w regionie zachodniej Polski. Jest absolwentem toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, poznańskiej Wyższej Szkoły Logistyki i Politechniki Gdańskiej.

Pieter Bouwer

Regionalny Komisarz ds. Handlu, Clean Technology (Europa)
Ambasada Kanady w Berlinie

Pieter Bouwer

Regionalny Komisarz ds. Handlu, Clean Technology (Europa)
Ambasada Kanady w Berlinie

Pieter Bouwer jest Regionalnym Komisarzem ds. Handlu w Kanadzie dla Clean Technology w Europie. Pomaga firmom kanadyjskim wykorzystać możliwości w Europie oraz wspiera firmy europejskie poszukujące rozwiązań Cleantech w Kanadzie. Przed rozpoczęciem służby w roli Komisarza ds. Handlu, przez 23 lata był zawodowym dyplomatą (w Londynie, Frankfurcie, Oslo, Berlinie, Pretorii), a przez siedem lat Starszym Doradcą dla Niemiecko-Afrykańskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. Pieter ukończył studia polityczne i ekonomiczne, uzyskał stopień magistra w zakresie Ekonomii Finansowej na Uniwersytecie w Londynie.

Michał Bronowski

Country Representative Poland
VDMA

Michał Bronowski

Country Representative Poland
VDMA

Country Representative Poland dla VDMA w Warszawie. Licząca 3600 członków VDMA jest największą organizacją sieciową i ważnym głosem dla przemysłu produkcji maszyn i urządzeń w Niemczech i Europie. Stowarzyszenie reprezentuje wspólne interesy ekonomiczne, techniczne i naukowe tej wyjątkowej i różnorodnej branży. VDMA "Power-to-X for Applications" jest międzybranżową platformą wymiany, komunikacji i współpracy w społeczności P2X. Angażuje ona wszystkich ważnych interesariuszy, począwszy od rozwoju procesów produkcyjnych, poprzez produkcję paliw syntetycznych i surowców z wykorzystaniem technologii power-to-X, aż po klienta końcowego. Swoimi działaniami promujemy holistyczne i otwarte na technologie podejście do transformacji systemów energetycznych, a także podnosimy świadomość społeczną w zakresie przyjaznego środowisku wykorzystania energii i mobilności.

Vaclav Bystriansky

Członek Zarządu
Czeska Technologiczna Platforma Wodorowa (HYTEP)

Vaclav Bystriansky

Członek Zarządu
Czeska Technologiczna Platforma Wodorowa (HYTEP)

HYTEP została zainicjowana w 2006 roku przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej. Od tego czasu HYTEP aktywnie przyczynia się do realizacji narodowej strategii wodorowej i wspiera podmioty działające w dziedzinie technologii wodorowych w Republice Czeskiej. Celem Platformy jest przede wszystkim pełnienie roli pośrednika pomiędzy przemysłem a rządem w celu zapewnienia pomyślnego rozwoju gospodarki wodorowej w tym kraju.

Elena Cantos

Project Manager
Agentur für Erneuerbare Energien - Renewable Energy Agency

Elena Cantos

Project Manager
Agentur für Erneuerbare Energien - Renewable Energy Agency

Elena Cantos dołączyła do Agencji Energii Odnawialnej w 2019 r. jako Project Manager. W projekcie TransHyDe - Campfire pracuje od kwietnia 2021 r. Wcześniejsze doświadczenie w sektorze energii odnawialnej zdobywała w Brukseli - w Alliance for Rural Electrification, organizacji promującej elektryfikację obszarów wiejskich w krajach rozwijających się, oraz w Renewables Academy AG (RENAC) w Niemczech. W RENAC była odpowiedzialna za komunikację i działania związane z transferem wiedzy w ramach licznych projektów budowania potencjału na poziomie międzynarodowym. Ponadto Elena Cantos zdobyła wiedzę na temat biogospodarki i gospodarki cyrkularnej jako kierownik ds. komunikacji w europejskim stowarzyszeniu zajmującym się bioplastikami. Elena Cantos pracowała również w handlu zagranicznym w Polsce i Hiszpanii. Z powodzeniem ukończyła studia w zakresie mediów i komunikacji na Universidad Politécnica de Valencia (Hiszpania) w 2009 roku i napisała pracę magisterską na University of New South Wales (Australia).

Jakub Czapliński

Dyrektor Sprzedaży
Danfoss Drives

Jakub Czapliński

Dyrektor Sprzedaży
Danfoss Drives

Praktyk biznesu, lider zespołów sprzedaży, marketingu i usług w obszarze B2B, od wielu lat prowadzi polskie przedstawicielstwa zagranicznych spółek oraz niezależne segmenty biznesu w korporacjach. W swojej karierze zawodowej zajmował się sprzedażą i marketingiem rozwiązań automatyki i elektrotechniki, zarówno na rynkach Europy zachodniej i centralnej, jak i azjatyckich. W ostatnim czasie aktywnie rozwija dział napędów elektrycznych i energoelektroniki w Danfoss Poland.

Olga Chojecka-Szymańska

Kierownik Projektu
Grupa Veolia

Olga Chojecka-Szymańska

Kierownik Projektu
Grupa Veolia

Managerka z doświadczeniem w zakresie realizacji inwestycji i zarządzania projektami, od 2017 roku związana z sektorem biogazu w Polsce. W Grupie Veolia od 2021 roku zajmuje się projektami dekarbonizacyjnymi z zakresu budowy strategii w obszarach wykorzystania biometanu i wodoru.

Dr. inż. Andrzej Czulak

Prezes
Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru Sp. z o.o. (MCH2)

Dr. inż. Andrzej Czulak

Prezes
Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru Sp. z o.o. (MCH2)

Doktor, obecnie Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technologii kompozytowych. Jako pracownik naukowy na Technische Universität Dresden, Institute fur Leichtbau und Kunststofftechnik oraz jako dyrektor zarządzający w polskich i niemieckich firmach z branży materiałów kompozytowych koncentrował się na projektowaniu technologii wytwarzania konstrukcji kompozytowych również w obszarze transportu i magazynowania wodoru. Założyciel (2016 r.) i prezes Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, zrzeszającego 100 firm i instytucji, który w 2021 r. otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego. Członek Komitetu Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz Małopolskiej Rady Innowacji. Od 2023 r. Prezes Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru Sp. z o.o. (MCH2).

Krzysztof Dresler

Dyrektor Projektów Wodorowych
Impact Clean Power Technology

Krzysztof Dresler

Dyrektor Projektów Wodorowych
Impact Clean Power Technology

Krzysztof Dresler posiada ponad 25-letnie doświadczenie w instytucjach rynku finansowego i spółkach Green Energy. Obecnie koordynuje rozwój technologii wodorowych w firmie IMPACT Clean Power Technology, która jest wiodącym producentem systemów magazynowania energii do pojazdów elektrycznych w segmencie Heavy Duty oraz zastosowań stacjonarnych.

Marek Drywa

Starszy Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Dziedzinie Energii
ILF

Marek Drywa

Starszy Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Dziedzinie Energii
ILF

Marek Drywa dysponuje ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w zakresie rozwoju biznesu i zarządzania kluczowymi klientami w kilku branżach. Rozpoczął swoją karierę w handlu/inwestycjach/rozwoju gospodarczym i sprawach rządowych w USA i Kanadzie, a następnie przez ponad 10 lat kierował dużymi projektami rozwojowymi dla ILF Consulting Engineers w sektorze energetycznym. Jako Starszy Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Dziedzinie Energii w biurze ILF w Monachium w Niemczech koncentruje się na rozwoju nowych rynków wodoru i promowaniu zintegrowanych rozwiązań energetycznych, w tym wodoru jako potężnego nośnika energii. Jego główne obszary zainteresowania obejmują Europę Środkową, Skandynawię, Europę Południowo-Wschodnią, zachodnią i południową Afrykę oraz Azję Środkową. Przez lata kierował wieloma głównymi inicjatywami rozwoju biznesu ILF, a także był globalnym menedżerem ds. kluczowych klientów, takich jak ExxonMobil, TC Energy, Enbridge, SOCAR i wielu innych. 

Marcin Drzycimski

Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju
Port Lotniczy Poznań - Ławica

Marcin Drzycimski

Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju
Port Lotniczy Poznań - Ławica

Pierwsze kroki zawodowe stawiał w największym przedsiębiorstwie produkcyjnym lidera branży elektronicznej - Philips Lighting Poland oraz w hutnictwie szkła opakowaniowego - w firmie Ardagh Glass. Przez pięć lat w grupie kapitałowej producenta stolarki okiennej Sokółka Okna i Drzwi w randze Wiceprezesa Zarządu odpowiadał za sprzedaż, dystrybucje i serwis całej grupy oraz samodzielnie w randze Prezesa nadzorował jej poszczególne Spółki. Od 2010 r. kreuje politykę rozwoju jednego z największych regionalnych Portów Lotniczych Poznań Ławica. Uczestniczył w przygotowaniu w roli gospodarza Euro 2012, odpowiadał za realizację największego w historii projektu rozbudowy lotniska. Z sukcesem rozwijał airport city w ramach, której zrealizowano szereg przedsięwzięć z takimi partnerami jak partnerami jak Marriot, Audi, BP, Cirrus, Lotos, Apcoa, McDonald. Jest ekspertem Związku Portów Lotniczych w obszarze legislacyjnym, koordynuje wspólny projekt czołowych uczelni wyższych z branżą lotniczą. Jest członkiem Rady Biznesu przy UAM oraz Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Obecnie prowadzi pierwsze w Polsce projekty OZE związane z wielkopowierzchniową fotowoltaiką na lotniskach oraz wytwarzaniem w procesie elektrolizy zielonego wodoru tworząc podwaliny nowoczesnego zeroemisyjnego Portu Lotniczego, paliw przyszłości a także partnerstwa w ramach łańcucha wartości liderów technologicznych niskoemisyjnych nośników energii oraz paliw alternatywnych.

Kamil Dydek

Politechnika Warszawska

Kamil Dydek

Politechnika Warszawska

Kamil Dydek tytuł magistra inżyniera uzyskał na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, a w roku 2016 rozpoczął studia doktoranckie na kierunku Inżynieria Materiałowa. Jest absolwentem studiów podyplomowych Project Management w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, MBA Kaizen Industry 4.0 w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Psychologii Przywództwa. Jest laureatem prestiżowego grantu skierowanego dla młodych naukowców w ramach programu LIDER XI finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W swojej karierze brał udział w 21 projektach B+R, z czego 9 z nich stanowiły projekty międzynarodowe. Kamil Dydek jest współautorem 40 publikacji w międzynarodowych oraz krajowych czasopismach i materiałach konferencyjnych. Dodatkowo ma za sobą 19 wystąpień na konferencjach międzynarodowych jak i krajowych.

Maciej Dzikowski

Kierownik Strategicznego Rozwoju Rynku Nowych Technologii
Air Products sp z o.o.

Maciej Dzikowski

Kierownik Strategicznego Rozwoju Rynku Nowych Technologii
Air Products sp z o.o.

Jest odpowiedzialny za rozwój rynku biometanu w Polsce, a jego głównym celem jest prowadzenie szeroko zakrojonych działań marketingowych oraz pozyskiwanie biznesu, jak również współpraca ze stowarzyszeniami i izbami w tym segmencie. Dodatkowo w ramach swoich obowiązków wspiera dział Nowych Technologii i pracuje nad kluczowymi projektami rozwoju segmentu wodoru odnawialnego poprzez poszukiwanie nowych źródeł produkcji czystego wodoru oraz koordynację wybranych projektów strategicznych. Posiada 37-letnie praktyczne doświadczenie w sprzedaży i znajomość rynku gazów technicznych. Ukończył Akademię Leona Koźmińskiego, zapalony motocyklista.

Manuel Fonseca

Business Developer
PRF - Gas Solutions

Manuel Fonseca

Business Developer
PRF - Gas Solutions

Urodzony w RPA Manuel Fonseca jest Business Developerem w PRF, portugalskiej firmie inżynieryjnej. Po ukończeniu studiów z zakresu inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Coimbrze, a następnie uzyskaniu dyplomu z marketingu i komunikacji, Manuel rozwinął swoją działalność w sektorze przetwórstwa gazu, skupiając się na LNG na małą skalę, biogazie i wodorze, poszukując rozwiązań we współpracy z klientami. Manuel uważa, że walka ze zmianami klimatycznymi odbywa się w krajowych i międzynarodowych politycznych organach decyzyjnych i w firmach, ale także w codziennym życiu wszystkich obywateli. Każdy może i powinien być agentem zmian w domu, na ulicy czy w pracy, za pomocą małych gestów, które pomnożone przez miliony i miliony ludzi stają się istną falą energii o pozytywnym wpływie.

Dr hab. Tomasz Gackowski

Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Dr hab. Tomasz Gackowski

Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Prof. UW dr hab., Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., analityk rynków finansowych oraz ekspert z zakresu komunikacji giełdowej. Wieloletni wykładowca akademicki polskich oraz amerykańskich uczelni. Uczestniczył w budowaniu strategii krajowych i międzynarodowych spółek z obszaru IT, media, investment & banking.

Dr inż. Paweł Gąsior

Adiunkt na Wydziale Mechanicznym
Politechnika Wrocławska - Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej

Dr inż. Paweł Gąsior

Adiunkt na Wydziale Mechanicznym
Politechnika Wrocławska - Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej

Pracuje jako adiunkt na Wydziale Mechanicznym PWr, a jego zainteresowania oscylują wokół szeroko pojętych „technologii wodorowych”. Odpowiedzialny za realizację badań wysokociśnieniowych zbiorników do gromadzenia wodoru, zarówno w ramach projektów finansowanych ze środków UE, jak również w ramach stałej współpracy z największymi producentami zbiorników na rynku. Ponadto realizuje prace z obszaru wdrażania zintegrowanych systemów SHM do monitorowania stanu technicznego konstrukcji w obszarze przemysłu energetycznego, chemicznego i motoryzacyjnego, w tym także dla kompozytowych zbiorników wysokociśnieniowych (monitoring w trakcie procesu wytwarzania i eksploatacji, ocena stopnia degradacji kompozytowej powłoki nośnej oraz przewidywanie czasu bezpiecznej eksploatacji). Brał udział w licznych projektach finansowanych ze środków UE i krajowych, dotyczących wysokociśnieniowych zbiorników do magazynowania paliw gazowych w aplikacjach  motoryzacyjnych, stacjonarnych i transportowych.

Philipp Glonner

Prezes Zarządu i Współzałożyciel
ARTHUR

Philipp Glonner

Prezes Zarządu i Współzałożyciel
ARTHUR

Podczas studiów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium i Politechnice Monachijskiej w zakresie inżynierii i zarządzania Philipp Glonner pracował równolegle niezależnie w roli lidera przy projektach motoryzacyjnych dotyczących alternatywnych systemów napędowych w różnych pierwszorzędnych standardach, a także zdobył bogate doświadczenie w sektorze start-upów z udanymi pierwszymi wyjściami. Jako współzałożyciel i dyrektor generalny ARTHUR, nowo założonego przedsiębiorstwa mobilnościowego i producenta systemów z Monachium, kierował rozwojem i produkcją jednego z najbardziej zaawansowanych autobusów wodorowych na rynku.

Dr inż. Piotr Głowski

Prezydent
Miasto Piła

Dr inż. Piotr Głowski

Prezydent
Miasto Piła

Doktor nauk ekonomicznych, wcześniej Senator RP VII kadencji i przedsiębiorca. Przedstawiciel Senatu w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zasiadał w Komisji Spraw Unii Europejskiej. W 2010 został wybrany na urząd Prezydenta Piły. Obecnie trwa jego 3 kadencja.


Andreas Golombek

CEO
go&management GmbH Sp. K.

Andreas Golombek

CEO
go&management GmbH Sp. K.

Andreas Golombek posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w branży Engineering & Construction w przemyśle: chemicznym, rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Efektywnie wspiera jednostki decyzyjne w realizacji wysokobudżetowych inwestycji. W swojej karierze występował jako członek Kadr Zarządzających w międzynarodowych koncernach m.in. LURGI A.G, CIECH S.A., Air Liquide Global E&C Solution Poland S.A. Z powodzeniem doradzał przy realizacji przedsięwzięć o łącznej wartości przekraczającej 1 mld EUR. Obecnie, w ramach firmy go&management, której jest założycielem i Prezesem, we współpracy z Wystrach GmbH, z powodzeniem wdraża technologie wodorowe na rynek polski.

Aleksander Gołąbek

Specjalista ds. energetyki i gospodarki wodorowej
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Aleksander Gołąbek

Specjalista ds. energetyki i gospodarki wodorowej
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Absolwent AGH w Krakowie, kierunek Mechanika i Budowa Maszyn, IWE, IWI-C, inspektor FROSIO lvl. II. Pracownik TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. od kwietnia 2021 r. Specjalista ds. energetyki i gospodarki wodorowej, odpowiedzialny za szkolenia oraz przygotowanie analiz z zakresu technologii wodorowych. Członek grupy roboczej G1 - porozumienia wodorowego w zakresie wytwarzania wodoru. W TÜV SÜD zajmuje się również obszarami związanymi ze spawalnictwem i ochroną antykorozyjną.

Simone Guffanti

SYPOX Gmbh

Simone Guffanti

SYPOX Gmbh

Inżynier, uzyskał stopień naukowy doktora inżynierii chemicznej i chemii przemysłowej na Politechnice w Mediolanie w 2020 r. Pracuje dla SYPOX Gmbh od 2021 r. Jest ekspertem w zakresie modelowania reaktora oraz planowania zrównoważonych operacji chemicznych. Posiada obszerne doświadczenie nie tylko w zakresie technicznych apektów projektowana reaktora, ale także nadzorował procedury bezpieczeństwa i regulacyjne dla instalacji chemicznych. Swoją wiedzę dotyczącą instalacji i wyposażenia przekazuje firmie SYPOX w celu budowy reaktorów elektrycznych oraz rozwoju procesów służących produkcji zielonego wodoru.

 

Dr inż. Jarosław Hercog

Zastępca Dyrektora ds. Współpracy i Rozwoju
Instytut Energetyki – Instytut Badawczy

Dr inż. Jarosław Hercog

Zastępca Dyrektora ds. Współpracy i Rozwoju
Instytut Energetyki – Instytut Badawczy

Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, na którym ukończył studia magisterskie na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o specjalizacji energetyka cieplna, a następnie uzyskał stopień naukowy doktora inżyniera w dziedzinie mechanika.

Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej pn. „Systemy Zarządzania i Nowe Technologie w Energetyce i Ciepłownictwie” oraz w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie pn. „Zarządzanie portfelem projektów wg teorii ograniczeń”.

W Instytucie Energetyki pracuje od maja 2008 r. Do 2022 r. związany ściśle z Zakładem Procesów Cieplnych Instytutu Energetyki. W latach 2015-2017 oraz w roku 2022 był Członkiem Rady Naukowej IEn.

Uczestnik stażów zagranicznych w International Flame Research Foundation, Livorno, Włochy oraz w Universität Stuttgart, Institute of Combustion and Power Plant Technology, Stuttgart, Niemcy.

Uczestnik i kierownik ponad 25 projektów B+R dofinansowanych ze środków KE, NCBR, MNiSW, MEiN, KBN oraz ponad 20 prac zleconych z przemysłu.

Współautor ponad 40 publikacji naukowych i wystąpień konferencyjnych.

Zainteresowania badawcze wiąże z: niskoemisyjnymi technologiami spalania, katalitycznymi i niekatalitycznymi metodami redukcji NOx, technologiami wychwytu, utylizacji i/lub sekwestracji CO2, dekarbonizacją przemysłu, produkcją i wykorzystaniem energetycznym i przemysłowym wodoru i jego nośników.

Remigius Hermann

Kierownik ds. sprzedaży obszarowej
Weil Technology GmbH

Remigius Hermann

Kierownik ds. sprzedaży obszarowej
Weil Technology GmbH

 

 

Dr Katarzyna Iwińska

Koordynatorka projektu "Bezpieczny Wodór"
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”

Dr Katarzyna Iwińska

Koordynatorka projektu "Bezpieczny Wodór"
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”

Socjolożka, ekspertka i kierowniczka badań w międzynarodowych projektach dot. transformacji energetycznej, sprawiedliwości energetycznej i dekarbonizacji. Realizuje badania dot. percepcji zmian społecznych w środowisku, w szczególności przy planowaniu dużych inwestycji energetycznych (elektrownie jądrowe, geotermia, gaz łupkowy). Adiunktka i prorektorka ds. badań naukowych w Collegium Civitas, edukatorka i kreatorka rozwiązań edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Dariusz Jachowicz

Prezes Zarządu
Grupa Technologiczna ASE

Dariusz Jachowicz

Prezes Zarządu
Grupa Technologiczna ASE

Dariusz Jachowicz ur. 6 czerwca 1962 w Gdańsku. Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Studiował również handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim.
W 1990 roku założył spółkę Automatic Systems Engineering (ASE).Od początku działalności firma specjalizowała się w inżynierskich rozwiązaniach dla przemysłu, szczególnie przeciwwybuchowych, zdobywając pozycje lidera na Polskim rynku. Dynamiczny rozwój firmy zaowocował w 2011 zakupem biura projektowego Biproraf co stanowiło zalążek Grupy Technologicznej ASE, która w 2023 roku liczy już 11 spólek, a w jej skład wchodzą już m. in Biuro Projektów Budownictwa Morskiego- Projmors, Eko-konsult, ASE ATEX, Squadron, Elmech-ASE czy Camino Project. Obecnie Grupa Technologiczna ASE skupia swoją działalność wokół szeroko rozumianej transformacji energetycznej – Morskie farmy wiatrowe, technologie wodorowe, inteligentne zarzadzanie energią, alternatywne źródła energii. Prywatnie Dariusz Jachowicz to aktywny zawodnik triathlonowy, maratończyk.

Paweł Jarczewski

Wiceprezes
Hynfra

Paweł Jarczewski

Wiceprezes
Hynfra

Menadżer zarządzający największymi procesami inwestycyjnymi i procesami generalnego wykonawstwa na rynku energii a także w przemyśle chemicznym i nawozowym w Polsce. W swojej dotychczasowej karierze zajmował stanowiska prezesa zarządów w czołowych polskich firmach branży chemicznej takich jak: Zakłady Azotowe Puławy S.A., Grupa Azoty S.A., a także RAFAKO S.A. Był członkiem Rady Dyrektorów w KGHM International Ltd. Zajął 32. miejsce na liście najbardziej wpływowych graczy w przemyśle chemicznym opracowanej przez ICIS w 2015 r.

Jacek Jaśkowiak

Prezydent
Miasto Poznań

Jacek Jaśkowiak

Prezydent
Miasto Poznań

Urodził się 10.03.1964 r. w Poznaniu. Jest społecznikiem, działaczem sportowym, byłym przedsiębiorcą. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków. Jest stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech. Doświadczenie zawodowe zdobywał w latach 90-tych minionego wieku w firmach handlowych. Pracował, m.in. dla dr Jana Kulczyka, w Kulczyk Tradex. Od 1997 do 2014 roku prowadził własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców. Wraz z inwestorami biznesowymi uczestniczył w tworzeniu tysięcy miejsc pracy w Polsce. Jest aktywnym sportowcem. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów. Jako 38. człowiek na świecie przebiegł wszystkie maratony serii Worldloppet. Doprowadził do przyznania Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które zorganizował w roku 2012 i 2014. Jest członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) ds. Pucharu Świata w biegach narciarskich. Od kilkunastu lat wspiera niewidomych rowerzystów z klubu "Razem" w Poznaniu. Sam uwielbia spędzać czas na rowerze, na którym dojeżdża również do pracy. Przyjaźnił się z Jackiem Kaczmarskim, legendarnym poetą, pieśniarzem, któremu pomagał w reorganizacji finansów i organizacji koncertów. Gdy choroba nie pozwalała już koncertować Kaczmarskiemu, zatrudnił go w swojej byłej firmie. Od 2008 roku zabiera głos w sprawach publicznych, między innymi na łamach Gazety Wyborczej i Głosu Wielkopolskiego. Jego aktywność publiczna sprawiła, iż w roku 2010, został kandydatem ruchu miejskiego My-Poznaniacy na urząd prezydenta Poznania. Od 2013 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej RP, był jej kandydatem na urząd prezydenta Poznania w roku 2014. W II turze wyborów uzyskał 86164 głosów poparcia (59,09%) i zastąpił na stanowisku prezydenta Miasta Poznania urzędującego przez 16 lat Ryszarda Grobelnego.

Jerzy Jaworski

New Business Development
Hydac

Jerzy Jaworski

New Business Development
Hydac

W firmie Hydac zajmuje się nowymi obszarami biznesu i nowymi technologiami. E-mobility i wodór jako nowe powszechne źródło energii są obszarami, z którymi styka się na co dzień - zawodowo a także poza pracą. Uczestniczy w projektach Hydac rozwijanymi z polskimi firmami i dotyczącymi aplikacji wodorowych i alternatywnych napędów pojazdów.

Prof. Teofil Jesionowski

Rektor
Politechnika Poznańska

Prof. Teofil Jesionowski

Rektor
Politechnika Poznańska

Profesor Teofil Jesionowski jest pracownikiem Politechniki Poznańskiej nieprzerwanie od 1995 roku, przechodząc od tego czasu po dzień dzisiejszy wszystkie szczeble kariery naukowej. Dnia 18 kwietnia 2013 roku z uzyskał tytułu naukowy profesora nauk chemicznych, w dyscyplinie technologia chemiczna a dnia 5 grudnia 2019 roku nominację na członka korespondenta PAN. Obecnie prof. Jesionowski jest rektorem Politechniki Poznańskiej (kadencja 2020-2024), przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) (kadencja 2020-2024), członkiem Prezydium KRASP (aktualnie), członkiem Komisji
ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP (kadencje 2016-2020 i 2020-2024), członkiem Komisji ds. Akredytacji i Rankingów KRASP (kadencja 2020-2024) oraz członkiem Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP (kadencja 2020-2024). Prof. Teofil Jesionowski był promotorem w 22 przewodach doktorskich, a 5 jego byłych doktorantów/magistrantów uzyskało najwyższy stopień naukowy. Jest ekspertem NCN, NCBiR oraz F.R.S.-FNRS Belgia; NWO Holandia i DFG Niemcy. Dorobek naukowy prof. dra hab. inż. Teofila Jesionowskiego, czł. koresp. PAN, stanowi ponad 440 publikacji naukowych indeksowanych przez Thomson Reuters JCR, 45 patentów (w tym 2 międzynarodowe) oraz 8 wdrożonych technologii. Kandydat opublikował swoje rezultaty m.in. w tak prestiżowych czasopismach jak: Science Advances, Advanced Functional Materials, Biotechnology Advances, Nano Research, czy Advances in Colloid and Interface Science. Jego indeks Hirscha wynosi 49, a cytowania przekraczają 11 tys. (wg bazy SCOPUS). Dodatkowo Kandydat jest współautorem 21 rozdziałów w monografiach, w tym 15 anglojęzycznych. Profesor Jesionowski był lub aktualnie jest kierownikiem 12 oraz głównym wykonawcą 8 projektów oraz grantów badawczych, rozwojowych, celowych oraz europejskich, przyznawanych przez różne agendy, w tym KBN, NCN, NCBiR oraz MNiSW. Główne obszary badawcze prof. Jesionowskiego i jego zespołu stanowią: projektowanie, charakterystyka i zastosowania zaawansowanych materiałów funkcjonalnych, w tym układów hybrydowych; synteza inspirowana biomineralizacją i ekstremalna biomimetyka; biokompozyty
i biomateriały; układy  pigmentowe; funkcjonalne napełniacze i kompozyty polimerowe; immobilizacja enzymów; unieszkodliwianie uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń w wyniku zastosowania procesów adsorpcji, foto- i biokatalizy; chemia koloidów i modyfikacja powierzchni; biosensory i nanomedycyna.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych
PKN ORLEN S.A.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych
PKN ORLEN S.A.

Grzegorz posiada 19 letnie doświadczenie zawodowe związane z sektorem rafineryjno-petrochemicznym. Odpowiada w PKN ORLEN za obszar wodoru odnawialnego i paliw syntetycznych. Posiada gruntowną wiedzę o procesach wytwarzania paliw konwencjonalnych, paliw odnawialnych oraz produkcji petrochemicznej, w tym związaną z ich ekonomiką, optymalizacją, zarządzaniem i modelowaniem. Potrafi skutecznie wdrażać zmiany i innowacyjne rozwiązania związane z budową niskoemisyjnej gospodarki. Grzegorz wdrożył w PKN ORLEN wiele projektów efektywnościowych, m.in System Zarządzania Energią (EMS), oraz System Informatycznego Zarządzania Inicjatywami. Jest współtwórcą projektu wodorowego Hydrogen Eagle i obecnie odpowiada za jego wdrożenie. Stworzył i uruchomił pierwszą w Polsce Akademię Wodorową dla studentów. Współtworzył strategię wodorową w Grupie ORLEN. Koordynował procesy pozyskiwania bezzwrotnych finansowań z programów europejskich jak Connecting Europe Facility (CEF), Important Projects of Common European Interest (IPCEI). Jest autorem wielu projektów racjonalizatorskich oraz współautorem patentu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a także ukończył studia Executive MBA walidowane przez Porto Business School.

Kristina Fløche Juelsgaard

Director of Market Development
Ballard Power Systems Europe A/S

Kristina Fløche Juelsgaard

Director of Market Development
Ballard Power Systems Europe A/S

Kristina Fløche Juelsgaard holds a Master’s Degree in International Energy Planning and loves to work with Innovation and Development. She has +20 years of experience with renewable energy technologies, integrating renewable energy sources, energy storage and smart energy solutions.

Mrs. Juelsgaard’s focus is to bridge the gap between new technology and business to solve societal challenges. She is heading the Market Development activities of Ballard Europe with a special focus on zero-emission fuel cell solutions for heavy duty motive and marine applications.

Mrs. Juelsgaard is also active on the Board of Hydrogen Denmark and participates actively in the working groups of Hydrogen Europe to bring fuel cells and hydrogen technologies to market. Her personal goal is to create positive changes towards a sustainable future.

Cezary Kaczmarczyk

Regional Director External, Legal & Corporate Affairs
Toyota Central Europe

Cezary Kaczmarczyk

Regional Director External, Legal & Corporate Affairs
Toyota Central Europe

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Doktoranckich w Polskiej Akademii Nauk. Prokurent i Dyrektor Regionalny w Toyota Central Europe z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu różnymi obszarami aktywności firm z branży automotive.

Jakub Kaczmarek

CEO
Karmelit Sp. z o.o. Sp.k.

Jakub Kaczmarek

CEO
Karmelit Sp. z o.o. Sp.k.

Absolwent Politechniki Poznańskiej kierunek Automatyka. Od 20 lat zarządza przedsiębiorstwem produkcyjnym. Członek Panelu Biznesu Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Od trzech lat w kooperacji z firmą Graphen Sp. z o.o. współtworzy wodorowy start-up HSEnergy. Projekt został laureatem konkursu i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski i nieustannie rozwija swoje projekty wodorowych urządzeń produkujących i magazynujących energię.

Dr hab. prof. UPP Tomasz Kałuża

Kierownik
Katedra Inżynierii Wodnej i Sanitarnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Dr hab. prof. UPP Tomasz Kałuża

Kierownik
Katedra Inżynierii Wodnej i Sanitarnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Tomasz Kałuża, dr hab. prof. UPP, kierownik Katedry Inżynierii Wodnej i Sanitarnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego badania dotyczą oceny oddziaływania na środowisko, gospodarowania zasobami wodnymi oraz inżynierii wodnej. Aktualne zainteresowania badawcze dotyczą: zagadnień Ekohydrauliki; oceny wpływ roślinności na opory przepływu; zagospodarowania wód opadowych. Opublikował ponad 40 (JCR) artykułów w międzynarodowych czasopismach (np. Ecohydrology & Hydrobiology, Renewable and Sustainable Energy Reviews, Science of the Total Environment). Członek Sekcji Budowli Hydrotechnicznych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN w latach 2016-2020 i 2020-2023. Członek Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, 2020-2023. Brał udział w stażach m.in. RWTH Aachen, Leibniz Universität Hannover. Kierował i uczestniczył w wielu projektach m.in. OPUS (NCN), Biostrateg (NCBiR), Biodiversa.

Zdeněk Karásek

Pełnomocnik Gubernatora ds. Regionów Węglowych w Okresie Transformacji

Zdeněk Karásek

Pełnomocnik Gubernatora ds. Regionów Węglowych w Okresie Transformacji

Zdeněk Karásek jest Zastępcą Gubernatora Moraw i Śląska ds. Regionów Węglowych w Okresie Przejściowym. Jego doświadczenie zawodowe związane jest z doradztwem strategicznym, ukierunkowanym na rozwój regionów i miast, jak również na rozwój ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem transwersalnych umiejętności miękkich, kultury w organizacjach zorientowanej na ludzi, możliwości przenoszenia umiejętności w procesach restrukturyzacji i zmian, doradztwa politycznego w zakresie edukacji i zatrudnienia, kultury innowacji i ekosystemów innowacji, partnerstwa kluczowych interesariuszy w rozwoju regionalnym - terytorialnych paktów na rzecz zatrudnienia itp. Zdeněk Karásek jest doświadczonym facylitatorem spotkań łączących różnych partnerów w celu znalezienia wspólnej strategii i planu działania oraz współpracy w realizacji.

Peter Kasprzak

Director
Hydrogen Society of Australia

Peter Kasprzak

Director
Hydrogen Society of Australia

Peter Kasprzak, współzałożyciel i były prezes Hydrogen Society of Australia, pełni funkcję prezesa Innovate Australia oraz dyrektora w ABACUS Policy Institute. Posiadając szerokie doświadczenie w dziedzinie nowych technologii, innowacji i zielonej energii, Peter stworzył witrynę informacyjną o wodorze w 2008 r. i zaproponował pierwsze australijskie autostrady elektryczne i wodorowe. Obecnie promuje ich połączenie w ramach Zero Emission Highway (Autostrada Zeroemisyjna). Uznany za jednego z czołowych australijskich innowatorów w 2021 r., był współautorem "Australia's Nobel Laureates Vol III." W 2022 r. został wybrany jako jeden z dziesięciu elitarnych polsko-australijskich uczestników "Projektu Unity", świętującego 50 lat stosunków dyplomatycznych między Polską i Australią. Jako członek wielu organizacji zawodowych, Peter dąży do rozwoju innowacji i jest znany z głoszenia: "HYDROGEN IS MARCHING ON! (Wodór Maszeruje Naprzód!)"

Prof. dr hab. Jacek Kijeński

Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego o/Gliwice

Prof. dr hab. Jacek Kijeński

Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego o/Gliwice

Profesor nauk chemicznych od 1991 r. Specjalność naukowa: technologia chemiczna, kataliza, strategie rozwoju branż i produktów przemysłu chemicznego i pokrewnych, recykling tworzyw polimerowych, gospodarka wodorowa i metanolowa, biopaliwa. Autor ponad 250 publikacji naukowych, w tym książek i monografii, ponad 50 patentów i szeregu strategicznych ekspertyz. Profesor Politechniki Warszawskiej. Prorektor Politechniki w latach 2008–2012. Dziekan Wydziału Chemicznego PW (1988–1990), dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii (2008–2012), dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. I. Mościckiego (2002–2007). Wiceprzewodniczący Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk (2007-2015), członek Prezydium tego Komitetu (2004–2018). Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (2002–2018). Prezes, koordynator Polskiej Platformy Wodoru i Ogniw Paliwowych (2005–2018). Przewodniczący Komitetu Biopaliw i Biokomponentów w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Ekspert NCN i NCBR. Członek American Chemical Society i Stowarzyszenia Inżynierów Chemików i Biochemików DECHEMA (Niemcy). Członek Komisji Przemysłu Chemicznego Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej IUPAC. Trzy córki i trzech synów, dwa psy staffordshire bulterier (Lusia i Stefka). Hobby: antropologia kultury, literatura anglojęzyczna, grzybobranie z córką, miłośnik morza. Nieugięty kibic Legii Warszawa od 1962 r.

Tomasz Kobierski

Prezes Zarządu
Grupa MTP

Tomasz Kobierski

Prezes Zarządu
Grupa MTP

Tomasz Kobierski zasiada w zarządzie Grupy MTP od 2007 r. Od 2020 r. pełni prestiżowe stanowisko Prezesa Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Rada podejmuje decyzje w sprawie kierunków działania organizacji mających wpływ na międzynarodowe targi branżowe. Tomasz Kobierski jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej Targów Lublin oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Droma. Ukończył Wydział Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studia menedżerskie Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie. Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Grupą MTP.

Krzysztof Kochanowski

Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności PIME,  Hydrogen Poland

Krzysztof Kochanowski

Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności PIME,  Hydrogen Poland

Ekspert w branży energetycznej z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym. Doświadczenie zdobywał w energetycznych spółkach dystrybucyjnych i przesyłowych oraz w firmach consultingowych. Wieloletni publicysta z zakresu rynku energii w mediach gospodarczych. Konsultant w zakresie rozwiązań systemowych w elektroenergetyce współpracujący z instytucjami rządowymi i Parlamentem. Pierwszy prezes i współzałożyciel największej w Polsce organizacji zrzeszającej firmy z obszaru technologii magazynowania energii (elektrycznej, cieplnej oraz wodoru i chłodu) i elektromobilności (infrastruktura ładowania pojazdów, technologie bateryjne i wodorowe) oraz gospodarki energetycznej w klastrach energii (lokalne obszary bilansowania, niezależne systemy energetyczne). Obecnie zarządza organizacją PIME oraz prowadzi specjalistyczne szkolenia z obszaru rynku magazynowania energii i gospodarki wodorowej. Koordynator projektów: Rynek magazynowania energii elektrycznej w Polsce oraz Programu „Gospodarka wodorowa w energetyce i transporcie – mapa drogowa dla Polski”. Pierwszy Prezes oraz inicjator powstania i współzałożyciel organizacji Hydrogen Poland, zrzeszającej firmy i instytucje z obszaru gospodarki wodorowej. 

Maciej Koński

Doradca Zarządu
Grupa Polsat Plus, Grupa ZE PAK

Maciej Koński

Doradca Zarządu
Grupa Polsat Plus, Grupa ZE PAK

W ramach Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK prowadzi projekt budowy pełnego łańcucha wartości zielonego wodoru w Polsce. Uczestniczył w budowaniu i realizacji strategii zaangażowania Grupy Polsat Plus w produkcję taniej i czystej energii. Członek Zarządu PGE PAK Energia Jądrowa. W przeszłości związany z KGHM w obszarze strategii, aktywów zagranicznych i prac badawczo-rozwojowych. Studia magisterskie w zakresie finansów i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktorat na Politechnice Wrocławskiej. Studia managerskie zrealizowane na IMD w Szwajcarii, Colorado School of Mines w USA oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Anna Kornecka

Dyrektor Instytutu
Stowarzyszenie Program Czysta Polska

Anna Kornecka

Dyrektor Instytutu
Stowarzyszenie Program Czysta Polska

Pomysłodawczyni i współautorka „Dekalogu Polskiej Transformacji Energetycznej”. Radca prawny, ekspert, była wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialna za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo i energetykę rozproszoną. Autorka książek i publikacji. Przez wiele lat prowadziła własną kancelarię prawną, gdzie doradzała przedsiębiorcom i samorządom. Przygotowała ustawę liberalizującą prawo dotyczące lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie oraz reformę planowania i zagospodarowania przestrzennego. Odpowiedzialna za wdrożenie cyfryzacji procesu budowlanego. Propagatorka energetyki obywatelskiej i rozwoju OZE w Polsce. Ekspert w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Aleksander Korytowski

Kierownik ds. rozwoju projektów wodorowych
Polenergia S.A.

Aleksander Korytowski

Kierownik ds. rozwoju projektów wodorowych
Polenergia S.A.

Absolwent Politechniki Poznańskiej z tytułem inżyniera energetyki oraz magistra technologii gazowych i odnawialnych źródeł energii. Ukończył także studia magisterskie na kierunku energia na Uniwersytecie Heriota-Watta w Edynburgu. Jest członkiem Energy Institute. Od 2016 r. związany z nowoczesną energetyką i Grupą Sweco. Zdobywał doświadczenie w Wielkiej Brytanii zajmując się pierwszymi na rynku projektami magazynowania energii oraz czystym ciepłownictwem. Po powrocie do Polski zajmował się projektami energii z odpadów oraz dekarbonizacji źródeł ciepła i energii elektrycznej w przemyśle i sektorze samorządowym. Zdobył doświadczenie w kierowaniu projektami na różnych etapach od opracowania koncepcji do uruchomienia instalacji. Od początku 2020 r. rozwijał działalność Grupy Sweco na rynku wodoru na poziomie strategii Grupy zatrudniającej ponad 150 ekspertów wodorowych oraz wspierając inwestorów komercyjnych i międzynarodowe konsorcjum badawczo-rozwojowe. Obecnie rozwija obszar wodoru w najbardziej zielonej i największej prywatnej grupie energetycznej w Polsce, Polenergia, gdzie odpowiada za projekty produkcji odnawialnych paliw pochodzenia niebiologicznego w zakresie technicznym, biznesowym i regulacyjnym.

Piotr Korytkowski

Prezydent Miasta
Konin

Piotr Korytkowski

Prezydent Miasta
Konin

Od 2018 r. Prezydent Miasta Konina. Jeden z ekspertów Komitetu Gospodarki Miejskiej Krajowej Izby Gospodarczej. Doświadczenie w pracy samorządowca zdobywał, zasiadając w latach 2006-2018 w Radzie Miasta Konina. Ukończył Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM na kierunku geografia, a także: studia podyplomowe z zakresu ubezpieczeń, organizacji i zarządzania, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Executive MBA. Zawodowo aktywny od 1989 r. Pracował w strukturach administracji rządowej, ma też wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu. Przed wyborem na stanowisko Prezydenta Miasta Konina przez prawie 11 lat kierował Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa czy Odznaką „Przyjaciel Dziecka”. Interesuje się: turystyką, podróżami, informatyką, polityką.

Piotr Kosznik

Dyrektor ds. sprzedaży
Bureau Veritas

Piotr Kosznik

Dyrektor ds. sprzedaży
Bureau Veritas

Pełni funkcję dyrektora ds. sprzedaży w dystrykcie obejmującym Polskę, kraje bałtyckie, Czechy, Słowację oraz Ukrainę w Bureau Veritas (związany z firmą od 2007 roku). W ramach swoich obowiązków odpowiada również za rozwój nowych usług oraz ich komercjalizację, aktualnie głównie w obszarach związanych z energetyką odnawialną i zrównoważonym rozwojem.  Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Executive MBA na GFKM oraz Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologii pozytywnej. Kieruje pracami regionalnych zespołów odpowiedzialnych za rozwój rynku energetyki wiatrowej, w tym morskiej. Z branżą wiatrową związany od 2008 roku, od kiedy uczestniczył w projektach mechanizmów wdrożeń wspólnych na podstawie protokołu z Kioto z 1997 roku. Poza transformacją energetyczną interesuje się psychologią, głównie w zakresie jej funkcji wzmacniających.

Rafał Koziński

Team Leader – Fuel Cells
AVL Software and Functions GmbH

Rafał Koziński

Team Leader – Fuel Cells
AVL Software and Functions GmbH

Absolwent Wydziału Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz RES -The School for Renewable Energy Science na Islandii. Od 2012 r. zajmuje się badaniami i rozwojem ogniw paliwowych i elektrolizerów. Przez 10 lat pracował w Greenerity, jednym z wiodących dostawców komponentów dla branży ogniw paliwowych i elektrolizy. Od 2022 r. związany z AVL Software and Functions GmbH oddział w Polsce, gdzie pełni rolę Lidera grupy zajmującej się inżynierią komponentów dla systemów napędowych opartych o ogniwa paliwowe PEM. Globalnie odpowiedzialny w grupie AVL za systemy magazynowania wodoru, kondycjonowania powietrza dolotowego oraz separacji kondensatu w systemach ogniw paliwowych.    

Jerzy Kopeć

Dyrektor
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Jerzy Kopeć

Dyrektor
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Odpowiedzialny za mienie, rozwój spółek z udziałem Województwa Małopolskiego oraz rozwój gospodarczy i innowacyjność. Nadzoruje prace związane z aktualizowaniem i wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2030 oraz inteligentnych specjalizacji, w tym polityk sektorowych takich jak rozwój łańcucha wartości w obszarze rozwoju i wykorzystania technologii związanych z wodorem. Koordynuje prace Regionalnej Grupy Roboczej ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Członek zarządu Inicjatywy Awangarda, odpowiedzialny za obszar merytoryczny związany z drukiem 3D. Doświadczony menadżer w rożnych sektorach gospodarki.

Dr inż. Barłomiej Kras

Prezes Zarządu
Impact Clean Power Technology S.A.

Dr inż. Barłomiej Kras

Prezes Zarządu
Impact Clean Power Technology S.A.

Przez ostatnich 14 lat związany z branżą e-mobilności. Specjalista w zakresie projektowania i wdrażania systemów akumulatorów litowo-jonowych. Zarządzał wieloma takimi projektami realizowanymi przez firmę od początku jej istnienia, zakończonymi wdrożeniami i komercjalizacją na całym świecie, m.in dla takich firm jak Citroen, Bosch, SAM Group, Smith Electric Vehicles, Solaris, Ursus, Vosloh Kiepe, Voith, Temsa i KTM. Był kierownikiem projektów badawczo-rozwojowych w międzynarodowych konsorcjach, tj. TAILORWELD, TOLPE czy KORANET. Jest autorem i współautorem szeregu patentów, znaków towarowych i unikalnych rozwiązań technicznych z zakresu elektromobilności, akumulatorów litowo-jonowych, ogniw paliwowych i sterowania systemem. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, na której otrzymał tytuł doktorski. Ukończył również szkolenia organizowane przez Instytut ICAN (Harvard Management Course).

Martin Kremer

Konsul Generalny
Republika Feneralna Niemiec

Martin Kremer

Konsul Generalny
Republika Feneralna Niemiec

Martin Kremer jest Konsulem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu od sierpnia 2022. Wcześniej piastował stanowiska: Zastępcy Ambasadora Niemiec w Warszawie i Oslo, Kierownika Referatu ds. Europy Środkowej i Kierownika Referatu
ds. Zasadniczych Kwestii Polityki Gospodarczej UE w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Martin Kremer z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą.

Univ.-Prof. Dr.-Ing. habil. Prof. h. c. Dr. h. c. Prof. Lothar Kroll

Dyrektor
Instytut Konstrukcji Lekkich, Technische Universität Chemnitz

Univ.-Prof. Dr.-Ing. habil. Prof. h. c. Dr. h. c. Prof. Lothar Kroll

Dyrektor
Instytut Konstrukcji Lekkich, Technische Universität Chemnitz

 

Dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich. Dziekan ds. badań i stosunków międzynarodowych Wydziału Mechanicznego w Technische Universität Chemnitz, Katedra Konstrukcji Lekkich i Technologii Polimerów. 

 

Dariusz Kryczka

Manager, Senior Associate
EY Polska, Kancelaria EY Law

Dariusz Kryczka

Manager, Senior Associate
EY Polska, Kancelaria EY Law

Menadżer w Kancelarii EY Law w Zespole Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju. Lider Centrum Kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu EY,  Ekspert ds. energii i klimatu. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów związanych z branżą energetyczną oraz Oil&Gas, w tym projektów międzynarodowych, strategicznych inwestycji infrastrukturalnych oraz nowych technologii. Specjalizuje się również w stosunkach międzynarodowych, komunikacji korporacyjnej, regulacjach, koordynacji projektów, społecznej odpowiedzialności biznesu, ESG i organizacjach pozarządowych (NGO). Obecnie pełni funkcję Eksperta ds. energii i klimatu w United Nations Global Compact Network Poland. Jest zaangażowany głównie w zarządzanie projektami poświęconymi wodorowi, efektywności energetycznej, zrównoważonym finansom i ESG. Jest autorem raportów legislacyjnych dotyczących reformy systemu białych certyfikatów, prawa wodorowego, zielonych finansów, systemu ochrony powietrza i reformy energetyki wiatrowej na lądzie. W ramach pracy dla UNGC zajmuje się również przygotowaniem spotkań z kluczowymi partnerami/interesariuszami oraz wydarzeń związanych z obszarem energetyki. Przewodzi również pracom grup roboczych. Odpowiada także za współpracę z Komisją Europejską w obszarze Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji energetycznej. Dariusz Kryczka jest absolwentem Prawa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Odbył roczne stypendium LLP/Erasmus na Uniwersytecie Florenckim. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu europejskiego obrotu energią w Szkole Głównej Handlowej oraz Akademię Młodych Dyplomatów w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Posiada certyfikaty AgilePM® Foundation, TenStep Project Management (TSPM™), Prince 2 Practitioner oraz Prince 2 Foundation.

Henryk Kubiczek

Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju
Grupa Azoty S.A.

Henryk Kubiczek

Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju
Grupa Azoty S.A.

Henryk Kubiczek jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a także absolwentem studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu, kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem. W latach 2010-2019 związany z Centrum Badań i Rozwoju EDF Polska. Aktywnie zaangażowany w działalność B+R jako ekspert oraz propagator współpracy z uczelniami. Od 2019 roku objął stanowisko Dyrektora Centrum Badań i Analiz w Grupie Azoty S.A., a następnie Dyrektora Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju. Brał udział w pracach "Porozumienia Wodorowego" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a obecnie jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej powołanej przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Aktywnie zaangażowany w rozwój gospodarki wodorowej.

Grzegorz Kubik

Burmistrz
Miasto i Gmina Rawicz

Grzegorz Kubik

Burmistrz
Miasto i Gmina Rawicz

Od 2014 r. z sukcesami pełni funkcję burmistrza. Posiada wykształcenie wyższe z dziedziny nauk ekonomicznych. Startując w wyborach na burmistrza miasta Rawicz reprezentował komitet Bezpartyjny Silny Region. Jego zaangażowanie i determinacja w pracy na rzecz mieszkańców sprawiły, że wygrał wybory. Burmistrz Kubik uważa, że bezpartyjność pozwala na uzyskanie niezależności politycznej oraz szerokie działania. Dzięki wartościowym i doświadczonym ludziom, dla których ważny jest interes mieszkańców, bezpartyjność pozwala na podejmowanie decyzji, które przynoszą pozytywne skutki dla całej społeczności. Jednym z osiągnięć burmistrza Kubika jest zwiększenie budżetu miasta o 53% dzięki pozyskaniu zewnętrznych źródeł, a konkretnie ponad 33 mln zł. Dzięki temu udało się zmodernizować wiele obiektów, jego działania skupiają się na tym, aby gmina Rawicz była miejscem, w którym ludzie chętnie się osiedlają, pracują i żyją. Dlatego też burmistrz Kubik podejmuje wiele działań, które mają na celu przyciągnięcie inwestycji oraz poprawę jakości życia mieszkańców.

Mgr Joanna Kubit

Dyrektor
Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Mgr Joanna Kubit

Dyrektor
Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Absolwentka filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 2010 powołana na stanowisko wicedyrektora, a od dnia 01.09.2011 r. na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Naftowo - Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Wdraża innowacje w zakresie nowoczesnych technologii wodorowych.

Dr hab. inż. Jakub Kupecki, prof. IEn

Dyrektor
Instytut Energetyki, Centrum Technologii Wodorowych (CTH2) Instytutu Energetyki

Dr hab. inż. Jakub Kupecki, prof. IEn

Dyrektor
Instytut Energetyki, Centrum Technologii Wodorowych (CTH2) Instytutu Energetyki

Kierownik i wykonawca prac w ponad 60 projektach z obszaru technologii wodorowych finansowanych przez KE, NCBR, NCN, MNiSW/MEiN, NFOŚiGW, Europejską Agencję Kosmiczną, DoE i DoS USA oraz bezpośrednio przez przemysł. Uczestniczył w realizacji projektów dot. reaktorów jądrowych w Polsce (IEn, NCBJ) i Szwecji (KTH). Od 2018 r. Visiting Professor w National Fuel Cell Research Center, University of California, Irvine w USA. Zaangażowany w roli kierownika oraz wykonawcy w projekty wodorowe związane z dostawą instalacji i usług B+R na rzecz przedsiębiorstw (LOTOS Grupa ORLEN, CBRF ENERGA Grupa ORLEN, ENERGA Grupa ORLEN, PGNiG Grupa ORLEN, Grupa Azoty, Synthos Green Energy i inne). Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz na rzecz przemysłu, ponad 250 publikacji i wystąpień konferencyjnych, siedmiu patentów i zgłoszeń patentowych, w większości skomercjalizowanych wynalazków. Dwukrotny stypendysta Komisji Fulbrighta i NAWA. Laureat nagród za działalność badawczą i naukową, w tym nagród Siemensa i Nernsta. Członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej oraz Zespołu Ekspertów ds. Wodoru Izby Gospodarczej Gazownictwa. Członek Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk. Koordynował prace interdyscyplinarnego zespołu odpowiedzialnego za raport Analiza potencjału technologii wodorowych w Polsce do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku. Uzyskał dyplomy Politechniki Warszawskiej, University of Iceland, University of Akureyri oraz Haas School of Business, University of California, Berkeley.

Dawid Kwiatkowski

Ekspert do spraw napędów trakcyjnych, inżynier projektu manewrowej lokomotywy wodorowej
PESA Bydgoszcz S.A.

Dawid Kwiatkowski

Ekspert do spraw napędów trakcyjnych, inżynier projektu manewrowej lokomotywy wodorowej
PESA Bydgoszcz S.A.

Od 14 lat pracownik PESA Bydgoszcz. W swoją karierę w PESA Bydgoszcz rozpoczął od stanowiska konstruktora, potem przez wiele lat prowadził zespół inżynierów zajmujących się zabudową urządzeń elektrycznych na pojazdach, a następnie zespół inżynierów systemowych. Obecnie inżynier projektu lokomotywy wodorowej, ekspert do spraw napędów napędów trakcyjnych.

 

Piotr Kuś

Dyrektor Generalny
European Network of Transmission System Operators for Gas

Piotr Kuś

Dyrektor Generalny
European Network of Transmission System Operators for Gas

Przed objęciem funkcji Dyrektora Generalnego ENTSOGu w styczniu 2022, Piotr Kuś pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Pionu Rozwoju w Operatorze Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. od stycznia 2017r. Do jego głównych zadań na tym stanowisku należały: współpraca międzynarodowa, relacje instytucjonalne, współpraca z instytucjami Unii Europejskiej oraz międzynarodowymi organizacjami handlowymi. W latach 2019-2021 Piotr był Członkiem Zarządu GIE pełniącym funkcję sponsora obszaru CH4. Od 2016 roku był członkiem Komitetu Wykonawczego GTE nadzorującego działania zrównoważonych rozwiązań w odniesieniu do infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Wcześniej w latach 2008-2016 był Dyrektorem przedstawicielstwa w Brukseli Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A , odpowiedzialnym za obszar polityki europejskiej Spółki. Przed dołączeniem do GAZ-SYSTEM S.A., w 2008 r. był zatrudniony w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG S.A.) w Przedstawicielstwie Spółki w Brukseli. Piotr Kuś jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Artur Labus

Dyrektor
TÜV SÜD Polska

Artur Labus

Dyrektor
TÜV SÜD Polska

Absolwent Politechniki Śląskiej, MBA, IWE, pracownik TÜV  SÜD Polska od 2010 r. Dyrektor Działu Usług dla Przemysłu, Dyrektor Centrum Certyfikacji, audytor wiodący. Uczestnik i prelegent konferencji, seminariów i grup roboczych z zakresu technologii wodorowych. Odpowiedzialny za obszary związane z bezpieczeństwem technologii. Członek europejskich komitetów technicznych. Członek grupy roboczej oraz sygnatariusz porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju krajowej gospodarki wodorowej. Zajmuje się również obszarami związanymi z wytwarzaniem pojazdów szynowych na rynku krajowym i zagranicznym.

Wojciech Lach

Kierownikiem Projektu w Departamencie Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Wojciech Lach

Kierownikiem Projektu w Departamencie Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Kierownik projektu w Departamencie Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych w PKN Orlen. Odpowiada za koordynację projektów wodorowych w Grupie Kapitałowej PKN Orlen. Specjalizuje się również w strukturyzacji nowych projektów i pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego, w tym dla Dolin Wodorowych. W latach 2020-2022 pełnił funkcję Kierownika Projektu LOTOS Green H2 Project – projektu elektrolizera o mocy 100 MW produkującego odnawialny wodór na potrzeby dekarbonizacji rafinerii w Gdańsku. W 2023 r. ten projekt otrzymał notyfikację Komisji Europejskiej w ramach mechanizmu CEEAG – udzielenie pomocy publicznej dla projektu w wysokości 158 mln EUR. Od stycznia 2018 r. do marca 2020 r. był Dyrektorem Biura Projektów Innowacyjnych w LOTOS Lab, gdzie odpowiadał za zarządzanie obszarem innowacji oraz współtworzył portfolio innowacyjnych projektów z zakresu paliw alternatywnych, wodoru i magazynowania energii. Przed dołączeniem do Grupy LOTOS pracował przez 10 lat dla wiodących firm konsultingowych, w tym EY i PwC. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada również dyplom Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Sarah Lang

Kierownik Zespołu
Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej, Sekcja Programów Stypendiów Badawczych

Sarah Lang

Kierownik Zespołu
Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej, Sekcja Programów Stypendiów Badawczych

Sarah Lang jest Team Leaderem w sekcji Research Fellowship Programmes w German Academic Exchange Service (DAAD). Jest odpowiedzialna za Program Zielony Wodór, który ma na celu wspieranie międzynarodowych badań nad wodorem i towarzyszy Strategicznej Agendzie Badań i Innowacji (SRIA) przyjętej w 2022 roku z procesu Europejskiej Agendy Zielonego Wodoru, pilotażowej inicjatywy Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Dołączyła do Niemieckiej Służby Wymiany Akademickiej w 2020 roku po pracy w Niemieckiej Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej. Biegle posługuje się językiem angielskim i francuskim, posiada tytuł licencjata w zakresie zarządzania publicznego oraz tytuł magistra w zakresie rozwoju międzynarodowego uzyskany na Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria) oraz Uniwersytecie w Liège (Belgia).

 

István Lepsény

Przewodniczący
Hungarian Hydrogen Technology Association

István Lepsény

Przewodniczący
Hungarian Hydrogen Technology Association

Ukończył Politechnikę w Budapeszcie jako inżynier ekonomista, uzyskał dyplom inżyniera mechanika na Politechnice w Petersburgu. Był dyrektorem technicznym fabryki nadwozi i pojazdów IKARUS, dyrektorem generalnym prezesa AUTOKONSZERN Rt. przez cztery lata po jej założeniu był dyrektorem generalnym Magyar Suzuki Rt., a następnie dyrektorem zarządzającym Knorr-Bremse Fekrendzerek Kft. W latach 2015- 2018 był sekretarzem stanu odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i regulacje w Ministerstwie Gospodarki Narodowej, następnie jako dyrektor generalny VALOR HUNGARIAE Zrt. wspierał przyjmowanie, mentoring i dostęp do rynku węgierskich innowacji. Otrzymał nagrodę Dénes Széchenyi Gábor, Krzyż Oficerski i Krzyż Średni Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Honorowy Nauczyciel Zawodowy, Honorowy Obywatel Politechniki Budapeszteńskiej. Członek Węgierskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Węgierskiej Akademii Inżynierów, członek akademicki Międzynarodowej Akademii Jakości (IAQ), prezes Rady Badań i Innowacji Technologicznych, honorowy prezes Krajowego Stowarzyszenia Menedżerów. Z jego inicjatywy w 2020 r. powstała Węgierska Platforma Technologiczna Wodoru, która w 2021 r. została przekształcona w Stowarzyszenie. Obecnie jest prezesem Węgierskiego Stowarzyszenia Technologii Wodorowych, którego celem jest zapewnienie profesjonalnych ram dla współpracy przemysłowej, gospodarczej i naukowej niezbędnej do rozwoju węgierskiej gospodarki wodorowej, stworzenie zorganizowanej współpracy pomiędzy podmiotami zainteresowanymi rynkiem węgierskim, a poprzez to wszystko pomoc w tworzeniu i wzmacnianiu krajowego sektora wodorowego.

Adam Lewandowski

Burmistrz
Śrem

Adam Lewandowski

Burmistrz
Śrem

Studia magisterskie ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Poszerzał kwalifikacje i zainteresowania na studiach podyplomowych: Nauki polityczne i informatyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Organizacja i zarządzanie instytucjami oświatowymi na Politechnice Poznańskiej, Zarządzanie samorządem terytorialnym na Uniwersytecie Warszawskim, Zarządzanie projektami w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W 2008 roku ukończył studia doktoranckie na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 2006 roku objął stanowisko Burmistrza Śremu i piastuje to stanowisko już czwartą kadencję. Jest członkiem Zarządu Związku Miast Polskich, wiceprzewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Przewodniczącym Zarządu Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego. Wykładowca akademicki specjalizujący się w partnerstwie publiczno-prywatnym, w projektowaniu usług publicznych oraz zarządzaniu komunalnym. Autor publikacji dotyczących relacji: samorząd terytorialny a MSP, partnerstwa publiczno-prywatnego, cyfryzacji usług administracyjnych. W obszarze jego zainteresowań znajduje się poezja, biegi długodystansowe, sporty wodne i motocyklowe.

 

Dr Karolina Lipińska

Departament Rozwoju Gospodarczego
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dr Karolina Lipińska

Departament Rozwoju Gospodarczego
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Architektka innowacji, samorządowiec z 20-letnim stażem odpowiedzialna za rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w województwie pomorskim. Pracowała w strukturach międzynarodowych, gdzie poznała mechanizmy współpracy międzyregionalnej oraz doceniła wagę networkingu skutkującego tworzeniem międzynarodowych projektów i inicjatyw. Koordynowała prace związane z wdrażaniem pierwszej w Polsce regionalnej polityki rozwoju klastrów. Wprowadzone w województwie pomorskim modele wsparcia oraz dobre praktyki zostały później wdrożone na poziomie krajowym (Krajowe Klastry Kluczowe). Członkini zespołu ds. polityki klastrowej przy Ministerstwie Pracy, Rozwoju i Technologii oraz Grupy Ekspertów ds. Strategii Inteligentnej Specjalizacji powołanej przez Komisję Europejską DG REGIO. Koordynuje prace związane z Regionalną Strategią Innowacji, której kluczowym elementem są Inteligentne Specjalizacje Pomorza a także Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (w tym pierwsze w Polsce Edukacyjne Targi Kariery Offshore www.eduoffshorewind.pl ) Obserwując zjawiska i procesy zachodzące w regionie dostrzega istotę znaczenia kultury przedsiębiorczości, mentalności, motywacji i kreatywności. Ma możliwość naukowego badania tych zjawisk na bazie swoich wyników z pracy doktorskiej dotyczącej wpływu instytucji nieformalnych na finansowanie B+R w przedsiębiorstwach. Publikuje i prowadzi wykłady na Politechnice Gdańskiej oraz Uniwersytecie Gdańskim w zakresie zarządzania projektami oraz procesów innowacyjnych.

Jakub Lubiński

Dyrektor Działu Technologii Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Jakub Lubiński

Dyrektor Działu Technologii Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Aktualnie odpowiedzialny za realizację strategii związanej z gospodarką wodorem w PKN ORLEN i Grupie ORLEN. Odpowiada za projekty rozwojowe takie jak m.in: budowa sytemu produkcji, dystrybucji i odbioru paliwa wodorowego jakości automotive. Posiada gruntowną wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu gazów technicznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Ropa Naftowa i Produkty Naftowe.

Dr hab. inż. Beata Łuszczyńska

Kierownik
Katedry Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej

Dr hab. inż. Beata Łuszczyńska

Kierownik
Katedry Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej

Dr hab. inż. Beata Łuszczyńska, kierownik Katedry Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej, specjalista w dziedzinie badań właściwości fizyko-chemicznych materiałów organicznych do zastosowań w elektronice i układach barierowych. Autorka ponad 40 publikacji w dziedzinie elektroniki organicznej dotyczących zjawisk wpływających na działanie urządzeń optoelektronicznych takich jak ogniwa fotowoltaiczne, organiczne diody elektroluminescencyjne oraz tranzystory z efektem polowym. Odbyła staże naukowe w zagranicznych ośrodkach naukowo-badawczych takich jak: Commissariat a l’Energie Atomique et aux energies alternatives, w Grenoble (Francja) oraz  BASF Schweiz AG, w Bazylei (Szwajcaria).

 

Jakub Maceja

Wiceprezes Zarządu
DOEKO GROUP Sp. z o.o.

Jakub Maceja

Wiceprezes Zarządu
DOEKO GROUP Sp. z o.o.

Zajmuje się doradztwem strategicznym dla jednostek samorządu terytorialnego w obszarze energetyki rozproszonej. Na swoim koncie ma realizację projektów o wartości kilku miliardów euro, co świadczy o jego ogromnym doświadczeniu i zaangażowaniu w dziedzinie energetyki. Zajmuje się tworzeniem oraz rozwojem lokalnych społeczności energetycznych, tj. klastry energii i spółdzielnie energetyczne. Działania te pomagają w budowaniu silnych, niezależnych i zrównoważonych społeczności energetycznych. Działania wiceprezesa Zarządu DOEKO GROUP Sp. z o.o. mają ogromny wpływ na rozwój energetyki rozproszonej w Polsce. Przyczyniają się one do budowania świadomości ekologicznej wśród mieszkańców, a także do wzrostu zainteresowania inwestorów w tym sektorze. Wiceprezes działa na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej oraz efektywności energetycznej, co wpisuje się w dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Polsce. Przedsięwzięcia udowadniają, że odpowiedzialne i innowacyjne podejście do energetyki może przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Aleksandra Majda

Doradczyni Zarządu
Hynfra P.S.A.

Aleksandra Majda

Doradczyni Zarządu
Hynfra P.S.A.

Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji. CEO w Go Green. Fundatorka Fundacji Obywatele Natury. Doradczyni zarządu Hynfra P.S.A. Członkini: komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej, Rady ds. OZE i Rady ds. Czystego Powietrza w Konfederacji Lewiatan, grup: wodorowej, budynkowej i transportowej. Była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Koordynowała komunikację i PR warszawskich biur i jednostek zajmujących się̨ ekologią i zrównoważonym rozwojem: Zarządu Zieleni, Biura Ochrony Środowiska oraz Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Była: w składzie kadry zarządzającej portalu www.tvn24.pl, redaktorką naczelną Magazynu TVN24, szefową działu Kontakt 24 w TVN24, dziennikarką Rzeczpospolitej i PAP, nauczycielką akademicką (Uniwersytet SWPS). Absolwentka studiów podyplomowych „Menadżer ESG” na Collegium Civitas.

Walerian Majewski

Ekspert
NEXUS Consultants

Walerian Majewski

Ekspert
NEXUS Consultants

Doświadczony konsultant związany z sektorem energetycznym. Od blisko 10 lat realizuje projekty z obszaru technologii wodorowych dla największych krajowych spółek. Współautor koncepcji Smart Grid dla polskiego systemu przesyłu gazu ziemnego. Przygotowywał strategie rozwoju magazynów energii bazujących na wodorze i HUB-ów wodorowych. Współautor pierwszej w Polsce regionalnej strategii wodorowej.

Maciej Malski-Brodzicki

Ekspert ds. wsparcia innowacji
Departament 3W, BGK

Maciej Malski-Brodzicki

Ekspert ds. wsparcia innowacji
Departament 3W, BGK

Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat był związany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Koordynator programu "Magazynowanie wodoru", mającego na celu skonstruowanie innowacyjnego zasobnika do przechowywania wodoru jak źródła energii do ogniw paliwowych. Koordynator „Wielkiego Wyzwania: Energia” - pierwszej w Polsce inicjatywy stymulującej rozwój przydomowej energetyki wiatrowej. Obecnie ekspert ds. wspierania innowacji w Banku Gospodarstwa Krajowego w departamencie 3W (Woda - Wodór – Węgiel), z ramienia którego jest członkiem Rady Koordynacyjnej Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Reprezentuje także BGK w Porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Marek Marcisz

Weryfikator jednostek kogeneracji
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Marek Marcisz

Weryfikator jednostek kogeneracji
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 2010 r. specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar CHP w Centrum Certyfikacji TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. Ekspert i weryfikator jednostek kogeneracji, audytor kontroli dostaw biomasy oraz uwierzytelniania biomasy, opiniodawca dokumentacji uwierzytelniających instalacji OZE, weryfikator energetyczny. Autor licznych artykułów ukazujących się w pismach branży energetycznej. Reprezentant TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. na konferencjach oraz trener szkoleń, wykładowca na warsztatach i seminariach.

Tomasz Matuszewski

Burmistrz
Miasto Sanok

Tomasz Matuszewski

Burmistrz
Miasto Sanok

Pełni funkcję burmistrza miasta Sanok od 2018 r., w wyborach wystartował jako kandydat niezależny z komitetem „Łączy nas Sanok”. Jest wykształconym i doświadczonym specjalistą z zakresu zarządzania sportem i rekreacją. Ukończył studia na trzech krakowskich uczelniach. W swoim programie wyborczym postawił sobie za cel rozwój infrastruktury sportowej, kultury i turystyki w Sanoku. Jego doświadczenie w zarządzaniu oświatą i pracą w samorządzie stanowi bezcenną wartość dla mieszkańców miasta. W latach 2012-2015 Tomasz Matuszewski pełnił funkcję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku. W tym czasie udało się zrealizować wiele ważnych projektów i inwestycji w dziedzinie sportu i rekreacji. W trakcie jego kadencji ruszyła budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu, które ma służyć mieszkańcom miasta i okolic do poprawy ich zdrowia i kondycji fizycznej. W tym samym czasie przeprowadzono remont i przebudowę stadionu Wierchy oraz wyremontowano hotel Dom Sportowca, który stanowi ważną bazę noclegową dla sportowców i turystów. Umiejętności burmistrza do pozyskiwania środków z funduszy unijnych i ministerialnych są szczególnie cenne dla miasta, ponieważ pozwalają na finansowanie ważnych projektów. Jego kandydatura w wyborach samorządowych w 2018 r. cieszyła się dużym poparciem mieszkańców Sanoka i stanowiła wyraz ich zaufania do jego umiejętności i kompetencji.

Artur Michalski

Wiceprezes Zarządu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Artur Michalski

Wiceprezes Zarządu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mgr inż. Artur Michalski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej (1999). Ukończył specjalistyczne studia podyplomowe, m.in. Międzyuczelniane Podyplomowe Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW i SGH, Podyplomowe Studium Kompensacje Przyrodnicze Natura 2000 (SGGW), a także Studium Relacje Międzynarodowe i Dyplomacja oraz Podyplomowe Studium Polityka Ochrony Środowiska – Ekologia i zarządzanie. Ukończył również podyplomowe studia Master of Business Administration (MBA).

Piotr Mikusek

Menadżer ds. Regulacji Energetycznych
Grupa Azoty S.A.

Piotr Mikusek

Menadżer ds. Regulacji Energetycznych
Grupa Azoty S.A.

Prawnik i analityk regulacyjny, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Wyznaczony przez Radę Koordynacyjną do spraw Gospodarki Wodorowej działającą przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska na Koordynatora Grupy Roboczej „Stabilne otoczenie regulacyjne” mającej wspierać wdrażaniu celów Polskiej Strategii Wodorowej. Od ponad pięciu lat zawodowo związany z krajowym sektorem energetycznym. Autor krajowych i zagranicznych publikacji z zakresu regulacji energetycznych i prawa klimatycznego m.in: współautor komentarza do ustawy o efektywności energetycznej oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w ramach Katedry Prawa Administracyjnego i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Ing. Daniel Minařík, Ph.D.

Prezes Zarządu, Pełnomocnik Gubernatora ds. Wodoru
Morawsko-Śląski Klaster Wodorowy

Ing. Daniel Minařík, Ph.D.

Prezes Zarządu, Pełnomocnik Gubernatora ds. Wodoru
Morawsko-Śląski Klaster Wodorowy

Daniel Minařík pracuje w dziedzinie technologii wodorowych nieprzerwanie od prawie 15 lat, odkąd zaangażował się w pierwsze badania na VSB - Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie. Z czasem zajął się tematami integracji technologii wodorowych w systemach energii odnawialnej oraz przygotowaniem infrastruktury do dalszych badań stosowanych na poziomie 100´s kW. Jego profil zawodowy to "trendsetter" i menedżer w dziedzinie procesów i technologii transformacji energetycznej. Obecnie, jako specjalny wysłannik województwa morawsko-śląskiego ds. rozwoju technologii wodorowych oraz prezes zarządu nowo utworzonego Morawsko-Śląskiego Klastra Wodorowego, zaangażowany jest we wszystkie możliwe obszary rozwoju koncepcji Doliny Wodorowej MSR.

Dr inż. hab. Sebastian Molin

Asscociate Professor
Politechnika Gdańska

Dr inż. hab. Sebastian Molin

Asscociate Professor
Politechnika Gdańska

Sebastian Molin pracuje w tematyce ogniw paliwowych i elektrolizerów od prawie 20 lat. Główna działalność dotyczy opracowywania nowych materiałów, struktur elektrodowych oraz badań elektrycznych ogniw elektrochemicznych nisko- oraz wysokotemperaturowych. Swoje doświadczenia badawcze rozwijał w uznanych laboratoriach za granicą (m.in ETH w Zurichu, DTU w Danii). Prowadzi liczne projekty badawcze o charakterze badawczym i wdrożeniowym. Zajmuje się także dydaktyką, w tym współprowadzi nowy kierunek studiów „Technologie wodorowe i elektromobilność”.

Karolina Molska

Uczestniczka
Akademia H2

Karolina Molska

Uczestniczka
Akademia H2

Uczestniczka pierwszej edycji Akademii H2. Absolwentka kierunku European Politics and Economics na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka gospodarki przestrzennej na specjalizacji „foresight terytorialny”. Szczególnie interesują ją kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i planowaniem strategicznym. Członkini koła naukowego „Ad futurum”. Absolwentka Warszawskiej Akademii Młodych Liderów i finalistka programu „Jestem Liderką”.

Bartosz Moszowski

Dyrektor
Centrum Badań i Rozwoju NITROSYNCAT w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych

Bartosz Moszowski

Dyrektor
Centrum Badań i Rozwoju NITROSYNCAT w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych

Absolwent Politechniki Wrocławskiej w zakresie technologii chemicznej. Ukończył kierunkowe menadżerskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Obecnie doktorant Politechniki Wrocławskiej zajmujący się tematyką redukcji emisji podtlenku azotu. Wieloletni menadżer posiadający praktyczne doświadczenie z zakresu technologii wodorowych, kwasu azotowego oraz efektywności energetycznej i procesowej. Obecnie zatrudniony w Łukasiewicz INS na stanowisku Dyrektora Centrum Badań i Rozwoju NITROSYNCAT odpowiedzialny za nadzór nad pracami badawczo- rozwojowymi  oraz  wdrożeniami. Wcześniej związany z Grupą Azoty ZAK SA, ostatnio na stanowisku Dyrektora Jednostki Produkcyjnej Nawozy. Współtwórca nowej koncepcji energetycznej, realizowanej w Grupie Azoty ZAK SA ukazującej innowacyjne spojrzenie na energetykę zakładową zmierzającą do ograniczenia stosowania paliw kopalnych oraz emisji CO2. Współautor wielu publikacji naukowych poświęconych optymalizacji procesów technologicznych.

Damian Mucha

Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Damian Mucha

Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Fundator Fundacji Pomorskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, wieloletni Prezes Fundacji Rozwiązań Ekoenergetycznych. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Podyplomowego Studium Prawno-Managerskiego i Podyplomowego Studium Public Relations na Wydziale Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Doświadczony manager – realizujący szereg zadań z obszaru współpracy biznesu, JST oraz NGO’s. Członek Komitetu Monitorującego RPO Województwa Pomorskiego 2014-2020, Współautor koncepcji zarządzania Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza ISP 3 i 4. Dysponuje szeroką, aktualizowaną wiedzą w obszarze kierowania oraz funkcjonowania organizacyjnego, wynikającą z doradzania firmom oraz instytucjom w obszarze funduszy unijnych, pozyskiwania grantów na cele edukacyjne i szkoleniowe, kojarzenia partnerów gospodarczych oraz analizy możliwości rozwoju organizacji.

Wojciech Murawski

Prezes Zarządu
Polska Fundacja Gazów Technicznych (PFGT)

Wojciech Murawski

Prezes Zarządu
Polska Fundacja Gazów Technicznych (PFGT)

Rocznik 1957. Dyplom w 1981 r. na Wydziale Chemicznym PW. Po studiach pracował naukowo w ITE w Warszawie, kierując Pracownią Fotolitografii, Pionu DB. Prowadził badania i uzyskał patent. Od 1994 r. w szwedzkiej firmie AGA Gaz, jako Safety & Quality Mngr, wdrażał w Polsce rozwiązania, poprawiające BHP w branży gazowej. Opracował szkolenia kształtujące świadomość zagrożeń, opartą na znajomości gazów. Od 2004 r. w Messer Polska – jako QC Mngr, aż do końca 2022 r. Obecnie na emeryturze, ale nadal współpracuje z Messer. Od 1995 r. włączył się w prace PKN, wydelegowany przez PFGT. Początkowo był członkiem KT223 (Gazy Techniczne), a następnie jego przewodniczącym. Od początku PFGT angażował się w jej prace – utworzył i prowadził KT3 (Bezpieczeństwo). Na jego wniosek, w 2002 r. powstał KT4 (Gazy Medyczne), który prowadził. Obecnie jest prezesem Zarządu PFGT.

Adam Musiał

Dyrektor Generalny
Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei

Adam Musiał

Dyrektor Generalny
Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei

Ekonomista, politolog, specjalista w zakresie mobilności oraz rozwoju systemu szynowego transportu publicznego. Inicjator pierwszej w Polsce konferencji wodorowej – „Wodór na Kolei”, a także wielokrotny uczestnik debat eksperckich dot. energii w sektorze kolejowym. Od 1999 r. związany z Polską Izbą Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, w której obecnie sprawuje funkcję Dyrektora Generalnego. Redaktor naczelny dwumiesięcznika „Raport Kolejowy” oraz kwartalnika „Raport Tramwajowy”. Absolwent Executive MBA, Członek Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0”, Członek Rady ds. Ocen Zgodności przy Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznańskim Instytucie Technologicznym, a także Członek Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Alice Neffe

Dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych, Prezes
Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. / Fundacja ARP

Alice Neffe

Dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych, Prezes
Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. / Fundacja ARP

Ukończyła studia magisterskie z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne oraz Uniwersytecie Helsińskim. Posiada również MBA z „Zarządzania Technologiami Wodorowymi”. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu współpracy międzynarodowej w sektorze akademickim, w sektorze pozarządowym oraz w administracji publicznej w Polsce i za granicą. Pełniąc funkcje managerskie w tych obszarach, uczestniczyła w negocjowaniu i wdrażaniu aktów prawa międzynarodowego i europejskiego. Obecnie w ARP jest odpowiedzialna za wypracowanie Strategii ESG dla Agencji.

Dominika Niewierska

Dyrektor Działu Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Dominika Niewierska

Dyrektor Działu Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych
PKN ORLEN S.A.

Dominika Niewierska jest dyrektorem Działu Koordynacji i Rozliczeń Projektów Wodorowych w PKN ORLEN odpowiedzialnym za koordynację rozwoju projektów wodorowych w Grupie Kapitałowej Orlen. Dominika jest ekspertem z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji, badań i rozwoju oraz zarządzała kilkoma multidyscyplinarnymi programami projektów, w tym w obszarze rozwoju nowych strumieni biznesowych w sektorze oil&gas oraz energetyki. Uczestnik wielu konferencji i sympozjów krajowych i międzynarodowych w roli prelegenta, panelisty i eksperta. Mentorka w ramach stowarzyszenia Women in Green Hydrogen. Od 2018 roku opracowała wiele koncepcji i pomysłów projektowych z wykorzystaniem nisko- i zeroemisyjnych technologii wodorowych. Dominika jest absolwentką Politechniki Łódzkiej i posiada tytuł magistra Inżynierii Procesowej i Środowiska w zakresie ochrony powietrza uzupełniony certyfikatem profesjonalnego zarządzania projektami.

Wojciech Nowak

Kierownik Projektów Wodorowych, technolog, inżynier
Veolia Energia Polska S.A.

Wojciech Nowak

Kierownik Projektów Wodorowych, technolog, inżynier
Veolia Energia Polska S.A.

Ukończył specjalizację w Instytucie Techniki Cieplnej - Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zaczynał pracując dla jednaj z największych korporacji w branży Automotive na świecie. Następnie dostarczał kompletne rozwiązania w technice łączenia materiałów głęboko tłoczliwych oraz współpracował z portfelem klientów globalnych oraz małych warsztatów manufakturowych. Jako n-2 w Veolia Energia Polska S.A. łączy wiedzę energetyczną, elektro-ciepłowiczą, zabezpieczeń IT z wiedzą Automotive. Integruje powyższe sektory w multienergetyczne organizmy oparte o wiedzę z zakresu wodorowej gospodarki paliwowej. Aktualnie student MBA Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna - Politechnika Śląska.

Dr Attila Nyikos

Dyrektor Wykonawczy
Węgierskie Stowarzyszenie Technologii Wodorowych

Dr Attila Nyikos

Dyrektor Wykonawczy
Węgierskie Stowarzyszenie Technologii Wodorowych

Attila Nyikos jest prawnikiem prawa międzynarodowego, ukończył Uniwersytet Eötvös Lóránd w Budapeszcie, na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych (1994) oraz uzyskał D.E.A (tytuł magistra) w zakresie międzynarodowego prawa ochrony środowiska na Uniwersytecie w Genewie (2001), a obecnie jest doktorantem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Peczu (2018). Od ponad 25 lat Pan Nyikos kontynuuje karierę prawniczą na różnych stanowiskach, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Misji ONZ Węgier w Genewie (Rozbrojenie), Szefa Departamentu Prawnego i Międzynarodowego Krajowej Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania Katastrofami - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a ostatnio przez 7 lat jako Wiceprezes ds. Międzynarodowych Węgierskiego Urzędu Regulacji Energetyki i Użyteczności Publicznej. Jako były zarządzający regulacjami ds. energii, Attila jest Honorowym Członkiem i był Wiceprezesem Regionalnego Stowarzyszenia Regulatorów Energii (ERRA) oraz byłym członkiem Rady Regulatorów ACER. Był producentem, recenzentem prawnym, współautorem wielu książek: Geothermal Atlas of Hungary (2016), Hydrocarbons in Hungary (2018) oraz Geothermal Budapest (2019). Pan Nyikos biegle posługuje się językiem angielskim, francuskim i rosyjskim. Attila jest wolontariuszem Węgierskiego Czerwonego Krzyża od 1991 roku.

Mieczysław Obiedziński

Prezes Zarządu
TÜV SÜD Polska

Mieczysław Obiedziński

Prezes Zarządu
TÜV SÜD Polska

Certyfikowany auditor wiodący TÜV SÜD w zakresie norm i standardów w obszarach jakości oraz bezpieczeństwa. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 2019 zaangażowany w rozwój technologii wodorowych w Polsce i na świecie. Specjalizuje się w analizie i zarządzaniu ryzykiem w projektach, oceną bezpieczeństwa procesowego oraz systemach jakości. Uczestniczył w pracach min. w grupach roboczych w obszarze Edukacji przygotowaniu Polskiej Strategii Wodorowej. Inicjator i Wykładowca Studiów podyplomowych MBA „Technologie Wodorowych” w obszarze zarządzania projektami w technologiach wodorowych.

Piotr Obrycki

Dyrektor Biura Badań i Rozwoju
PGE Energetyka Kolejowa

Piotr Obrycki

Dyrektor Biura Badań i Rozwoju
PGE Energetyka Kolejowa

Pełni funkcję Dyrektora Biura Badań i Rozwoju w PGE Energetyka Kolejowa. Z branżą energetyczną powiązany od ponad 12 lat, od początku angażował się w sprawy nowoczesnej energetyki. Zaangażowany w proces tworzenia w Polsce fundamentów rynku OZE, definiowania roli prosumenta, a także systemów wsparcia rozwoju OZE w Polsce. Praktyk w zakresie instalacji fotowoltaicznych, ich współpracy z siecią energetyczną, jak też łączenia w ramach wewnętrznych sieci zasilających. Posiada kompetencje w zakresie autonomicznych mikrosystemów zasilania/lokalnych obszarów bilansowania, tworzonych z wykorzystaniem takich nowych technologii jak magazynowanie energii (w oparciu o technologię Li-ion, przepływową czy też wodorową), elektromobilność, czy technologię wodorową.

Dr inż. Marcin Parchomiuk

Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji
Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki

Dr inż. Marcin Parchomiuk

Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji
Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki

Reprezentuje Sieć Badawczą Łukasiewicz w Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jest liderem Programu Łukasiewicza - Gospodarka Wodorowa, a także Centrum Infrastruktury Łukasiewicza w tym zakresie. Koordynuje prace związane z gospodarką wodorową 26 instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, w szczególności projektów badawczych i infrastruktury badawczej, a także współpracy z partnerami strategicznymi Łukasiewicza. Autor ponad 50 publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, kierownik ponad 50 projektów B+R ukierunkowanych na wdrożenia w przemyśle, ekspert w obszarach energetyki oraz transportu w zakresie przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej.

Dr Sven Parkel

Dyrektor Generalny
Estonian Hydrogen Cluster

Dr Sven Parkel

Dyrektor Generalny
Estonian Hydrogen Cluster

Sven jest dyrektorem generalnym Estońskiego Klastra Wodorowego, który wspiera rozwój estońskich łańcuchów wartości wodoru i promuje tworzenie zielonej gospodarki wodorowej na poziomie sektora prywatnego i publicznego, również z decydentami. Sven ma doświadczenie w rozwijaniu ekosystemu innowacji poprzez różne role w ekosystemie na przestrzeni lat, co dało mu doświadczenie i sieci na poziomie estońskim i za granicą. Sven jest Dyrektorem Generalnym Tartu Biotechnology Park (TBP) oraz sekretarzem generalnym sieci ScanBalt wspierającej ekosystemy nauk przyrodniczych w regionie Morza Bałtyckiego. Sven jest dyrektorem generalnym Tartu Biotechnology Park (TBP) oraz sekretarzem generalnym sieci ScanBalt wspierającej ekosystemy nauk przyrodniczych w regionie Morza Bałtyckiego. Wcześniej Sven pracował na największym uniwersytecie w Estonii, Tartu University, jako specjalista ds. transferu technologii i kierownik działu własności intelektualnej zajmującego się komercjalizacją własności intelektualnej uniwersytetu. Sven ma stopień doktora chemii. 

Dr Gianluca Pauletto

Prezes
SYPOX GmbH

Dr Gianluca Pauletto

Prezes
SYPOX GmbH

Prezes i współzałożyciel SYPOX GmbH, Przewodniczący Komitetu Sterującego, projekt EReTech, projekt Horizon (całkowity budżet 10 mln €), Leader projektu na Monachijskim Uniwersytecie Technicznym - Chemia Techniczna II, Program Exist Transfer Badań BMWK: SYPOX (całkowity budżet 10 mln €). Obszary specjalizacji: elektryfikacja przemysłu chemicznego; produkcja wodoru i gazu syntezowego; projektowanie procesu; konstrukcja reaktora; inżynieria reakcji chemicznych. Wynalazł i opatentował „Reaktor dla Elektrycznego Krakingu Parowego” oraz „Reaktor z ceramicznym katalizatorem o kontrukcji ogrzewanej elektrycznie”. 

Grzegorz Pawelec

Dyrektor Działu Analiz
Hydrogen Europe

Grzegorz Pawelec

Dyrektor Działu Analiz
Hydrogen Europe

Grzegorz Pawelec posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie doradztwa, specjalizował się w projektach dotyczących energii elektrycznej i cieplnej, energii odnawialnej oraz paliw alternatywnych, takich jak LNG i wodór. Posiada tytuł magistra ekonomii i finansów Politechniki Gdańskiej. Grzegorz dołączył do Hydrogen Europe w maju 2019 r. jako Research, Innovation and Funding Manager, odpowiedzialny za koordynację Maritime Working Group, skupiającej się na dekarbonizacji żeglugi, a także Finance and Funding Working Group z naciskiem na przyszłe IPPP dotyczące wodoru w ramach Horizon Europe oraz ETS Innovation Fund. Od stycznia 2022 r. Grzegorz jest dyrektorem zespołu ds. inteligencji w Hydrogen Europe. 

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu
NEXUS Consultants

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu
NEXUS Consultants

Właściciel firmy NEXUS Consultants, specjalizującej się w realizacji kompleksowych projektów z zakresu marketingu, finansów, zarządzania i organizacji oraz pozyskiwania finansowania zewnętrznego (w tym funduszy unijnych). Zrealizował ponad 1000 projektów doradczych dla dużych i średnich przedsiębiorstw z wielu branż, w szczególności energetycznych, chemicznych, handlowych i logistycznych, usługowych, organizacji publicznych i innych. Do tej pory pracował dla największych firm energetycznych w Polsce i za granicą, takich jak: ENERGA, ENEA, TAURON, PGE, PGNiG, EDF, Iberdrola, SPAC, RWE, CEZ. Angażował się także w duże projekty wodorowe w Polsce, w zakresie dystrybucji wodoru w gazociągach, magazynowania w kawernach solnych oraz produkcji energii odnawialnej i jej konwersji na wodór. Autor mapy drogowej dotyczącej wodoru dla jednej z największych polskich firm. W chwili obecnej pełni wiodącą rolę jako inicjator i twórczy lider Klastra Technologii Wodorowych. Dzięki jego zaangażowaniu powstały takie projekty jak "Pomorska Dolina Wodorowa", konferencja "PCHET" czy podprojekt "Hy-way to Hel", który będzie przełomem w realizacji wodorowego transportu publicznego (autobusowego, kolejowego i morskiego) łączącego Gdynię, Sopot i Gdańsk z Półwyspem Helskim (w województwie pomorskim). W marcu 2022 r. został powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej.

Dr Fabian Pfaffenberger

Dyrektor zarządzający
Hydrogen Center Bavaria

Dr Fabian Pfaffenberger

Dyrektor zarządzający
Hydrogen Center Bavaria

Fabian Pfaffenberger jest dyrektorem zarządzającym Hydrogen Center Bavaria (H2.B) od stycznia 2022 r. współpracując z dwoma członkami zarządu: prof. dr Veroniką Grimm i prof. dr Peterem Wasserscheidem. Wcześniej był odpowiedzialny za Public Relations i nadzorował proces zakładania H2.B. Był już członkiem kilku rad doradczych i pełnił funkcję sherpa w niemieckiej Narodowej Radzie Wodorowej. Dr Pfaffenberger ukończył studia ekonomiczne (FAU Erlangen-Nuremberg) i posiada tytuł doktora w dziedzinie komunikacji politycznej. W swojej karierze naukowej zajmował się akceptacją gazów odnawialnych (biometan, wodór) oraz wpływem opinii publicznej na media społecznościowe.

Jakub Pikulski

Dyrektor
STASTO Automation Sp. z o.o.

Jakub Pikulski

Dyrektor
STASTO Automation Sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Warszawskiej wydziału Mechatroniki oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także wyższą uczelnię Management Center Innsbruck w Austrii. Od blisko piętnastu lat zajmuje się zaworami procesowych do aplikacji przemysłowych. Prowadzi szkolenia z doboru i eksploatacji armatury przemysłowej. Kieruje polskim oddziałem firmy STASTO Automation specjalizującej się w dostawach zaworów odcinających, regulacyjnych oraz bezpieczeństwa do najbardziej wymagających aplikacji, w tym zastosowań wodorowych, wysokociśnieniowych oraz kriogenicznych. Entuzjasta technologii wodorowych jako kluczowego elementu na drodze do neutralności klimatycznej. Współtwórca podcastu „Uwaga Wodór!” poświęconego transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki.

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. i HYDROGEN Poland

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. i HYDROGEN Poland

Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Na Collegium Humanum uzyskał tytuł Doctor of Business Administration (DBA) w specjalizacji Energetyka. Ekspert w dziedzinie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego oraz paliwowego, dekarbonizacji i alternatywnych źródeł energii. Prelegent wielu międzynarodowych konferencji. Od kilku lat zajmuje się aspektami technologicznymi, regulacyjnymi i bezpieczeństwem technologii wodorowych oraz różnymi formami magazynowania energii.

  • Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych w TÜV SÜD
  • Prezes Zarządu Hydrogen Poland
  • Wiceprzewodniczący Komitetu Elektromobilności Krajowej Izby Gospodarczej
  • Członek grup roboczych Hydrogen Europe
  • Koordynator i wykładowca studiów MBA w Collegium Humanum „Zarządzanie technologiami wodorowymi”

Maciej Płonka

Założyciel & Prezes Zarządu
Parts4Cleaning, Stowarzyszenie Czystości Technicznej

Maciej Płonka

Założyciel & Prezes Zarządu
Parts4Cleaning, Stowarzyszenie Czystości Technicznej

Pan Maciej Płonka, Prezes Zarządu @Parts4Cleaning, od 22 specjalizuje się w czystości technicznej dla przemysłu motoryzacyjnego, zarówno podczas produkcji czystych komponentów jak i ich montażu. Odpowiada za rozwój akredytowanego laboratorium czystości technicznej AB 1836 zgodnie z normami VDA 19 oraz ISO 16232 a także za akredytowane badania paliwa wodorowego zgodnie z ISO 14687 i SAE J 2719 we współpracy z @Airborne Labs International.

Szymon Płoński

Ekspert, Koordynator Zespołu Transformacji Energetycznej
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Szymon Płoński

Ekspert, Koordynator Zespołu Transformacji Energetycznej
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Ekspert – Koordynator Zespołu Transformacji Energetycznej w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Dyrektor. ds. Strategii w Stowarzyszeniu Dolnośląska Dolina Wodorowa. Project manager z wieloletnim stażem zdobytym podczas realizacji projektów innowacyjnych z zakresu Fintech, Insurtech, Govtech, Medtech i Big Data. Od ponad dwóch lat zajmuje się transformacją energetyczną. Jest koordynatorem Grupy Roboczej nr 5 – systemy wsparcia dolin wodorowych przy Radzie Koordynacyjnej Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Konsultował powstanie czterech dolin wodorowych.

 

Dr hab. Robert Edward Przekop

Członek Zarządu Głównego
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego

Dr hab. Robert Edward Przekop

Członek Zarządu Głównego
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego

Ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie Profesor w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. W okresie latach 2008-2010 zajmował stanowisko Wicedyrektora ds. Innowacji i Rozwoju Technologicznego w BGW WPH Sp. z o.o. i zajmował się technologiami wytwarzania alkoholu etylowego i biopaliw. Równolegle kontynuował pracę naukową we współpracy z Centralnym Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu w zakresie technologii magazynowania wodoru. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Politechnice Poznańskiej w 2020 r. Jest członkiem zarządu głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W 2020 r. został powołany przez Marszałka województwa wielkopolskiego na przewodniczącego panelu nauki wielkopolskiej platformy wodorowej, w roku 2022 wybrany na kolejną kadencję. Przewodniczący sekcji Wodorowej przy SITPChem. W marcu 2022 r. powołany na członka Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej przy Ministerstwie Klimatu. Jest współautorem ponad 100 publikacji naukowych oraz dziewięciu zgłoszeń patentowych.

Aleksander Rajch

Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, Członek Zarządu
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych PSPA

Aleksander Rajch

Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, Członek Zarządu
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych PSPA

Prawnik, absolwent WPIA na Uniwersytecie Warszawskim. Praktyk komunikacji korporacyjnej i public affairs z 15-letnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał na rynkach energetycznych, finansowych oraz FMCG. Jako lider zarządzał również własną agencją public affairs i kilkoma projektami z zakresu nowych technologii. Jest entuzjastą innowacji i rozwiązań przyszłości. Autor artykułów dotyczących elektromobilności i zrównoważonego transportu w polsko- i anglojęzycznych publikacjach. Wykładowca akademicki i prelegent kluczowych wydarzeń branżowych. Jako zapalony żeglarz i narciarz, autentycznie wierzy w budowę dynamiki i ruchu bez spalin. W PSPA odpowiada za obszar spraw międzynarodowych, zarządzaniem projektami, prawem UE, technologiami wodorowymi oraz rynkiem bateryjnym.

 

Kristjan Relvik

CEO
Gaznet Industrial

Kristjan Relvik

CEO
Gaznet Industrial

Gaznet OÜ jest wyłącznym dystrybutorem norweskiego wieloelementowego pojemnika gazowego (MEGC) w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich. Produkcją zajmuje się UMOE Advanced Composites AS. Gaznet wykorzystuje przenośne MEGC do rozwiązań dozujących w dodatku do instalacji i utrzymania urządzeń gazowych. Wszystkie aplikacje są zatwierdzone i sprawdzane pod kątem ADR. Zalety MEGC to lekkość, trwałość, bardzo wysoki przepływ, bezpieczeństwo oraz ilość ładowania i rozładowania, której żaden konkurent nie oferuje. Kontener UAC jest trzy razy trwalszy niż średni kontener stalowy i wymaga nawet do 10 razy mniej testów. Od 2005 r. Gaznet OÜ jest grupą firm aktywnych w różnych gałęziach przemysłu gazowego.

Oleksandr Riepkin

Członek Zarządu
Energy Association Ukrainian Hydrogen Council

Oleksandr Riepkin

Członek Zarządu
Energy Association Ukrainian Hydrogen Council

Założyciel i pierwszy Prezes Stowarzyszenia Energetycznego „Ukraińska Rada Wodorowa” w latach 2018 2023. Specjalny wysłannik Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy ds. Dyplomacji Gospodarczej. Ponad 10 lat doświadczenia jako ekspert w zakresie rozwoju i promocji energii odnawialnej, w tym energii wodorowej, na Ukrainie. Członek Sekcji Energii Wodorowej Rady Naukowo-Technicznej Ministerstwa Energii Ukrainy. W latach 2020-2021 ekspert ds. zagadnień energetyki wodorowej dla EBOiR. Członek grupy roboczej ds. przygotowania Strategii Rozwoju Energetyki Wodorowej na Ukrainie do 2030 roku.

Dr inż. Delfina Rogowska

Kierownik Biura Systemu KZR
Biuro Systemu KZR

Dr inż. Delfina Rogowska

Kierownik Biura Systemu KZR
Biuro Systemu KZR

Autor i kierownik Systemu KZR INiG – systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów i paliw z biomasy, zatwierdzonego przez Komisję Europejską (Decyzja 2022/2461). System służy do potwierdzania spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju zdefiniowanych w dyrektywie 2018/2001. Kierownik Biura Systemu Certyfikacji Biomasy w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym. Audytor oraz wieloletni trener w szkoleniach z zakresu Systemu KZR INiG, obliczania emisji gazów cieplarnianych. Autor ponad 70 prac naukowo-badawczych, 35 publikacji, 40 referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych. Główny obszar badań to ocena na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju, wpływu na środowisko, w tym szacowania emisji GHG w cyklu życia, technologii produkcji paliw i biopaliw silnikowych. Ekspert Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym CEN/TC 383/WG 3 Biodiversity and environmental aspects. Członek Komitetu Technicznego nr 144 Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W latach 2009-2022 Ekspert z ramienia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w CEN/TC19 – Work Group WG 23 „Specification of automotive LPG and related test metod. Laureat medali: Brązowy medal za długoletnią służbę, przyznany (2014) przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaka honorowa w uznaniu za zasługi dla energetyki przyznana przez Ministra Gospodarki (2014), Odznaka honorowa za zasługi dla przemysłu naftowego i gazowniczego przyznana przez Ministra Energii (2017), Odznaka honorowa Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu przyznana przez Ministra klimatu i Środowiska (2022).

Mateusz Romowicz

Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Legal Consulting-Mateusz Romowicz

Mateusz Romowicz

Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Legal Consulting-Mateusz Romowicz

Mateusz Romowicz jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie morskim, w prawie europejskim, w regulacjach dot. wind offshore, w prawie międzynarodowym oraz w transgranicznych sprawach podatkowych. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji, kierunek prawo, Chicago-Kent College of Law, Szkołę Prawa Amerykańskiego, pełny kurs prawa amerykańskiego, University of Cambridge, Board of Continuing Education, Faculty of Law, Centre for European Legal Studies - a course by correspondence with tutoring, oraz szkolenie aplikacyjne w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, które zakończył zdaniem egzaminu radcowskiego w roku 2010. W 2006 r. założył i rozwinął Kancelarię Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz, której działalność obecnie skupia się m.in. na: transgranicznych negocjacjach, prawie handlowym, prawie transportowym, sprawach stoczniowych, prawie gospodarczym, prawie europejskim. Ponadto, stworzył sprawnie funkcjonujące departamenty prawne w dwóch grupach spółek o zasięgu międzynarodowym. Mateusz Romowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed polskimi i zagranicznymi arbitrażami. Jest autorem ponad 400 prawniczych publikacji w prasie specjalistycznej.

Jakub Roszkiewicz

Dyrektor ds. Kontraktacji
Biproraf sp. z o.o. | Grupa Technologiczna ASE

Jakub Roszkiewicz

Dyrektor ds. Kontraktacji
Biproraf sp. z o.o. | Grupa Technologiczna ASE

Jest odpowiedzialny za handlową sferę w firmie Biproraf sp. z o.o., spółki inżynierskiej i kontraktora EPC (Generalny Wykonawca instalacji przemysłowych w formule „pod klucz”). Łączy biznes z technologią przede wszystkim w aspekcie zielonej transformacji energetycznej w tym głównie w projektach wodorowych, prowadząc zarówno największe jak i te średnie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz inwestorów w OZE przez wszystkie etapy procesu wdrażania zielonych technologii – od koncepcji i studiów wykonalności, przez pozwolenia administracyjne po wybudowanie i uruchomienie kompleksowych instalacji m.in tych produkujących i dystrybuujących wodór.

Mgr Marta Rucińska

Właściciel
MR-LAB

Mgr Marta Rucińska

Właściciel
MR-LAB

Ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Wydział Chemii, Specjalność: Chemia Środowiska (1997-2002). Od 2002 r.: aplikacje i sprzedaż aparatury naukowo-badawczej. Od 2005 r. specjalista ds. aplikacji i sprzedaży w Bruker Polska Sp. z o.o. – Spektroskopia FT-IR, Spektrometria MS, Spektrometria XRF. Od 2017 r. właściciel firmy MR-LAB Marta Rucińska, dystrybucja, aplikacje, sprzedaż, serwis urządzeń do analizy przepuszczalności gazów włoskiej firmy Extrasolution by Permtech. Pomiędzy 2020-2022 zaangażowana w projekt badawczy in „Opracowanie modułowego systemu reaktorów chemicznych do prac w układzie kaskadowym i w dowolnych konfiguracjach, dla prowadzenia procesów chemicznych wieloskładnikowych grup substratów z możliwościami analitycznymi on-line, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju”, jako specjalista w zakresie chemii analitycznej i technologii chemicznej.

Przemysław Rudź

Główny Specjalista w Departamencie Informacji i Promocji
Polska Agencja Kosmiczna

Przemysław Rudź

Główny Specjalista w Departamencie Informacji i Promocji
Polska Agencja Kosmiczna

Przemysław Rudź – Główny Specjalista w Departamencie Informacji i Promocji Polskiej Agencji Kosmicznej, odpowiedzialny za działania edukacyjno-informacyjne związane z szeroko pojętym sektorem kosmicznym. Prywatnie kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, inżynier dźwięku i producent muzyczny, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników, przedsiębiorca. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych i wydarzeniach branżowych na terenie całego kraju. Ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

Szczepan Ruman

Prezes
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A., Grupa Kapitałowa Agencji Rozwoju Przemysłu

Szczepan Ruman

Prezes
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A., Grupa Kapitałowa Agencji Rozwoju Przemysłu

Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów Full-time MBA na IESE Business School w Barcelonie oraz The Wharton School of the University of Pennsylvania w Filadelfii. Menadżer z krajowym i zagranicznym doświadczeniem w pracy na stanowiskach kierowniczych oraz w firmach doradztwa strategicznego. Uczestniczył w procesach inwestycji, przejęć i budowy nowych przedsiębiorstw. Od ponad 3 lat Prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. (do października 2022 r. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.) wchodzącej  w skład Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Z powodzeniem wdraża proces zielonej transformacji Spółki.

Andrzej Schleser

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Woodgroup

Andrzej Schleser

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Woodgroup

Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ekspert w dziedzinie leśnictwa i budownictwa drewnianego. Pasjonat i propagator nowoczesnego budownictwa drewnianego. Zajmuje się propagowaniem i rozwojem budownictwa drewnianego od 2016 r. Obecnie związany z fabryką domów Woodgroup z woj. pomorskiego. Członek Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Norbert Schramm

Dyrektor Zarządzający
LSE Lightweight Structures Engineering GmbH

Norbert Schramm

Dyrektor Zarządzający
LSE Lightweight Structures Engineering GmbH

Ukończył studia na kierunku Inżynieria Mechaniczna na Politechnice w Chemnitz. Od 2010 r. był pracownikiem naukowym w Katedrze Lekkich Konstrukcji i Technologii Polimerów na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz. Od 2013 r. był Dyrektorem Zarządzającym w MTC Lightweight Structures e.V. Od 2019 r. jest Dyrektorem Zarządzającym w LSE - Lightweight Structures Engineering GmbH.

Paweł Seremak

Założyciel, Reprezentant
Framkraft AB | Nilsson Energy AB

Paweł Seremak

Założyciel, Reprezentant
Framkraft AB | Nilsson Energy AB

Od kilku lat zaangażowany w rozwój rynku zielonego wodoru, zamieszkały od ponad 30 lat w Szwecji, absolwent Wydziału Mechaniki Politechniki Krakowskiej i reprezentujący szwedzka spółkę Nilsson Energy, będącą jednym z czołowych firm dostarczających klientom rozwiązania pod klucz w zakresie produkcji, magazynowania oraz zastosowań zielonego wodoru. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie z kierowniczych stanowisk w szwedzkim przemyśle motoryzacyjnym, z firm Volvo Cars, Volvo Trucks, Saab Automobile oraz dostawców systemów i komponentów pojazdów, w szczególności w dziedzinach definiowania i rozwoju produktu, strategii biznesowej oraz transformacji przemysłu powiązanej z rozwojem rynku pojazdów elektrycznych. Zaangażowany również w szwedzkiej organizacji branży wodorowej Hydrogen Sweden oraz kierownik projektu Nordic Hydrogen Corridor będącego pilotażowym krokiem rozwoju infrastruktury transportów w oparciu o technologie wodorowe.

Dr inż. Aleksander Sobolewski

Dyrektor
Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu

Dr inż. Aleksander Sobolewski

Dyrektor
Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu

Dr inż. Aleksander Sobolewski ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1986 r.), specjalność – inżynieria chemiczna. Pracę doktorską obronił w 1993 r. Od 1987 r. jest zatrudniony w Instytucie Technologii Paliw i Energii w Zabrzu (dawny Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla), od 2013 roku do chwili obecnej na stanowisku Dyrektora Instytutu. Główne obszary jego merytorycznych kompetencji to niskoemisyjna energetyka, rozwój czystych technologii węglowych, ochrona powietrza, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz koksownictwo. Dr Sobolewski prowadzi aktywną działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki, kreowania polityki energetycznej kraju, a także szeroko rozumianej działalności proekologicznej związanej z recyklingiem i odzyskiem odpadów. Dr Sobolewski ma w dorobku kilka monografii, ponad 200 publikacji naukowych oraz 44 patenty.

Rafał Sroka

Doradca Zarządu PSME
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Rafał Sroka

Doradca Zarządu PSME
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Ekspert w obszarze zarządzania ryzykiem energetycznym dla elektrowni, farm wiatrowych, hydroenergii. 12 lat doświadczenia zawodowego głównie na stanowiskach kierowniczych w globalnej bankowości inwestycyjnej, ubezpieczeniach w Lloyds of London oraz w branży produkcyjnej. Większość swojej kariery ubezpieczeniowej spędził w obszarze zarządzania ryzykiem energetycznym dla elektrowni, farm wiatrowych, hydroenergii. Zarządzał wieloma zespołami w działach compliance, operacyjnym i sprzedaży. Prowadził projekty łączenia organizacji po przejęciach, zmianach zarządczych, a także regularnie prowadził międzynarodowe projekty doskonalenia organizacji. Współpracował z partnerami biznesowymi z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Azji (Malezja, Indie, Singapur). Obecnie właściciel firmy w zakresie doradztwa finansowego i Doradca Zarządu PSME.

Mateusz Stańczyk

Adwokat, Partner
SMM Legal

Mateusz Stańczyk

Adwokat, Partner
SMM Legal

Wspiera biznes, naukę i sektor publiczny w zagadnieniach związanych z finansowaniem innowacji i z zieloną transformacją. Przewodził zespołowi prawnemu realizującemu trzy zamówienia na przełomowe technologie w obszarze magazynowania wodoru oraz jego wykorzystania w transporcie kołowym i ciepłownictwie. Tworzył prawne ramy działania dla instytucji badawczych oraz funduszy inwestujących w nowoczesne technologie. Zdobywca drugiego miejsca w konkursie European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 organizowanym przez agencję wykonawczą Unii Europejskiej - Europejską Radę ds. Innowacji. Finalista konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2017. Autor publikacji z zakresu prawa rynku kapitałowego oraz dotyczących wykorzystywania środków Unii Europejskiej dla finansowania prac badawczych i rozwojowych.

Aivars Starikovs

Członek Zarządu
Hydrogen Europe

Aivars Starikovs

Członek Zarządu
Hydrogen Europe

Aivars Starikovs jest Członkiem Zarządu Hydrogen Europe, który reprezentuje europejski przemysł, stowarzyszenia krajowe i ośrodki badawcze działające w sektorze wodoru i ogniw paliwowych. Aivars jest również członkiem zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Wodorowego oraz doradcą ds. energii i paliw alternatywnych prezesa Łotewskiej Akademii Nauk. Jego obecne obowiązki obejmują: koordynację współpracy międzynarodowej, współpracę z właściwymi ministerstwami i władzami miejskimi, opracowanie i wdrożenie planu biznesowego dla infrastruktury oraz zapewnienie doskonałości w zakresie badań, rozwoju i zarządzania. Obecnie  - jako koordynator klastra w Europie Północno-Wschodniej - jest zaangażowany w rozwój wspólnych zamówień publicznych na autobusy z ogniwami paliwowymi, co stymuluje przypadki biznesowe i ciągłe wdrażanie zeroemisyjnego transportu wodorowego. Wcześniej był koordynatorem priorytetowego Narodowego Programu Badawczego "Innowacyjne technologie pozyskiwania i wykorzystywania energii o niskiej zawartości węgla z wykorzystaniem energii odnawialnej, środki wspierające łagodzenie skutków degradacji środowiska i klimatu - LATENERGI" w celu oceny technologii wodorowych w zastosowaniach stacjonarnych i mobilnych na Łotwie. Fizyk Bch i MSc International ekonomii i zarządzania z Uniwersytetu Łotewskiego, ma doświadczenie w zgazowania biomasy w reaktorach termochemicznych i pirolizy, opublikował szereg raportów obejmujących biomasy i gazu ziemnego z ICE, CHP oraz  technologii ogniw paliwowych, w tym oceny wykonalności biomasy i biogazu roślin kogeneracyjnych na Łotwie i innych krajach europejskich. Aby kontynuować rozwój zawodowy studiuje obecnie na Łotewskim Uniwersytecie Nauk o Życiu i Technologii na kierunku MSc Engineer.

Dr inż. Katarzyna Stec

Dyrektor
Centrum Materiałów Ogniotrwałych, Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Dr inż. Katarzyna Stec

Dyrektor
Centrum Materiałów Ogniotrwałych, Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Od kilku lat w Łukasiewicz- Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych prowadzi badania nad korozją wodorową materiałów ceramicznych w wysokich temperaturach. Jest członkiem komitetu technicznego nr 28 Polskiego Komitetu Normalizacji i ekspertem technicznym w Europejskim Komitecie Normalizacji CEN/TC 187/WG. Jest członkiem Grupy roboczej G3: Wytwarzanie wodoru powołanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach Porozumienia Sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej i członkiem Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Jako ekspert bierze udział w projekcie „Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce w latach 2022-2030" finansowanym przez MEiN w ramach konkursu „Nauka dla Społeczeństwa".

 

Prof. dr hab. Artur R. Stefankiewicz

Zastępca Dyrektora
Centrum Zaawansowanych Technologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prof. dr hab. Artur R. Stefankiewicz

Zastępca Dyrektora
Centrum Zaawansowanych Technologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Studia doktoranckie ukończył w grupie laureata nagrody Nobla, Prof. J. M. Lehna w Strasburgu w 2009 r. W 2009-2013 był stażystą podoktorskim na Uniwersytecie w Cambridge w zespole Prof. J. K. M. Sandersa. Od 2013 r. zatrudniony na UAM najpierw na stanowisku adiunkta, następnie profesora uczelni. W 2020 r. decyzją Prezydenta RP został profesorem tytularnym. Jego kierunkiem badań jest synteza, badanie właściwości fizykochemicznych i funkcji nanostruktur takich jak nanokapsuły, polimery czy materiały adaptacyjne. Beneficjent wielu programów m.in. Marie Curie (UE), Homing Plus (FNP), Lider (NCBIR), Sonata Bis (NCN) czy Iuventus Plus (MNiSW). Wielokrotnie nagradzany m.in. był stypendystą BGF, laureatem nagrody PTChem za najlepszą habilitację czy zdobywcą nagrody finałowej tygodnika "Polityka". Od 2019 r. jest członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN. 

Beata Superson-Polowiec

Radca Prawny
Polowiec i Wspólnicy

Beata Superson-Polowiec

Radca Prawny
Polowiec i Wspólnicy

Radca prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy, wykładowca WSZiB, członek Zarządu Hydrogen Poland. Specjalista dziedzinie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa energetycznego. Ekspert w dziedzinie kontraktów handlowych, energii i paliw. Laureatka rankingu „25 prawniczek w biznesie” przygotowanego przez redakcję Forbes Women Polska. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz obsłudze grup kapitałowych. Doradca i negocjator wielu kluczowych projektów. Z powodzeniem zajmuje się obsługą prawną podmiotów energochłonnych. Autorka wielu analiz ryzyka regulacyjnego oraz twórca licznych innowacyjnych projektów rozwiązań prawnych dla zakładanych modeli biznesowych. Ponadto posiada doświadczenie w zakresie problematyki efektywności energetycznej, OZE, EU ETS, kogeneracji, rynku paliw ciekłych, gazu i ciepła. Reprezentuje Klientów w postępowaniach koncesyjnych oraz innych postępowaniach przed Prezesem URE oraz w procesach regulacyjnych i legislacyjnych. Posiada doświadczenie z zakresu public affairs. Czynny uczestnik wielu konferencji naukowych i branżowych.

Dr inż. Arkadiusz Szczęśniak

Adiunkt
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska

Dr inż. Arkadiusz Szczęśniak

Adiunkt
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska

Posiada doświadczenie w badaniach nad ogniwami paliwowymi (głównie MCFC) oraz innymi źródłami energii. Doświadczenie w zakresie technologii ogniw paliwowych zdobywał podczas staży w zagranicznych ośrodkach w Korei Południowej, Włoszech oraz Tajwanie. W swojej karierze uczestniczył w ponad 10 projektach badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na technologie wodorowe, w tym został laureatem prestiżowego grantu LIDER XIII finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem projektu LIDER XIII jest budowa ko-elektrolizera do produkcji e-paliw. Za swój znaczący wkład otrzymał prestiżowe nagrody, takie jak stypendium dla Młodych Wybitnych Naukowców przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki oraz nagrodę naukową im. Prof. Walthera Hermana Nersta za znaczące osiągnięcia praktyczne związane z procesami elektrochemicznymi. Jest autorem i współautorem ponad 50 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych. Prowadzi wykłady dla studentów z zakresu teorii maszyn cieplnych, perspektywicznych technologii energetycznych, algorytmów i programów bilansów cieplnych. Prowadzi również wykłady na szkoleniach zakresu technologii wodorowych oraz Akademii H2.

Dr hab. inż. Andrzej Szałek

Doradca Zarządu
Toyota Central Europe 

Dr hab. inż. Andrzej Szałek

Doradca Zarządu
Toyota Central Europe 

Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych z tytułem doktora inżyniera ze specjalizacją budowa i eksploatacja maszyn. W swojej pracy naukowej wykorzystał sztuczną inteligencję do zarządzania pracą maszyny roboczej. Obecnie zajmuje się problematyką napędów nisko i zeroemisyjnych w pojazdach. Dorobek w tym zakresie zaowocował uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Jest autorem bądź współautorem 30 publikacji naukowych. Karierę zawodową w branży motoryzacyjnej realizował od początku w firmie Toyota Motor Poland. Z koncernem Toyota jest związany od 1999 roku. Specjalizuje się w budowie i eksploatacji samochodów z napędem hybrydowym oraz z ogniwami paliwowymi. Obecnie zajmuje się wprowadzeniem na polski rynek pojazdów z napędem wodorowym oraz związaną z wodorem infrastrukturą.

Krzysztof Szoszkiewicz

Profesor, Rektor
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Krzysztof Szoszkiewicz

Profesor, Rektor
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, obecnie pełni funkcje rektora tej uczelni. Prowadzi badania z zakresu ekologii i ochrony środowiska, bioindykacji oraz ochrony bioróżnorodności. Ponadto, aktywnie angażuje się w promowanie nowych technologii na obszarach wiejskich oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jest inicjatorem przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną w regionie Wielkopolski. Uczestniczył w kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych projektach badawczych,, w tym w 14 jako kierownik. Autor blisko 300 publikacji.

Mgr Anna Szóstakiewicz

Hydrogen Expert
Instytut Maszyn Przepływowych PAN/KEZO CB PAN

Mgr Anna Szóstakiewicz

Hydrogen Expert
Instytut Maszyn Przepływowych PAN/KEZO CB PAN

W Instytucie Maszyn Przepływowych PAN/KEZO CB PAN odpowiada za projekty związane z transformacją wodorową i wyzwaniami transformacji energetycznej. W latach 2020-2021 przewodniczyła grupie roboczej Edukacja i budowa świadomości rynku wodoru przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska w ramach prac nad projektem Polskiego Porozumienia Wodorowego. Aktywnie uczestniczy w projektach związanych z tworzeniem Dolin Wodorowych, w szczególności jest zaangażowana w rozwój Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której Liderem jest PKN Orlen S.A., pełniąc funkcję Członka Rady Koordynacyjnej Klastra, oraz Koordynatora grupy roboczej zajmującej się aspektami kształcenia i szkolenia w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych. Członkini Rady Programowej Wodór2030. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Dodatkowo właścicielka i prezes zarządu firmy UNIQATE Sp. z o.o. Autorka wielu publikacji o transformacji energetycznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, popularyzatorka technologii wodorowych oraz rozwoju OZE i nowoczesnych technologii. Uczestniczka paneli dyskusyjnych i moderatorka międzynarodowych konferencji o tej tematyce. Łączy świat nauki z biznesem. Jest nastawiona na komercjalizację projektów B+R i możliwości szerokiego ich zastosowania w gospodarce. Dodatkowo posiada wieloletnie doświadczenie, jako Project Manager w zarządzaniu interdyscyplinarnymi projektami Uczestniczyła w projektach m.in dla Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Citibanku, Banku Millennium i wielu innych. Stawia sobie za cel, wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia dla budowy nowoczesnej „Cyfrowo-Wodorowej Polski”.

Piotr Śladowski

Członek Zarządu
ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

Piotr Śladowski

Członek Zarządu
ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

Absolwent wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Łódzkiej w specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem oraz studiów doktoranckich Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Był także stypendystą na University of Central England w Birmingham (Wlk. Brytania). Od 2005 r. jest wykładowcą Akademii Mazowieckiej w Płocku prowadząc zajęcia z obszaru zarządzania. W latach 1999-2006 prowadził własną działalność handlową. Następnie był m.in wiceprezesem w spółce Inwestycje Miejskie w Płocku odpowiadając za pion nadzoru i analiz oraz pion planowania i strategii. W 2014 r. został wiceprezesem Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach pod Płockiem, a od marca 2015 r. był prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Gostyninie. Następnie w latach 2016-2018 pełnił funkcję Członka Zarządu Orlen Paliwa Sp. z o.o. odpowiedzialnego za kwestie operacyjne i logistykę paliw, a następnie w latach 2019-2021 Dyrektorem i Prokurentem nowotworzonego oddziału wykonawstwa elektroenergetycznego w Elblągu w Grupie ENERGA SA. We wrześniu 2021 r. został dyrektorem ds. rozwoju w ARP E-Vehicles Sp. z o.o., przedsiębiorstwie produkującym autobusy elektryczne, a następnie od lipca 2022 roku Członkiem Zarządu tej Spółki.

Tomasz Surma

Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych
Veolia Energia Polska S.A.

Tomasz Surma

Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych
Veolia Energia Polska S.A.

Dr nauk technicznych, absolwent Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał na uczelniach wyższych i w przedsiębiorstwach energetycznych. Obecnie Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych w Grupie Veolia w Polsce. Jest odpowiedzialny za analizy rynkowe, analizy wpływu regulacji na działalność przedsiębiorstw energetycznych i monitoring wpływu branży na środowisko. Autor i współautor wielu publikacji na temat rynku energii, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, polityki energetycznej i niezawodności systemów elektroenergetycznych.

Michał Tarka

Partner, Head of Energy Transition & Renewable Energy Team
SMM Legal

Michał Tarka

Partner, Head of Energy Transition & Renewable Energy Team
SMM Legal

Ekspert prawa energetycznego wyróżniony w międzynarodowym rankingu The Legal 500 EMEA 2021. Zajmuje się przede wszystkim transformacją energetyczną oraz tematyką OZE. Doradza w procesach transformacji energetycznej podmiotom z branż: paliwowej, hutniczej, ciepłowniczej, spożywczej, medycznej, budowlanej czy bankowej oraz największym samorządom. Autor analiz dotyczących strategii rozwoju OZE, ekspert komisji sejmowych, doradca ministerialny. Współautor komentarza do ustawy o OZE dla Wydawnictwa C.H. Beck 2020-2022 oraz autor ponad 100 publikacji w prasie krajowej i zagranicznej. Wykładowca z zakresu prawa energetycznego na Uniwersytecie SWPS.

Piotr Tarnawski

Dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Piotr Tarnawski

Dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Obecnie dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym. Członek Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Brał udział w pracach grupy roboczej ds. wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Od 13 lat związany z branżą kolejową. Autor publikacji naukowych i wzorów przemysłowych. W ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora ds. sprzedaży i rozwoju, a wcześniej kierownika projektów B+R w H. Cegielski – Fabryce Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Pracę w branży pojazdów szynowych rozpoczynał w spółce Modertrans Poznań. Jest absolwentem Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej i pasjonatem muzyki.

Nurettin Tekin

Hydrogen Product Manager
KAWASAKI Gas Turbine Europe GmbH

Nurettin Tekin

Hydrogen Product Manager
KAWASAKI Gas Turbine Europe GmbH

Dr. Nurettin Tekin, absolwent inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Aachen (RWTH) w Niemczech. Pracę doktorską na temat „Numeryczne i eksperymentalne badania innowacyjnej technologii chłodzenia dla aplikacji turbin gazowych” napisał również na Uniwersytecie w Aachen. Karierę zawodową rozpoczął jako inżynier projektu, koncentrując się na analizie MES i CFD turbin gazowych i parowych. Po kilku latach pracy rozpoczyna pracę jako kierownik projektu w Kawasaki Gas Turbine Europe w zakresie opracowywania pakietów turbin gazowych klas turbin gazowych od 1,8 MWel do 34 MWel, ochrony przeciwwybuchowej (ATEX) oraz analizy jakości gazu . Od 2020 roku pracuje jako kierownik produktu wodorowego w Kawasaki i odpowiada za rozwój projektów wodorowych, w tym wszystkie tematy związane z produktami wodorowymi, począwszy od produkcji, przechowywania, transportu i utylizacji wodoru.

Philipp Thönnißen

Kierownik Sprzedaży Technicznej
Wystrach GmbH

Philipp Thönnißen

Kierownik Sprzedaży Technicznej
Wystrach GmbH

Pracuje w firmie Wystrach od 2021 r. Z wykształcenia inżynier mechanik w zakresie technologii produkcji. Doświadczenie: kierownik operacyjny w przemyśle energochłonnym (odlewanie ciśnieniowe aluminium i cynku). Specjalista w zakresie wysokociśnieniowego magazynowania, transportu i tankowania wodoru.

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Kierownik ds. Bezpieczeństwa
SES Hydrogen S.A.

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Kierownik ds. Bezpieczeństwa
SES Hydrogen S.A.

Odpowiada za cały obszar bezpieczeństwa prac badawczo-rozwojowych, projektów i inwestycji infrastrukturalnych związanych z wodorem. Za cel zawodowy stawia nieustanny rozwój i pracę w zakresie zwiększania bezpieczeństwa procesowego, pożarowego i wybuchowego. Absolwentka Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie oraz Wyższej Inżynierskie Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy. Wykładowca na kierunku Zarządzanie Technologiami Wodorowymi Collegium Humanum. Główny profil zawodowy: Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego w przemyśle. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie projektowania infrastruktury przemysłowej, chemicznej, rafineryjnej i energetycznej. Autorka studiów wykonalności, koncepcji projektowych i wytycznych. Koordynowała liczne prace projektowe w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej obiektów i instalacji technologicznych. Uczestniczyła w pracach badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi technologiami przemysłowymi. Doświadczona w obszarach: H2, Oil & Gas, LNG, LPG, CNG, OZE, ENERGETYKA, PRODUKCJA, TECHNOLOGIA. Współpracowała przy realizacji największych w Polsce, strategicznych inwestycji w sektorach rafineryjnym, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym.

Paweł Trojanowski

Menedżer krajowy i ds. ekspansji
COMGY

Paweł Trojanowski

Menedżer krajowy i ds. ekspansji
COMGY

Ekspert branżowy Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe uczestniczył w pracach nad polskim Partnerstwem Wodorowym, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance. Z powodzeniem łączy praktykę inżynierską z wiedzą o ekonomii i biznesie, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami. Z zaangażowaniem śledzi zielone trendy, aktywnie promując działania proekologiczne w najbliższym otoczeniu. Jako Country and Expansion Manager w Comgy skoncentrowany na wspieraniu rozwoju nowoczesnych rozwiązań smart metering i business intelligence, służących poprawie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Miłośnik technologii wodorowych, a w wolnych chwilach ciężkiego rocka, przez kilkanaście lat związany z branżą energetyczną.  

Guy Verkoeyen

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
Exion Hydrogen

Guy Verkoeyen

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
Exion Hydrogen
Guy Verkoeyen jest absolwentem elektroniki, który swoją karierę zawodową od początku związał z belgijskimi firmami technologicznymi. W roku 2012 zmienił branżę na wodorową i został szefem sprzedaży na rynki wschodzące w firmie Hydrogenics’ Alkaline oraz PEM electrolyzers, W tym samym czasie ukończył studia MBA. 7 lat później został poproszony o pomoc w stworzeniu oddziału tankowania wodoru dla firmy Haskel. Od 2021 r. związany jest z Exion Hydrogen, pionierem w produkcji i rozwoju elektrolizerów. Jako dyrektor rozwoju biznesu jest odpowiedzialny za część komercyjną, w tym sprzedaż i marketing.

Tomoho Umeda

Prezes
Hynfra oraz Hynfra Energy Storage

Tomoho Umeda

Prezes
Hynfra oraz Hynfra Energy Storage

Założyciel spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage. Jest przedsiębiorcą i doradcą strategicznym, promotorem technologii wodorowych i wielkoskalowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Koncentruje się na przyspieszaniu postępu rynkowego i technologicznego w kierunku neutralności klimatycznej. Przewodniczy Komitetowi Technologii Wodorowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest członkiem zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland, członkiem Hydrogen Europe oraz European Clean Hydrogen Alliance. Zasiada w zarządzie Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, jest również członkiem Rady Honorowej Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii przy Politechnice Wrocławskiej. Wykłada na Master of Business Administration (MBA) uczelni Collegium Humanum, specjalizacja: Zarządzanie Technologiami Wodorowymi.

Jarosław Wajer

Partner, Lider Doradztwa dla Sektora Energetycznego oraz w zakresie Zrównoważonego Rozwoju w regionie CESA (Central, Eastern and Southeastern Europe & Central Asia)
EY

Jarosław Wajer

Partner, Lider Doradztwa dla Sektora Energetycznego oraz w zakresie Zrównoważonego Rozwoju w regionie CESA (Central, Eastern and Southeastern Europe & Central Asia)
EY

Jarosław Wajer od ponad 20 lat przygotowuje i wdraża strategie biznesowe, także w zakresie zrównoważonego rozwoju dla największych polskich i międzynarodowych podmiotów gospodarczych. Wśród jego klientów znajdują się: PKN Orlen, Lotos, PGE, Tauron, PSE, PGNiG czy Engie, Vattenfall oraz RWE. Specjalizuje się w pracy dla spółek z sektora energetycznego i miał przyjemność pracować podczas kluczowych projektów, kształtujących polską branżę energetyczną. Wielokrotnie wpierał regulatorów podczas projektowania regulacji, które obecnie obowiązują w Polsce. Ukończył z wyróżnieniem Ekonometrię i Informatykę na Uniwersytecie Gdańskim, posiada uprawnienia biegłego rewidenta, jest członkiem stowarzyszenia ACCA oraz posiadaczem tytułu CFA.

Natalia Walczak

Specjalistka ds. komunikacji
Europejskie Stowarzyszenie Biogazu

Natalia Walczak

Specjalistka ds. komunikacji
Europejskie Stowarzyszenie Biogazu

Zajmuje się komunikacją w Europejskim Stowarzyszeniu Biogazu, organizacji reprezentującej ponad 250 członków z całego łańcucha wartości biogazu i biometanu w Europie. Posiada prawie 10-letnie doświadczenie w sprawach europejskich w Brukseli, skupiając się na tematach związanych z energią, transportem i gospodarką o obiegu zamkniętym. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskała również tytuł LLM w zakresie prawa klimatycznego i energetycznego na Uniwersytecie w Groningen.

Paweł Wanatowicz

EU ETS Lead Auditor
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Paweł Wanatowicz

EU ETS Lead Auditor
TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 2010 r. specjalista ds. energetyki i ochrony środowiska w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar GHG w Centrum Certyfikacji TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. Audytor energetyczny, weryfikator jednostek kogeneracji oraz specjalista w zakresie certyfikacji odnawialnych źródeł energii i certyfikacji energii z OZE.

Florian Weil

Kierownik Działu Rozwoju i Innowacji
Weil Technology GmbH

Florian Weil

Kierownik Działu Rozwoju i Innowacji
Weil Technology GmbH
Florian Weil urodził się we Fryburgu w 1987 roku. Studiował inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie RWTH Aachen. Od 2020 roku jest kierownikiem działu rozwoju i innowacji w Weil Technology. Wraz z interdyscyplinarnym zespołem jest odpowiedzialny za nowe osiągnięcia w technologii maszyn w dziedzinie koncepcji napędów elektrycznych. Obecnie koncentruje się na rozwoju i montażu technologii maszyn do cięcia laserowego i spawania w dziedzinie systemów akumulatorowych, a także ogniw paliwowych i elektrolizerów (PEMFC/EC i SOFC/EC). Florian Weil jest również rzecznikiem German Fuel Cell Cooperation. Trzy firmy założycielskie GFC łączą niezbędną wiedzę na temat łańcucha wartości w produkcji metalowych płyt bipolarnych z wysokim stopniem specjalizacji w podprocesach.

 

 

Thomas Weiss

Wiceprezes ds. wodoru
TÜV SÜD

Thomas Weiss

Wiceprezes ds. wodoru
TÜV SÜD

Thomas Weiss posiada wieloletnie doświadczenie w całym łańcuchu wartości energii, od wytwarzania, poprzez przesył, dystrybucję i konsumpcję. Zarządzał międzynarodowymi i interdyscyplinarnymi zespołami w projektach badawczych, przemysłowych i konsultingowych. Jego głównym obszarem zainteresowania są duże projekty transformacyjne, nowe modele biznesowe i ekosystemy wodorowe. Zarządza wkładem TÜV SÜD w Hydrogen Council, Hydrogen Europe oraz Dii. Thomas Weiss posiada tytuł magistra inżyniera elektryka oraz doktorat z ekonomii energii.

Ján Weiterschütz

Prezes i Szef Komitetu Wykonawczego
Słowackie Narodowe Stowarzyszenie Wodoru NVAS

Ján Weiterschütz

Prezes i Szef Komitetu Wykonawczego
Słowackie Narodowe Stowarzyszenie Wodoru NVAS

Od czerwca 2021 r. Ján jest przewodniczącym Słowackiego Narodowego Stowarzyszenia Wodoru. Przy wsparciu międzynarodowych agencji wodorowych zapewnia transfer wiedzy i doświadczeń w celu udanej budowy i zrównoważonej eksploatacji powstających dolin wodorowych. Uczestniczył w przygotowaniu Narodowej Strategii Wodorowej, a obecnie pracuje nad przygotowaniem Planu Działań. Współpracuje z przedstawicielami przemysłu, gmin, trzeciego sektora, nauki i badań nad identyfikacją barier uniemożliwiających wprowadzenie technologii wodorowych do praktyki. Pracuje nad redagowaniem dokumentów strategicznych, legislacyjnych i regulacyjnych, aby jego plany stały się rzeczywistością, a Słowacja stała się lepszym miejscem do życia.

Józef Węgrecki

Członek Zarządu ds. Operacyjnych
PKN ORLEN S.A.

Józef Węgrecki

Członek Zarządu ds. Operacyjnych
PKN ORLEN S.A.

Józef Węgrecki jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN S.A. od 23 marca 2018 roku. W okresie od 5 lutego do 23 marca 2018 roku był Członkiem Rady Nadzorczej delegowanym do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów PKN ORLEN. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – Wydział Maszyn Górniczo-Hutniczych. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W latach 1978-1990 pracował w Zakładzie Remontowym Energetyki Kraków, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Technicznych (Członka Zarządu). Następnie w latach 1990-1993 w Spółce Pracowniczej REMAK Opole na stanowisku Wiceprezesa spółki. Od kwietnia 1993 do czerwca 2017 pełnił funkcję Prezesa, Członka Zarządu Spółki REMAK – KRAK Sp. z o.o. W 2017 roku został mianowany Wiceprezesem Zarządu w spółce ENERGA Wytwarzanie S.A., gdzie odpowiadał za zarządzanie w zakresie eksploatacji turbin wodnych, wiatrowych, farm fotowoltaicznych, kogenerację, elektrownie węglowe oraz działalność w zakresie innowacji, pozyskiwania dla spółki aktywów ciepłowniczych i wyznaczania kierunków rozwoju. Od 5 lutego 2018 roku delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów w PKN ORLEN S.A., po czym w kwietniu został powołany na Członka Zarządu ds. Operacyjnych. Interesuje się monitorowaniem i analizą najnowszych rozwiązań technicznych w zakresie energetyki – alternatywnymi źródłami energii i możliwościami ich wdrażania w przemyśle. Jest odznaczony: Galicyjską Wielką Nagrodą Budownictwa za wkład w rozwój budownictwa; Odznaką Honorową za zasługi dla budownictwa; Złotym Medalem za długoletnią służbę; Odznaką Honoris Gratia – za działalność charytatywno-społeczną, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Jakub Wiech

Redaktor Naczelny
Energetyka24

Jakub Wiech

Redaktor Naczelny
Energetyka24

Prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, nagrody w konkursie Platynowe Megawaty za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Nominowany w konkursie MediaTory oraz do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship. Autor książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” oraz „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.

Michał Wieczorowski

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką
Politechnika Poznańska

Michał Wieczorowski

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką
Politechnika Poznańska

Członek: Prezydium Komitetu Budowy Maszyn PAN; Komisji Inżynierii Powierzchni przy O/PAN w Poznaniu; Prezydium Wielkopolskiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości; Akademii Inżynierskiej w Polsce; Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fulbrighta; Rady Metrologii przy Prezesie GUM; Zespołu Doradczego MEiN ds. Programu „Doktorat wdrożeniowy”; Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przewodniczący Zespołu Doradczego do opracowania innowacyjnych kierunków w zakresie rozwoju usług metrologicznych GUM. Visiting Professor w Université Polytechnique Hauts-de-France, Valenciennes (Francja). Associate Editor w Measurement i Metrology and Measurement Systems. Uhonorowany tytułem Ambasador Fair Play w Biznesie. 


Mgr inż. Krzysztof Wincencik

DEHN POLSKA

Mgr inż. Krzysztof Wincencik

DEHN POLSKA

Absolwent Politechniki Krakowskiej, gdzie w latach 1983-2003 był wykładowcą na Wydziale Inżynierii Elektrycznej. Pracownik DEHN POLSKA od 2000 r., obecnie pełni obowiązki dyrektora technicznego. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Ukończył liczne studia podyplomowe m.in. z zakresu jakości energii elektrycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Ponadto ukończył szkolenie dla rzeczoznawców oraz zdał egzamin z zakresie „ochrona odgromowa i przepięciowa” organizowany przez Niemiecki Komitet Badań nad Wyładowaniami i Ochroną Odgromową (VDE/ABB) oraz VdS Schadenverhütung (niemiecka jednostka rzeczoznawczo-certyfikująca).

Marzena Wodzińska

Prezes Zarządu
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim

Marzena Wodzińska

Prezes Zarządu
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim

Marzena Wodzińska - kaliszanka, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (marketing i zarządzanie ze specjalizacją finanse i rachunkowość), studiów podyplomowych z zakresu psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz Akademii trenera biznesu. Ukończone studia Executive MBA i Doctor of Business Administration w zakresie zarządzania służbą zdrowia oraz Szkoła Liderów Politycznych. Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dwóch ostatnich kadencji oraz członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego w latach 2014-2020. Zawodowo 25-lat doświadczenia w bankowości, w tym na stanowisku dyrektora oddziału. Aktualnie Prezes Zarządu Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Od lat aktywnie i skutecznie działa na rzecz poprawy powietrza w Wielkopolsce. Była inicjatorką jednej z pierwszych w Polsce uchwał antysmogowych, a dzięki jej staraniom Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył setki mln zł na instalacje odnawialnych źródeł energii dla odbiorców indywidualnych, instytucji oraz szpitali. Aktywnie brała udział w konsultacjach społecznych
dotyczących „Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030”. Jako Radna Województwa Wielkopolskiego oraz Prezes Zarządu Spółki RZZO aktywnie działa przy projekcie Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Zasiada w Radzie Nadzorczej Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Dr inż. Tomasz Wojciechowski

Prezes Zarządu
GWDA sp. z o.o.

Dr inż. Tomasz Wojciechowski

Prezes Zarządu
GWDA sp. z o.o.

Dr inż. Tomasz Wojciechowski, z wykształcenia chemik, stopień naukowy doktora w dyscyplinie ochrona i kształtowanie środowiska. Inżynier, manager przedsiębiorstw komunalnych. Prezes zarządu spółki GWDA w Pile, Lider Pilskiego Klastra Energetycznego. Koordynator Pilskiej Grupy Roboczej ds. Technologii Wodorowych, czynnie uczestniczący w działaniach panelu nauki Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Lider projektu „Centrum Badawczo-Rozwojowe OZE” w konsorcjum z pilską Akademią Nauk Stosowanych. Wykładowca akademicki. Współtwórca i wiceprezes Stowarzyszenia „Biorecykling” oraz członek rady European Compost Network. Założyciel i koordynator Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym - think-tanku Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Dr hab. inż. Grzegorz Wojtasiewicz

Kierownik Grupy Badawczej Technologii Magazynowania Wodoru
Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki

Dr hab. inż. Grzegorz Wojtasiewicz

Kierownik Grupy Badawczej Technologii Magazynowania Wodoru
Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki

W Łukasiewicz - Instytucie Elektrotechniki pracuje od 1999 r. Tematyką związaną z Technologiami Wodorowymi zajmuje się aktywnie od 2019 r. Doświadczenie zawodowe w tym zakresie dotyczy kriogenicznych aspektów budowy i eksploatacji zbiorników ciekłego wodoru (izolacja kriogeniczna zbiorników) oraz - w mniejszym zakresie budowy i eksploatacji wysokociśnieniowych zbiorników gazowego wodoru, a także systemów kompresji i magazynowania wodoru do zastosowania w stacjach tankowania pojazdów wodorowych, w rozproszonych systemach wytwarzania wodoru, a także w systemach magazynowania energii. Członkiem Rady Wodorowej przy MKiŚ – Grupa 2 „Przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru”. Pełni również rolę eksperta w projekcie „Strategii bezpieczeństwa technologii wodorowych dla Polski na lata 2022-2023”, finansowanym przez MEiN.

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Urodził się 5 marca 1960 r., w Kaliszu. Jest absolwentem archeologii na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również Podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Polityki i Zarządu Lokalnego na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1990 r. pracuje na rzecz samorządu: na poziomie gminy, powiatu, regionu. W październiku 2005 r. objął funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego, którą pełni nieprzerwanie od pięciu kadencji. Aktywnie uczestniczy w pracach Związku Województw RP. Od lutego 2006 r. Marszałek Woźniak jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. W kwietniu 2008 r. objął stanowisko Przewodniczącego polskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów, został także wybrany na Wiceprzewodniczącego i członka Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, które to funkcje pełni do tej pory. Był również Wiceprzewodniczącym Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów. Wielokrotnie nagradzany za działalność publiczną.

Piotr Woźny

Prezes Zarządu
ZE PAK S.A.

Piotr Woźny

Prezes Zarządu
ZE PAK S.A.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 2000 - 2001 pełnił funkcję wiceministra łączności w rządzie premiera Jerzego Buzka. Od 24 listopada 2015 do końca marca 2017r. wiceminister cyfryzacji w rządzie premier Beaty Szydło.

Od maja 2017r. zaangażowany w sprawy dotyczące walki ze smogiem, najpierw jako doradca ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, później od 17 stycznia 2018r. jako wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od marca 2018r. do 31 maja 2020r. w charakterze Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.

Od czerwca 2018r. do stycznia 2019r. pełnił funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od 31 sierpnia 2019r. do dnia 31 maja 2020r. pełnił funkcję prezesa zarządu NFOŚiGW

Od czerwca do listopada 2020 roku Pan Piotr Woźny pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej ZE PAK SA, a od listopada 2020 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu ZE PAK S.A.

Jerzy Zalwowski

Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych
MPK Poznań Sp. z o.o.

Jerzy Zalwowski

Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych
MPK Poznań Sp. z o.o.

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów – jako biegły rewident, audytor wewnętrzny, kontroler finansowy i dyrektor finansowy. Ukończył studia na Wydziale Zarządzania poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Karierę zawodową rozpoczął w 1997 roku w ESSO Polska Sp. z o.o., kontynuował ją w firmie audytorsko-doradczej BDO Polska Sp. z o.o. Następnie pracował w branży farmaceutycznej gdzie kierował działem audytu wewnętrznego. W 2007 roku został wiceprezesem Zarządu w Audyt i Rachunkowość UZR-CBR Sp. z o.o. która zajmuje się audytem i doradztwem finansowym.
W sierpniu 2011 r. został zatrudniony w MPK Poznań Sp. z o.o. jako zastępca dyrektora naczelnego ds. finansowych – główny księgowy. Od czerwca 2013 roku pełni funkcję członka Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. – Wiceprezesa Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych.

Danuta Zoń

Kierownik Rozwoju Rynku Nowych Technologii
Air Products sp. z o.o.

Danuta Zoń

Kierownik Rozwoju Rynku Nowych Technologii
Air Products sp. z o.o.

Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach i jest certyfikowanym ekspertem Lean Six Sigma Black Belt. Od ponad 20 lat pracuje w branży gazów technicznych. W firmie Air Products odpowiada za rozwój sektora wodoru dla mobilności poprzez wdrażanie nowych technologii na polski rynek oraz dostarczanie analiz pod kątem przyszłych możliwości w tym obszarze. Nadzoruje budowanie i utrzymywanie relacji z klientami i partnerami biznesowymi w celu ułatwienia im przejścia na transport zeroemisyjny. Jest przekonana, że wodór to jedno z kluczowych paliw przyszłości, które pozwoli dokonać rewolucji w gospodarce, wspierając tym samym zrównoważony transport.

Ireneusz Zyska

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ireneusz Zyska

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzoruje Departament Odnawialnych Źródeł Energii oraz Departament Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, a także Instytut Energetyki w Warszawie i Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji. Propagator rozwoju odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej, magazynów energii, w tym ESP, elektromobilności i gospodarki wodorowej oraz zwiększenia efektywności energetycznej w energetyce, transporcie, przemyśle i budownictwie. Współautor pilotażowego programu termomodernizacji budynków wielorodzinnych w województwie dolnośląskim.

Robert Żmuda

Dyrektor Departamentu Rozwoju i Technologii
SBB ENERGY S.A.

Robert Żmuda

Dyrektor Departamentu Rozwoju i Technologii
SBB ENERGY S.A.

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz uczestnik licznych szkoleń i kursów międzynarodowych. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w branży energetycznej rozwija na stanowisku Dyrektora Rozwoju i Technologii w SBB ENERGY S.A., Członek Rady Naukowej IGSMiE PAN w Krakowie, Przewodniczący Komisji Gospodarki Wodorowej w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Kariera zawodowa zorientowana na działania wpisujące się w trend transformacji energetycznej oraz technologii ochrony środowiska w energetyce i przemyśle. Zakres działań obejmuje również biznesowy rozwój reprezentowanych spółek na pionierskich w energetyce rynkach wraz z koordynacją procesów realizacyjnych na obiektach energetycznych i przemysłowych w kraju i zagranicą.

Szymon Tadeusz Żywica

Astrofizyk, popularyzator nauki, nauczyciel fizyki i astronomii
Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń"

Szymon Tadeusz Żywica

Astrofizyk, popularyzator nauki, nauczyciel fizyki i astronomii
Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń"

Astrofizyk zajmujący się astrofizyką gwiazdową i mgławic planetarnych. Popularyzator nauki w Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń", współautor m.in. wystawy interaktywnej Baza MARS#17. Nauczyciel fizyki i astronomii w szkole podstawowej i liceum.

Artur Kozłowski

dr inż.
Dyrektor w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Artur Kozłowski

dr inż.
Dyrektor w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 – 14.45-15.30)

Menadżer i naukowiec z 15-letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Doktor nauk technicznych. Doświadczenia zawodowe w zarządzaniu zespołami ludzkimi, kapitałem finansowym i intelektualnym, zdobywał przez 18 lat jako kierownik i główny wykonawca projektów B+R i wdrożeń – krajowych i zagranicznych. Świeże podejście oraz wieloletnie doświadczenie menadżera R&D, wykorzystuje w procesie wdrażania nowych projektów/technologii oraz strategii badawczo-rozwojowych. Współautor szeregu projektów wspierających przedsiębiorczość i innowacyjność. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności związanej z budowaniem ekosystemu innowacji i startupów. Specjalizuje się w m.in. w cyberbezpieczeństwie, inteligentnych specjalizacjach, rozwiązaniach smart city oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii i cyfryzacji. Członek wielu Stowarzyszeń, Komitetów Technicznych, Komitetów Naukowych i Komitetów Organizacyjnych, Rad Naukowych, Rad Eksperckich, Komisji Technicznych a także Komitetów Sterujących projektów związanych z ICT, telekomunikacją, energetyką, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.

PRELEGENCI 2022

PRELEGENCI 2022

Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej
Przemówienie inauguracyjne (17.05.2022 | 10:40-10:50)
Ursula von der Leyen była w Niemczech Ministrem Federalnym do spraw rodziny, następnie pracy i spraw społecznych, a później obrony, łącznie przez ponad 14 lat. W 2019 roku została wybrana na Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jako szefowa europejskiego organu wykonawczego, określiła sześć głównych celów dotyczących Europy, na czas wykonywania swojego mandatu: Europejski Zielony Ład, Europa na miarę ery cyfrowej, gospodarka służąca ludziom, silniejsza Europa na świecie, promowanie naszego europejskiego sposobu życia i nowy impuls dla europejskiej demokracji.

Ahmed Ibrahim Almansoori

II Sekretarz Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie (UAE)

Ahmed Ibrahim Almansoori

II Sekretarz Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie (UAE)
Inauguracja FORUM H2POLAND (17.05.2022 | 10:30 - 12:00)
Pan Ahmed Ibrahim Almansoori (II Sekretarz) został powołany na stanowisko kierownika Wydziału Politycznego, Ekonomicznego i Mediów Ambasady w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie w styczniu 2019 r. W latach 2018-2019 pełnił funkcję Desk Officer w Departamencie Europejskim w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej (MoFAIC) Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W latach 2017-2018 ukończył Służbę Wojskową. W latach 2014-2016 pełnił funkcję Desk Officer w Departamencie Praw Człowieka w MoFAIC ZEA. W 2016 obronił pracę magisterską z politologii. W 2014 roku obronił pracę licencjacką z Administracji Biznesowej.

Piergabriele Andreoli

Dyrektor Agencji Energii i Zrównoważonego Rozwoju Emilia-Romagna (AESS) oraz Prezes RENAEL (Włoska Krajowa Sieć Lokalnych Agencji Energetycznych)

Piergabriele Andreoli

Dyrektor Agencji Energii i Zrównoważonego Rozwoju Emilia-Romagna (AESS) oraz Prezes RENAEL (Włoska Krajowa Sieć Lokalnych Agencji Energetycznych)
Jak świat wprowadza udane ekosystemy wodorowe? Jak to może funkcjonować bez strat? (17.05.2022 |13:05-13:50)
Absolwent Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Bolońskim, od 2012 roku Dyrektor Agencji Energii i Zrównoważonego Rozwoju (AESS) oraz Prezes RENAEL (Włoska Krajowa Sieć Lokalnych Agencji Energetycznych). Energy Manager, projektant i kierownik projektu w zakresie inżynierii lądowej, przekwalifikowania energetycznego systemów budowy instalacji i energii odnawialnej. Certyfikator Energii dla wielu systemów regionalnych na terenie kraju, Ekspert ds. Zarządzania Energią cywilną i przemysłową (EGE) oraz „Commissioning Authority” w ramach certyfikacji LEED. Kierownik i koordynator wielu projektów europejskich m.in. ELENA Modena, ELENA TOP Condomini finansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Marte (MLEI PDA), LEMON (Horizon 2020) oraz doradca Funduszu EEEF (EBI i CDP).

Fayah Assih

Project Manager, Regional Development and Innovation Agency of Nouvelle-Aquitaine (FR)

Fayah Assih

Project Manager, Regional Development and Innovation Agency of Nouvelle-Aquitaine (FR)
Jak świat wprowadza udane ekosystemy wodorowe? Jak to może funkcjonować bez strat? (17.05.2022 |13:05-13:50)
Partnerstwa publiczno-prywatne są kluczem do przyspieszenia rozwoju wodoru w regionie Nowej Akwitanii. Fayah Assih koordynuje powstawanie innowacyjnych sektorów w dziedzinie energetyki i magazynowania. W temacie wodoru jest zaangażowany w tworzenie ekosystemu dostawców technologii, firm energetycznych, laboratoriów badawczych i władz lokalnych. Z trzema priorytetami, którymi są: ułatwienie współpracy w ramach ekosystemu jako wartości dodanej, wykrywanie innowacyjnych projektów i gromadzenie wiedzy niezbędnej do ich realizacji, promowanie oferty technologicznej i przemysłowej Nowej Akwitanii na poziomie krajowym i europejskim.

Katarzyna Barańska

dr
Partner, Head of Decarbonisation Osborne Clarke Olkiewicz Świerzewski i Wspólnicy S.K.A.

Katarzyna Barańska

dr
Partner, Head of Decarbonisation Osborne Clarke Olkiewicz Świerzewski i Wspólnicy S.K.A.
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie? (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Katarzyna prowadzi projekty w obszarze infrastruktury i procesów inwestycyjnych. Negocjuje umowy projektowe i budowlane oraz wspiera klientów w budowie infrastruktury EV i wodorowej. Katarzyna doradza klientom w postępowaniach środowiskowych, uzyskiwaniu pozwoleń środowiskowych oraz prowadzi projekty z zakresu environmental compliance. Doradza także w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami i ich transportu. Współpracuje z klientami w zakresie projektów efektywności energetycznej oraz kompleksowych strategii energetycznych realizowanych w celu osiągnięcia celów zielonej transformacji. Katarzyna doradza klientom przy transakcjach w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Katarzyna jest radcą prawnym, doktorem nauk prawnych, autorką licznych artykułów branżowych, a także wykładowcą akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu Prawa Ochrony Środowiska na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, a także wykłady specjalizacyjne w Warszawskiej Izbie Radców Prawnych (OIRP).

Reiner Block

Dyrektor Generalny Działu Usług dla Przemysłu TÜV SÜD AG

Reiner Block

Dyrektor Generalny Działu Usług dla Przemysłu TÜV SÜD AG
Debata inauguracyjna (17.05.2022 | 10:50 - 12:00)
Dyrektor Generalny Działu Usług dla Przemysłu w TÜV SÜD, zajmującego się wszystkimi usługami dla przemysłu na świecie (4200 etatów, 600 milionów euro obrotu), odpowiada za łączenie działań TÜV SÜD związanych z wodorem we wszystkich działach firmy. Reiner Block studiował chemię/technologię chemiczną na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt, gdzie prowadził intensywne badania nad aktywacją katod wytwarzających wodór. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako menedżer produktu ds. bezpieczeństwa zakładu w TÜV Hessen we Frankfurcie. Następnie zajmował różne stanowiska kierownicze w kraju i za granicą, np. w Korei Południowej. Od lipca 2017 r. pełni funkcję kierownika Działu Usług dla Przemysłu w TÜV SÜD AG w Monachium.

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Czy regiony potrzebują wodoru, by być konkurencyjne? Czy wodór da się obronić? (17.05.2022| 12:15-13:00) Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. (18.05.2022|12:00-13:00) Doliny i Huby Wodorowe w Polsce (18.05.2022| 14:30 - 15:30)
Samorządowiec, były przedsiębiorca, miłośnik wodoru i nowoczesnych technologii. Od listopada 2018 roku Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, odpowiedzialny za gospodarkę, środowisko, sport i turystykę w Regionie..Od 2019 roku pełni funkcję Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, stanowiącej płaszczyznę do wymiany doświadczeń, oraz inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego Wielkopolski, pozwalającego na uzyskanie statusu wiodącego w obszarze gospodarki związanej z zastosowaniem technologii wodorowych. Jest jednym z inicjatorów podpisania Deklaracji utworzenia Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, która umożliwia powstanie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy i biznesu oraz edukacji, przyczyniając się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej, z poszanowaniem wyzwań społecznych związanych z transformacją. Od września 2020 r jest członkiem Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Absolwent studiów MBA oraz Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku ekonomia

Jan-Peter Born

dr
Przewodniczący grupy roboczej „Pozostałości” Holenderskiego Stowarzyszenia Przetwarzania Odpadów oraz Członek Grupy Roboczej CEWEP ds. Pozostałości oraz Naukowo-Technicznego Komitetu Doradczego CEWEP

Jan-Peter Born

dr
Przewodniczący grupy roboczej „Pozostałości” Holenderskiego Stowarzyszenia Przetwarzania Odpadów oraz Członek Grupy Roboczej CEWEP ds. Pozostałości oraz Naukowo-Technicznego Komitetu Doradczego CEWEP
Magazynowanie i wychwytywanie CO2 – CO2 nową walutą (17.05.2022 | 13:15-14:15)
Dr Jan-Peter Born napisał pracę magisterską na temat powstawania dioksyn podczas procesów spalania, a następnie w latach 1991–1998 był pracownikiem Holenderskiego Stowarzyszenia Gospodarki Odpadami. Jego działalność koncentrowała się na pozostałościach ze spalania odpadów, zwłaszcza popiołów paleniskowych. W 1998 roku został pracownikiem HVC, będącego członkiem stowarzyszenia. W HVC piastował kilka stanowisk badawczo-rozwojowych i kierowniczych. Od 2012 roku nadal w HVC aktywnie działa w obszarze rozwoju biznesu. Jan-Peter Born jest również przewodniczącym grupy roboczej „Pozostałości” Holenderskiego Stowarzyszenia Przetwarzania Odpadów oraz członkiem Grupy Roboczej CEWEP ds. Pozostałości oraz Naukowo-Technicznego Komitetu Doradczego CEWEP.

Helena Cygnar

Szef Biura Poszukiwań i Koncesji, LOTOS Petrobaltic S.A.

Helena Cygnar

Szef Biura Poszukiwań i Koncesji, LOTOS Petrobaltic S.A.
Magazynowanie i wychwytywanie CO2 – CO2 nową walutą (17.05.2022 | 13:15-14:15)
Helena Cygnar od 16 lat pracuje w branży związanej z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów, absolwentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalista w zakresie geofizyki i geologii. Karierę rozpoczęła w firmie serwisowej Geofizyka Toruń S.A. a od 2013 roku dołączyła do LOTOS Petrobaltic S.A.. Obecnie zajmuje stanowisko Szefa Biura Poszukiwań i Koncesji. Specjalista w zakresie geofizyki i geologii, a także prawa geologicznego i górniczego, posiada uprawnienia Ministerialne kategorii I i IX.

Marcin Dworak

Pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności, Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia

Marcin Dworak

Pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności, Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Pełnomocnik Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ds. nowej mobilności, absolwent MBA w Akademii WSB. Koordynuje projekt Roweru Metropolitalnego i systemu velostrad. Jego wcześniejsza droga zawodowa była związana z mediami i motoryzacją. Dziś popularyzuje i wciela w życie idee zrównoważonego transportu i elektromobilności. Z pasją opowiada o rowerach i pojazdach zeroemisyjnych, niezależnie czy chodzi o auta osobowe czy transport publiczny.

Jarosław Filipczak

Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza | Klaster Technologii Wodorowych

Jarosław Filipczak

Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza | Klaster Technologii Wodorowych
Debata inauguracyjna (17.05.2022 | 10:50 - 12:00) | Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy...(18.05.2022 |12:00-13:00)
Przedsiębiorca, absolwent studiów Master of Business Administration. Właściciel Safety Group „J&J” s.c., Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA , Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka. Reprezentuje RIGP w Pomorskiej Radzie Oświatowej. Posiada bogaty dorobek zawodowy oraz praktyczne doświadczenie w zakresie myślenia strategicznego i globalnego podejścia do zarządzania biznesem; zarządzania zespołem i projektami. Aktywnie zaangażowany w rozwój regionu. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w kadencji 2020-2024. Pasjonat nowoczesnych technologii.

Marek Foltynowicz

Ekspert Klastra Technologii Wodorowych

Marek Foltynowicz

Ekspert Klastra Technologii Wodorowych
Magazynowanie i wychwytywanie CO2 – CO2 nową walutą (17.05.2022 | 13:15-14:15)
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako inżynier naukowy w Instytucie Polimerów PAN. Członek Zarządu "NAFTA POLSKA S.A." Odpowiedzialny za restrukturyzację i prywatyzację polskiego sektora naftowego oraz PGNiG Grupa Kapitałowa. Przewodniczący Komitetu Sterującego, nadzorując pierwszą ofertę publiczną PKN Orlen S.A. oraz PGNiG S.A. Doceniany jest jako niezależny konsultant w branży Oil&Gas oraz innowator w zakresie procesu rozdzielania olejów odpadowych. Ostatnio pracował nad wdrożeniami i innowacjami obszaru technologiiwodorowych oraz nad rozwojem e-mobilności. Obecnie współpracuje jako ekspert, z Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz Klaster Wodorowy

Florian Frank

Kierowniki Wydziału Naukowo-Technicznego Ambasady Niemiec w Warszawie

Florian Frank

Kierowniki Wydziału Naukowo-Technicznego Ambasady Niemiec w Warszawie
Jaką przyszłość ma wodór w Europie? Jaką ma moc zmiany? (17.05.2022 |14:25-15:10)
Jego specjalizacją jest organizacja współpracy i finansowania projektów naukowych z udziałem uczelni, instytutów naukowych i przedsiębiorstw. Karierę rozpoczął jako kierownik działu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Edukacji i Badań, gdzie pracował nad zrównoważonym rozwojem miast i systemami ruchu, w tym wodorem. W Generalnej Dyrekcji Badań i Rozwoju Komisji Europejskiej koordynował działania informacyjne projektów naukowych w dziedzinie energetyki, w szczególności Inicjatywy Wspólnego Programowania dla Wodoru i Ogniw Paliwowych.

Rafał Frączek

Prezes EKO-KONSULT

Rafał Frączek

Prezes EKO-KONSULT
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
Prezes EKO-KONSULT - firmy ekspercko-konsultingowej będącej częścią Grupy Technologicznej ASE. Wcześniej wieloletni dyrektor Działu Analiz Technicznych ASE. Doświadczony specjalista-praktyk, autor wielu ekspertyz i analiz z zakresu bezpieczeństwa, artykułów technicznych oraz prelegent konferencji naukowo-technicznych. Prowadził liczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, procesowego i funkcjonalnego. Certyfikowany specjalista bezpieczeństwa funkcjonalnego (EXIIDA-CFSP).

Artur Fryczkowski

Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Alstom w Polsce, w Ukrainie i w Krajach Bałtyckich

Artur Fryczkowski

Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Alstom w Polsce, w Ukrainie i w Krajach Bałtyckich
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie? (18.05.2022 | 11:15 - 12:10)
Artur Fryczkowski jest związany z branżą kolejową od ponad 18 lat. Do zespołu Alstom dołączył w 2012 roku, by współtworzyć Centrum Serwisowe Pendolino. W 2017 roku został Dyrektorem ds. Relacji z Klientami i Usług w Polsce, by rok później awansować na stanowisko Dyrektora ds. Handlu i Obsługi Serwisowej w Polsce i na Ukrainie, które zajmował do roku 2020. Prezesem Zarządu spółki Alstom Konstal S.A. jest od stycznia 2019 roku. W latach 2020-2021 był Dyrektorem Zarządzającym Alstom w Polsce i w Ukrainie. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w firmie DB Schenker gdzie był Kierownikiem ds. Rozwoju, a później został Dyrektorem ds. Utrzymania Taboru. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a także uczestniczył w programach biznesowych ICAN Institute oraz Instytutu de Baak.

Tomasz Gackowski

Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A

Tomasz Gackowski

Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A
Jak sfinansować projekty wodorowe do 2030 r. Innovation fund cases (17.05.2022 | 09:30 - 10:10), Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej – funkcja i zadania dolin wodorowych (17.05.2022 | 10:15 - 11:05)
Prof. UW dr hab., Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Strategicznego Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., analityk rynków finansowych oraz ekspert z zakresu komunikacji giełdowej. Wieloletni wykładowca akademicki polskich oraz amerykańskich uczelni. Uczestniczył w budowaniu strategii krajowych i międzynarodowych spółek z obszaru IT, media, investment & banking.

Maciej Galiński

dr hab. prof. Politechniki Poznańskiej
Dyrektor Instytutu Chemii i Elektrochemii Technicznej na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.

Maciej Galiński

dr hab. prof. Politechniki Poznańskiej
Dyrektor Instytutu Chemii i Elektrochemii Technicznej na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.
A wodorowe społeczeństwo w Kosmosie? A to już program ARTEMIDA czy jeszcze LEM? (17.05.2022 |15:15-16:00)
dr hab. prof. Politechniki Poznańskiej, Chemik, naukowiec. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej. Autor publikacji naukowych z zakresu elektrochemicznych sposobów magazynowania energii m. in. w ogniwach litowo-jonowych i superkondensatorach z wykorzystaniem nowych materiałów elektrodowych jak nowych elektrolitów. Od 2020 pełni funkcję Dyrektora Instytutu Chemii i Elektrochemii Technicznej na Wydziale Technologii Chemicznej. Pasjonat nowych rozwiązań technologicznych w aspektach wytwarzana i magazynowania energii.

Łukasz Gałczyński

Członek Rady Nadzorczej ARP S.A., p.o. Wiceprezesa Zarządu

Łukasz Gałczyński

Członek Rady Nadzorczej ARP S.A., p.o. Wiceprezesa Zarządu
Doliny i huby wodorowe w Polsce - dziś i za 10 lat. (18.05.2022 | 14:30 - 15:30)
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył także studia Executive MBA. Doświadczenie zdobywał pracując w administracji państwowej oraz zasiadając w Radach Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Pełnił funkcję doradcy ministra w Ministerstwie Zdrowia oraz eksperta odpowiedzialnego za przetwarzanie i analizę informacji. Od 2018 roku pracował w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, gdzie jako wicedyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji odpowiadał za kształtowanie polityki związanej ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi oraz systemem instytucji rozwoju, w tym za opracowanie i przyjęcie nowych rozwiązań legislacyjnych, m.in. rozporządzenia strefowego i nowelizacji ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Kierując Departamentem Rozwoju Inwestycji przyczynił się do przyjęcia założeń w zakresie wprowadzenia Tarczy PFR. Zajmując się ubezpieczeniami eksportowymi i rynkiem ubezpieczeń kupieckich nabył także doświadczenie w obszarze finansów i ubezpieczeń. 9 lutego 2022 r. wszedł w skład Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., 8 kwietnia br. został delegowany do czasowego wykonywania czynności Wiceprezesa Zarządu ARP S.A.

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki

Katarzyna Gruszecka-Spychała

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki
Wodór dla samorządu. Czy wodór może wygrać wybory? Tylko dla odważnych! (18.05.2022 |11:15-12:00)
Prawniczka, menadżerka i samorządowiec. Katarzyna Gruszecka-Spychała jest radcą prawnym z wieloletnim stażem oraz menadżerem z doświadczeniem w zarządach spółek prywatnych i samorządowych. Od ponad 8 lat pełni funkcję wiceprezydent Gdyni odpowiadając za strategię rozwoju miasta, planowanie przestrzenne oraz politykę gospodarczą. Nadzoruje pracę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i wspiera innowacyjne inicjatywy w mieście. Aktywnie działa w Klastrze Wodorowym i przy tworzeniu Pomorskiej Doliny Wodorowej. Jako wiceprezydent wdraża rozwiązania zero- i niskoemisyjne w gdyńskim transporcie publicznym. Członkini Urban Land Institute oraz inicjatorka powstania European Waterfront Cities Network, która niedawno przekształciła się w ULI Europe Waterfront Cities Product Council. W 2020 roku, jako jedyna dotąd Polka, odebrała nagrodę The Innovation In Politics w kategorii Economy, za projekt doradztwa biznesowego „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie Covid-19". Trzykrotnie zdobyła dla miasta tytuł „Polish City of Future” w rankingu „FDI Magazine” (grupa Financial Times).

Paweł Grzejszczak

Kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka sp. k.

Paweł Grzejszczak

Kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
Paweł Grzejszczak jest specjalistą w zakresie prawa energetycznego, projektów inwestycyjnych, fuzji i przejęć oraz projektów restrukturyzacyjnych w energetyce. Od blisko 25 lat doradza klientom z sektora elektroenergetycznego, ciepłownictwa, branży paliwowej oraz gazowej, we wszystkich aspektach działalności przedsiębiorstw energetycznych, a głównie w kwestiach regulacyjnych i transakcyjnych, realizacji inwestycji, finansowania projektów infrastrukturalnych, kontraktów handlowych, pomocy publicznej oraz zamówień sektorowych. Jest ekspertem w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w obszarze kogeneracji oraz energetyki odnawialnej. Doradzał w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Reprezentuje klientów w postępowaniach spornych związanych z regulacjami obowiązującymi w sektorze energetycznym. Doradca w projekcie budowy strategicznego gazociągu międzysystemowego Baltic Pipe. Ekspert w obszarze europejskiego prawa energetycznego.

Sławomir Halbryt

Prezes Zarządu Sescom S.A. i SES Hydrogen S.A.

Sławomir Halbryt

Prezes Zarządu Sescom S.A. i SES Hydrogen S.A.
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 | 14:45-15:30)
Założyciel i prezes Sescom S.A., spółki technologicznej z obszaru technicznego Facility Management, notowanej na GPW od 2013 r. Biznesmen i charyzmatyczny wizjoner, odpowiedzialny za strategiczny rozwój Grupy Sescom skoncentrowanej na nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju. Prezes Zarządu SES Hydrogen SA, spółki zależnej odpowiedzialnej za rozwój projektów wodorowych. Współtwórca technologii i współautor patentów elektrolizera i kotła wodorowego. Wieloletni Prezes Zarządu, a obecnie Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. W ramach Izby koordynuje działalność Klastra Technologii Wodorowych. Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej.

Hoon-min Lim

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Korei w Rzeczypospolitej Polskiej

Hoon-min Lim

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Korei w Rzeczypospolitej Polskiej
Czy regiony potrzebują wodoru, by być konkurencyjne? Czy wodór da się obronić? Czy społeczeństwa są gotowe na wyzwania? (17.05.2022 | 12:15-13:00)
Ambasador Hoonmin Lim jest zawodowym dyplomatą koreańskim. Został powołany na obecne stanowisko w 2021. Uprzednio piastował funkcję Przedstawiciela Rządu ds. Arktyki i Ambasadora ds. Afrykańskich w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei. W latach 2018-2020 był Ambasadorem w Etiopii i Stałym Przedstawicielem przy Unii Afrykańskiej. Przedtem Ambasador Lim pełnił funkcję Radcy–Ministra w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Korei przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, a wcześniej przebywał na placówce dyplomatycznej w Ukrainie (2012-2014). Między 2008 a 2011 Ambasador Lim pracował jako dyrektor Wydziału ds. Polityki Rozwojowej w Biurze Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, a następnie jako Zastępca Sekretarza w Biurze Prezydenta. Placówki zagraniczne Ambasadora Lima obejmują ponadto Przedstawicielstwo przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie jako Radca w latach 2006-2008, Tajlandię jako Pierwszy Sekretarz między rokiem 2002 a 2006 oraz Włochy od 1998 do 2002. Ambasador Lim rozpoczął karierę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1991 po zdaniu egzaminu do służby dyplomatycznej. Posiada licencjat z języka i literatury niemieckiej oraz licencjat z nauk politycznych Yonsei University w Seulu. Ambasador Lim jest żonaty. Ma dwie córki.

Dariusz Jachowicz

Dyrektor Generalny Grupy ASE - Automatic Systems Engineering Sp. z o.o.

Dariusz Jachowicz

Dyrektor Generalny Grupy ASE - Automatic Systems Engineering Sp. z o.o.
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 | 14:45-15:30)
Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Budowy Maszyn oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Handel Zagraniczny. W 1990 r. wraz z Andrzejem Stylo oraz Bogdanem Bałkowskim założył spółkę pod nazwą Automatic Systems Engineering Sp. z o.o. (ASE). Od początku działalności firma specjalizowała się w rozwiązaniach dedykowanych dla przemysłu, szczególnie w rozwiązaniach przeciwwybuchowych, zdobywając pozycję lidera na rynku. W 2011 r. rozwój firmy pozwolił na zakup Biura Projektowego Biproraf, co stanowiło zalążek Grupy Technologicznej ASE, która w 2021 r. liczy już 11 spółek m.in. Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego ,Eko-Konsult, ASE ATEX, Squadron, Elmech-ASE, czy Camino Project. Jako lider na rynku z zakresu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego ASE naturalnie stało się popularyzatorem wiedzy na ten temat. Pod marką ASE zostało zorganizowanych wiele konferencji i seminariów technicznych, jak również specjalistycznych i certyfikowanych szkoleń dla inżynierów z zakresu bezpieczeństwa technicznego. Bezpośrednim wynikiem tych działań było wydanie w 2006 roku pierwszego numeru kwartalnika technicznego „Magazyn Ex”, jedynego na polskim rynku magazynu poruszającego treści z dziedziny bezpieczeństwa przemysłowego. Dodatkowo wśród tytułów wydanych przez ASE można znaleźć „Elektryczne i nieelektryczne urządzenia Ex” autorstwa Stanisława Nowaka, „Ochrona przed elektrycznością statyczną. Zasady prognozowania, oceny i likwidacji zagrożeń” Jana Marii Kowalskiego, czy Monografię „Functional Safety Mangement in Critical Systems” wydaną wspólnie z Politechniką Gdańską. Obecnie Grupa Technologiczna ASE skupia swoją działalność wokół nowoczesnych technologii, które bezpośrednio wpływają na poprawę klimatu i środowiska (technologie wodorowe, inteligentne zarządzanie energią, Odnawialne Źródła Energii).

Agnieszka Jakubiak

dr inż.
Ekspert operacyjny Sekcji Ekspertów Wewnętrznych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Agnieszka Jakubiak

dr inż.
Ekspert operacyjny Sekcji Ekspertów Wewnętrznych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
Doliny i huby wodorowe w Polsce - dziś i za 10 lat (18.05.2022 | 14:30 - 15:30)
Doświadczona ekspertka z udokumentowaną historią pracy w administracji rządowej (NCBR, ARP) i przemyśle (Merck). Wieloletni pracownik instytutów badawczych zajmujących się paliwami i energią (IEn, IPiEO). Posiada szerokie umiejętności w zakresie zarządzania, badań i rozwoju (B+R), zrównoważonego rozwoju, energii odnawialnej i inżynierii. Absolwentka Politechniki Warszawskiej ze stopniem doktora w dziedzinie nauk chemicznych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w dziedzinie zarządzania. W NCBR od 2019 roku odpowiada za obszar energii. Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz ochrony klimatu.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor, Biuro Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor, Biuro Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN S.A.
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnych? (17.05.2022 | 15:30-16:30)
Dołączył do PKN ORLEN w 2004 roku, a obecnie jest Dyrektorem Departametu Paliw Alternatywnych. Posiada bogate doświadczenie w procesach produkcji ropy naftowej, gazu ziemnego i energii z punktu widzenia operacyjnego i optymalizacyjnego. Posiada duże doświadczenie w integracji rafinerii i petrochemii, identyfikacji synergii pomiędzy zakładami. Potrafi zarządzać procesami rafineryjnymi i petrochemicznymi z nastawieniem na maksymalizację marży. Doświadczony we wdrażaniu zmian i rozwiązywaniu problemów na instalacji. Autor wielu projektów usprawniających, maksymalizujących marżę dzięki rozwiązaniom sprzętowym oraz digitalizacji zasobów. Współautor projektu Hydrogen Eagle, jednego z największych projektów infrastruktury wodorowej w Europie Środkowej. Obecnie odpowiedzialny za jego realizację. Koordynuje kierunek neutralności węglowej w oparciu o gospodarkę cyrkularną i realizację wodorowego łańcucha wartości.

Wiesław Kamieński

Polska Rolnicza Dolina Wodorowa. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

Wiesław Kamieński

Polska Rolnicza Dolina Wodorowa. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Zeroemisyjne rolnictwo: BIO GAZ, BIO LNG, BIO H2 (18.05.2022 | 11:15 - 12:15)

Katarzyna Kierzek Koperska

Wiceprezes Zarządu, Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.

Katarzyna Kierzek Koperska

Wiceprezes Zarządu, Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.
Jak sfinansować projekty wodorowe do 2030 r. Innovation fund cases (17.05.2022 | 09:30 - 10:10)
Doradca podatkowy, przedsiębiorczyni, ekonomistka, polityczka. Od 2022r Ambasadorka na Rzecz Paktu Klimatycznego przy Komisji Europejskiej. W latach 1998–2018 prowadziła kilka własnych spółek działających w obszarze doradztwa podatkowego i obrotu nieruchomościami, a w 2018 r. została powołana na stanowisko Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania. Od 2021 r. Wiceprezeska Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. W latach 2008–2011 była Wiceprzewodniczącą Wielkopolskiego Oddziału KIDP. Z zamiłowania ekolożka, działaczka na rzecz praw zwierząt i zmian klimatu. Ważnym obszarem jej działania jest też rozwój zawodowy kobiet – wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i dostępu większej grupy kobiet do eksponowanych stanowisk w biznesie, polityce i działalności społecznej. Absolwentka European Academy of Diplomacy, a także European Women’s Academy realizowanej przez ALDE Party.

Tomasz Kobierski

Prezes Zarządu Grupy MTP

Tomasz Kobierski

Prezes Zarządu Grupy MTP
Otwarcie Forum H2POLAND
Zasiada w zarządzie Grupy MTP, w roli wiceprezesa od 2007 roku. Od 2020 roku pełni prestiżowe stanowisko Prezesa Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Rada podejmuje decyzje w sprawie kierunków działania organizacji mających wpływ na międzynarodowe targi branżowe. Tomasz Kobierski jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej Targów Lublin oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Droma. Ukończył Wydział Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studia menedżerskie Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie. Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Grupą MTP.

Maciej Koński

dr
Grupa Polsat Plus, Projekt Wodorowy

Maciej Koński

dr
Grupa Polsat Plus, Projekt Wodorowy
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 | 14:45 - 15:45)
Manager z 15-letnim doświadczeniem pracy w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku biznesowym. W Grupie Polsat Plus i Grupie ZE PAK odpowiada m.in za Projekt Wodorowy: produkcja zielonego wodoru, transport wodoru, budowa sieci stacji tankowania wodoru, projekt produkcji polskich elektrolizerów, projekt produkcji polskiego autobusu wodorowego.

Jakub Koper

dr
Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych

Jakub Koper

dr
Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych
Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. Jak budować nowoczesną społeczność wodorową? (18.05.2022 |12:00-13:00)
Doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka ds. studenckich, w okresie 2020-2021 doradca Ministra w Gabinecie Politycznym. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ukończył studia Executive MBA w Collegium Humanum w Warszawie. Ekspert w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie w Biurze Informatyki i Obsługi Urzędu, a także Koordynator ds. dostępności w województwie lubelskim. Interesuje się zagadnieniami związanymi z socjologią religii, socjologią moralności, pracą socjalną, komunikacją społeczną i dziennikarstwem. Brał udział w projektach i badaniach dotyczących edukacji, polityki społecznej i polityki zatrudnienia.

Piotr Korytkowski

Prezydent Konina

Piotr Korytkowski

Prezydent Konina
Wodór dla samorządu. Czy wodór może wygrać wybory? Tylko dla odważnych! (18.05.2022 |11:15-12:00)
Ukończył studia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, studia podyplomowe z zakresu ubezpieczeń (WSB Poznań), organizacji i zarządzania (Akademia Ekonomiczna-Poznań), bezpieczeństwa i higieny pracy (PWSZ Konin) oraz Executive Master of Business Administration w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. W latach 2006 – 2018 Radny Miasta Konina. Od 2018 roku pełni funkcję Prezydenta Miasta Konina.

Artur Kozłowski

dr inż.
Dyrektor w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Artur Kozłowski

dr inż.
Dyrektor w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 – 14.45-15.30)
Menadżer i naukowiec z 15-letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Doktor nauk technicznych. Doświadczenia zawodowe w zarządzaniu zespołami ludzkimi, kapitałem finansowym i intelektualnym, zdobywał przez 18 lat jako kierownik i główny wykonawca projektów B+R i wdrożeń – krajowych i zagranicznych. Świeże podejście oraz wieloletnie doświadczenie menadżera R&D, wykorzystuje w procesie wdrażania nowych projektów/technologii oraz strategii badawczo-rozwojowych. Współautor szeregu projektów wspierających przedsiębiorczość i innowacyjność. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności związanej z budowaniem ekosystemu innowacji i startupów. Specjalizuje się w m.in. w cyberbezpieczeństwie, inteligentnych specjalizacjach, rozwiązaniach smart city oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii i cyfryzacji. Członek wielu Stowarzyszeń, Komitetów Technicznych, Komitetów Naukowych i Komitetów Organizacyjnych, Rad Naukowych, Rad Eksperckich, Komisji Technicznych a także Komitetów Sterujących projektów związanych z ICT, telekomunikacją, energetyką, nowymi technologiami i bezpieczeństwem.

Henryk Kubiczek

Corporate Department of Strategy and Development Director, Grupa Azoty S.A.

Henryk Kubiczek

Corporate Department of Strategy and Development Director, Grupa Azoty S.A.
Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej - funkcje i zadania dolin wodorowych (18.05.2022 | 10:15-11:05) | Zeroemisyjne rolnictwo: BIOGAZ, BIO LNG, BIO WODÓR (18.05.2022 |11:15-12:15)
Henryk Kubiczek jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a także absolwentem studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu, kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem. W latach 2010-2019 związany z Centrum Badań i Rozwoju EDF Polska, gdzie w 2014 roku objął funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Centrum. Aktywnie zaangażowany w działalność B+R jako ekspert w ramach współpracy z uczelniami, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju czy też Towarzystwem Gospodarczym Polskie Elektrownie. Współpracował również z ekspertami zagranicznymi w zakresie zastosowania biomasy w energetyce, rozwoju energetyki oraz oceny innowacyjnych projektów. W 2019 roku objął stanowisko Dyrektora Centrum Badań i Analiz w Grupie Azoty S.A., a następnie pozycję Dyrektora Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju. Brał udział w pracach "Porozumienia Wodorowego" Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a obecnie jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej powołanej przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Aktywnie zaangażowany w rozwój gospodarki wodorowej.

Joanna Kubit

Dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

Joanna Kubit

Dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. Jak budować nowoczesną społeczność wodorową? (18.05.2022 |12:00-13:00)
Dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Szkoła realizuje innowację programową Magazynowanie wodoru, w ramach programu nauczania zawodów technik wiertnik, technik geolog i w ramach programu nauczania chemii. Realizację innowacji programowej wspiera merytorycznie firma IKS Solino Grupa Orlen. Celem tego działania jest tworzenie nowych kwalifikacji zawodowych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Zawodowych. Zarówno szkoła jak i uczniowie, są mocno zainteresowani tematyką wodoru jako alternatywy dla węglowodorów i wspólnie interesują się OZE co związane jest z ograniczeniem eksploatacji kopalin. Szkoła kształci pod merytorycznym patronatem PGNIG, nosi z dumą imię I. Łukasiewicza a to zobowiązuje do wdrażania innowacji programowych.

Grzegorz Kulczykowski

Koordynator Szkoleń Akademii Bezpieczeństwa EKO-KONSULT Sp. z o.o.

Grzegorz Kulczykowski

Koordynator Szkoleń Akademii Bezpieczeństwa EKO-KONSULT Sp. z o.o.
Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. Jak budować nowoczesną społeczność wodorową? (18.05.2022 |12:00-13:00)
Pracownik firmy doradczo-konsultingowej EKO-KONSULT wchodzącej w skład Grupy Technologicznej ASE, zajmuje się bezpieczeństwem technicznym od 2010 roku. Specjalista w zakresie komunikacji ryzyka, wieloletni redaktor Magazynu Ex – periodyku poświęconego bezpieczeństwu przeciwwybuchowemu, wieloletni koordynator szkoleń Akademii Bezpieczeństwa. Ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych, autor licznych artykułów z zakresu bezpieczeństwa technicznego i wybuchowego.

Chris Kwacz

Dyrektor Operacyjny Meet Hydrogen Poland

Chris Kwacz

Dyrektor Operacyjny Meet Hydrogen Poland
Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. Jak budować nowoczesną społeczność wodorową? (18.05.2022 |12:00-13:00)
Fascynat technologii wodorowych i jeden z ewangelistów zielonego wodoru w Polsce. Dyrektor Operacyjny Meet Hydrogen Poland, firmy zajmującej się wdrożeniami technologii wodorowych oraz konsultacjami biznesowymi w segmencie wodoru. Kierownik pierwszej w Polsce otwartej platformy edukacyjnej na temat wodoru i gospodarki wodorowej czyli HySchools Polska. Ekspert w teamie Climate Leadership, Projektu pod patronatem Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Environment Programme). Marketingowiec z wieloletnim doświadczeniem projektowym, wykładowca digital marketingu i komunikacji w mediach społecznościowych na Collegium da Vinci w Poznaniu. Działa na rzecz świadomości i upowszechnienia rozwiązań wodorowych i produkcji zielonego, czystego wodoru w Polsce.

Artur Labus

Dyrektor działu Usług dla Przemysłu TÜV SÜD Polska, Dyrektor Centrum Certyfikacji, audytor wiodący

Artur Labus

Dyrektor działu Usług dla Przemysłu TÜV SÜD Polska, Dyrektor Centrum Certyfikacji, audytor wiodący
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
Absolwent Politechniki Śląskiej, MBA, IWE, Pracownik TÜV SÜD Polska od 2010 roku. Dyrektor działu Usług dla Przemysłu, Dyrektor Centrum Certyfikacji, audytor wiodący. Uczestnik i prelegent konferencji, seminariów i grup roboczych z zakresu technologii wodorowych. Odpowiedzialny za obszary związane z bezpieczeństwem technologii. Członek europejskich komitetów technicznych. Członek grupy roboczej oraz sygnatariusz porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju krajowej gospodarki wodorowej. Zajmuje się również obszarami związanymi z wytwarzaniem pojazdów szynowych na rynku krajowym i zagranicznym.

Cezariusz Lesisz

Prezes Zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A

Cezariusz Lesisz

Prezes Zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A
Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej – funkcja i zadania dolin wodorowych (18.05.2022 | 10:15-11:05)
Absolwent Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Ukończył studia magisterskie na kierunku Finanse i rachunkowość oraz studia podyplomowe na kierunku Prawo dla menedżera. Studiował także Budownictwo Lądowe na Politechnice Wrocławskiej. Złożył egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Przez ponad 20 lat aktywnie działał w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i USA. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, zarządzaniu jednostkami organizacyjnymi oraz w nadzorze spółek prawa handlowego. Pracował także w sektorze bankowym (BZ WBK S.A.) oraz w administracji rządowej (Ministerstwo Finansów). Dzięki długoletniemu doświadczeniu zawodowemu posiada kompetencje w zakresie zarządzania procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach, negocjacji oraz realizacji projektów restrukturyzacyjnych, rozwojowych i innowacyjnych. Dysponuje również szeroką wiedzą dotyczącą specyfiki amerykańskich procesów społeczno-gospodarczych. Od grudnia 2016 roku do listopada 2018 roku był członkiem Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A, natomiast w latach 2017–2018 przewodniczył Radzie Nadzorczej Totalizatora Sportowego sp. z o.o. Od 1 września 2019 jest członkiem Rady Nadzorczej KGHM Metraco S.A.

Łukasz Lisicki

Policy Officer at European Commission (DG ENER)

Łukasz Lisicki

Policy Officer at European Commission (DG ENER)
Konstytucja dla wodoru - jakie regulacje najlepiej wspomogą rozwój gospodarki wodorowej? (18.05.2022 | 12:15 - 13:05)
Absolwent Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w firmach z obszaru doradztwa regulacyjnego i inwestycyjnego dla sektora energetycznego. W latach 2015-2016 pracował w Ministerstwie Energii w Departamencie Ropy i Gazu, gdzie zajmował się przede wszystkim legislacją UE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, rynku gazu ziemnego UE oraz kwestiami związanymi z dyplomacją energetyczną. W latach 2016-2018 pełnił funkcję attaché ds. energii w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Reprezentował Polskę w posiedzeniach Grupy roboczej ds. energii Rady UE. Z początkiem 2019 roku rozpoczął pracę w Komisji Europejskiej, w Dyrekcji Generalnej ds. Energii, gdzie zajmuje się wspólnym rynkiem energii elektrycznej i gazu ziemnego UE. Jest autorem publikacji w zakresie polityki energetycznej UE oraz rzecznictwa interesów gospodarczych w UE.

Jakub Lubiński

Kierownik, Zespół Transformacji Wodorowej i Paliw Odnawialnych, PKN ORLEN S.A.

Jakub Lubiński

Kierownik, Zespół Transformacji Wodorowej i Paliw Odnawialnych, PKN ORLEN S.A.
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 | 14:45-15:30)
Aktualnie odpowiedzialny za realizację strategii związanej z gospodarką wodorem w PKN Orlen i GK Orlen. Odpowiada za projekty rozwojowe takie jak m.in.: budowa sytemu produkcji, dystrybucji i odbioru paliwa wodorowego jakości automotive. Posiada gruntowną wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu gazów technicznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Ropa Naftowa i Produkty Naftowe.

Walerian Majewski

Koordynator Pomorskiej Doliny Wodorowej

Walerian Majewski

Koordynator Pomorskiej Doliny Wodorowej
Doliny i huby wodorowe w Polsce - dziś i za 10 lat (18.05.2022 |14:30-15:30)
Od 2014 roku realizuje projekty związane z technologiami wodorowymi – jako konsultant firm doradczych i współpracownik regionalnych instytucji działających w tym obszarze. Rozwijał koncepcję Smart Grid w polskim systemie przesyłowym oraz uczestniczył w projektach związanych z magazynowaniem i rynkiem wodoru. W ostatnim czasie współautor strategii wodorowych polskich przedsiębiorstw, regionalnych HUB-ów wodorowych, a także pełnił rolę Opiekuna Wodorowego w projekcie H2Wielkopolska – związanym z wsparciem doradczym w obszarze wodoru dla kilkunastu firm MŚP z woj. wielkopolskiego. W woj. pomorskim zaangażowany w rozwój projektów infrastrukturalnych, w tym związanych z magazynowaniem wodoru w kawernach solnych, czy z wykorzystaniem wodoru w portach morskich.

Maciej Malicki

Menedżer ds. Rozwoju Biznesu Large Industries w Air Liquide Polska Sp. z o.o.

Maciej Malicki

Menedżer ds. Rozwoju Biznesu Large Industries w Air Liquide Polska Sp. z o.o.
Magazynowanie i wychwytywanie CO2 – CO2 nową walutą (17.05.2022 | 13:15-14:15)
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz członek "the Association of Chartered Certified Accountants" (ACCA). Przez całą karierę zawodową związany z branżą energetyczną w globalnych przedsiębiorstwach (BP, CEZ, Air Liquide). Specjalista w dziedzinie analizy opłacalności inwestycji i controllingu. Obecnie zaangażowany w projekty związane z transformacją energetyczną, a w szczególności z rozwojem rynku wychwytu i utylizacji dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce.

Marek Marcisz

Specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.,

Marek Marcisz

Specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.,
Certyfikacja wodoru i świadectwa pochodzenia. (18.05.2022 |12:15-13:10)
Absolwent Politechniki Śląskiej, od 2010 r. specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar CHP w Centrum Certyfikacji TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., ekspert i weryfikator jednostek kogeneracji, audytor kontroli dostaw biomasy w zakresie systemu należytej staranności oraz uwierzytelniania biomasy, opiniodawca dokumentacji uwierzytelniających instalacji OZE, audytor energetyczny, autor licznych artykułów ukazujących się w pismach branży energetycznej; reprezentant TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. na konferencjach oraz trener szkoleń, wykładowca na warsztatach i seminariach.

Ewa Mazur

Manager ds. energii i klimatu | Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Ewa Mazur

Manager ds. energii i klimatu | Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza
Jak mądrze finansować gospodarkę wodorową ze środków publicznych (18.05.2022 | 13:00-13:50) | Konstytucja dla wodoru - jakie regulacje najlepiej wspomogą rozwój gospodarki wodorowej? (18.05.2022 | 12:15 - 13:10)
Ekspertka ds. polskiego i europejskiego prawa i polityki energetycznej i klimatycznej doświadczona w tworzeniu strategii, polityk publicznych i prawa w sektorach wodoru, innowacji energetycznych, OZE, gazu ziemnego i chemii. W latach 2020-2022, jako naczelnik Wydziału Gospodarki Wodorowej i Innowacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska stworzyła pierwszą Polską Strategię Wodorową oraz podwaliny prawa i rynku wodoru. Przy realizacji tych celów zainicjowała i prowadziła współpracę z sektorem prywatnym i nauką, która zaowocowała zawarciem w porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Wcześniej specjalizowała się w prawnomiędzynarodowych aspektach funkcjonowania rynku gazu ziemnego w Polsce i Unii Europejskiej, odpowiadając za negocjowanie i implementowanie unijnego prawa gazowego oraz zapewniając wkład ekspercki w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ma także doświadczenie w zakresie obsługi prawnej procesów inwestycyjnych w OZE i pracy naukowo-dydaktycznej. Ewa Mazur zdobyła wykształcenie prawnicze w Polsce i we Francji oraz Master of Arts w zakresie Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich w College of Europe. Wieloletnia instruktorka harcerska, miłośniczka polskiej przyrody i transportu publicznego.

Karsten McGovern

dr
Dyrektor Zarządzający (CEO) Agencji Zarządzania Energią Kraju Związkowego Hesja (DE)

Karsten McGovern

dr
Dyrektor Zarządzający (CEO) Agencji Zarządzania Energią Kraju Związkowego Hesja (DE)
Jak świat wprowadza udane ekosystemy wodorowe? Jak to może funkcjonować bez strat? (17.05.2022 |13:05-13:50)
Pracownik naukowy Towarzystwa Maxa Plancka, współpracownik posła w parlamencie kraju związkowego, samodzielna działalność naukowo-doradcza, zastępca starosty powiatu Marburg-Biedenkopf, od 2017 r. szef Agencji Zarządzania Energią Kraju Związkowego Hesja i jej dyrektor zarządzający od momentu przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Akio Miyajima

Ambasador Japonii w Polsce

Akio Miyajima

Ambasador Japonii w Polsce
Inauguracja FORUM H2POLAND (17.05.2022 | 10:30 - 12:00)
Ambasador MIYAJIMA przyjechał do Warszawy w listopadzie 2020 roku. Jest zawodowym dyplomatą z 40-letnim doświadczeniem od 1981 roku. Wcześniej Ambasador Miyajima sprawował funkcję Ambasadora Japonii w Turcji, oraz pełnił służbę w Waszyngtonie, Seulu, Nowym Jorku (ONZ) i Londynie. Ambasador Miyajima uzyskał dyplom BA z politologii na Uniwersytecie Waseda oraz MA ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Yale.

Wojciech Mojkowski

Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Wojciech Mojkowski

Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Zeroemisyjne rolnictwo: BIOGAZ, BIO LNG, BIO WODÓR (18.05.2022 |11:15-12:15)
Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na Wydziale Rolnictwa i Kształtowania Środowiska gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera w zakresie ekonomiki rolnictwa. Pracę zawodową rozpoczął w firmie PZU S.A , a z sektorem ubezpieczeń związany był przez 12 lat. Trzykrotnie został wybrany na stanowisko Wójta Gminy Kobylin-Borzymy. Doświadczony samorządowiec i działacz lokalny. Był członkiem Zarządu Stowarzyszenia N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi oraz Rady Naukowej przy Narwiańskim Parku Narodowym w Kurowie. Od stycznia 2019 roku pełni funkcje Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W tym czasie aktywnie wprowadza postęp rolniczy w województwie podlaskim, wspiera i promuje rozwój obszarów wiejskich. Angażuje spotkania z rolnikami prezentując innowacyjne rozwiązania technologiczne, które przyczyniają się do rozwoju podlaskich gospodarstw. Współpracuje z instytucjami wspierającymi rolnictwo. Jako dyrektor skupia się przede wszystkim na zarządzaniu Ośrodkiem, aby działaniami skierowanymi bezpośrednio na zaspokajanie potrzeb rolników. Badając ich oczekiwania uczestniczy w tworzeniu zespołów zadaniowych, projektowych, nadzoruje programy doradcze oparte na innowacyjnych sposobach przekazu. Wytrwale wspiera działalność upowszechnieniową na obszarach wiejskich. Inicjator konferencji i projektów badawczo rozwojowych ukierunkowanych na ekspansję w sektorze rolno-spożywczym.

Bartosz Moszowski

Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju NITROSYNCAT w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Nowych Syntez Chemicznych.

Bartosz Moszowski

Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju NITROSYNCAT w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Nowych Syntez Chemicznych.
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnych? (17.05.2022 | 15:30-16:30)
Absolwent Politechniki Wrocławskiej w zakresie technologii chemicznej, a obecnie doktorant zajmujący się tematyką redukcji emisji podtlenku azotu. Ukończył kierunkowe menadżerskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wieloletni menadżer posiadający praktyczne doświadczenie z zakresu technologii wodorowych, kwasu azotowego oraz efektywności energetycznej i procesowej. W Łukasiewicz - INS odpowiedzialny za nadzór nad pracami badawczo - rozwojowymi oraz wdrożeniami rozwiązań usprawniających procesy w przemyśle chemicznym w Polsce i za granicą. Wcześniej związany z Grupą Azoty ZAK S.A. jako Dyrektor Jednostki Produkcyjnej Nawozy. Współtwórca nowej koncepcji energetycznej, realizowanej w Grupie Azoty ZAK S.A. ukazującej innowacyjne spojrzenie na energetykę zakładową zmierzającą do ograniczenia stosowania paliw kopalnych oraz emisji CO2. Współautor wielu publikacji naukowych poświęconych optymalizacji procesów technologicznych.

Remigiusz Nowakowski

Prezes Zarządu DISE.energy

Remigiusz Nowakowski

Prezes Zarządu DISE.energy
Konstytucja dla wodoru - jakie regulacje najlepiej wspomogą rozwój gospodarki wodorowej? (18.05.2022 | 12:15 - 13:10)
Od 2018 prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE.W latach 2016-2021 wiceprezydent Pracodawców RP. W latach 2018-2020 prezes zarządu PILE ELBUD SA. W latach 2016–2019 – członek Rady Dyrektorów EURELECTRIC. W latach 2015-2016 – prezes zarządu, TAURON Polska Energia SA i Przewodniczący Rady Nadzorczej Tauron Dystrybucja SA.W latach 2008-2015 i 2020 dyrektor wykonawczy w Fortum, Heating & Cooling, Poland and Baltics. Z wykształcenia magister ekonomii oraz magister prawa – absolwent Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mieczysław Obiedziński

Prezes zarządu TÜV SÜD Polska,

Mieczysław Obiedziński

Prezes zarządu TÜV SÜD Polska,
Zeroemisyjne rolnictwo: BIOGAZ, BIO LNG, BIO WODÓR (18.05.2022 |11:15-12:15)
Certyfikowany auditor wiodący TÜV SÜD w zakresie norm i standardów: ISO 9001:2015, HACCP, ISO 22000:2018, FSSC 22000 (Food, Packaging), BRC GS (Food, Packaging Materials, Storage & Distribution, Agents & Brokers), FAMI-QS, QS Standard, GMP+ B4, VLOG, V-Label, PIM „bez GMO”, Tesco Food Standard. Absolwent Wydziału Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada praktyczne doświadczenie w zakresie wdrażania i auditowania procedur i systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, które zdobywał podczas współpracy z producentami i sieciami handlowymi od 2003 roku. Od 2006 roku związany z TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. jako trener TÜV SÜD Akademia i auditor wiodący systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Wykładowca w ramach studiów podyplomowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

Władysław Ortyl

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Władysław Ortyl

Marszałek Województwa Podkarpackiego
Absolwent Politechniki Rzeszowskiej (inżynier, specj. konstrukcje lotnicze). W latach 1979-1992 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym WSK PZL Mielec jako specjalista konstruktor. Od 1992 do 1998 był prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego MARR SA w Mielcu. W latach 1998-2005 był radnym woj. podkarpackiego oraz członkiem zarządu (1998 - 2002) i wicemarszałkiem (2001-2002). Zajmował się programowaniem i wdrażaniem programów pomocowych Unii Europejskiej. W 2005 r. wybrano go senatorem RP. Jednocześnie w latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a w Senacie przewodniczącym Komisji Obrony Nar. oraz wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. 27 maja 2013 r. Sejmik Woj. Podkarpackiego powierzył mu funkcję marszałka, którą piastuje do dziś. Od 2016 roku jest członkiem Komitetu Regionów UE, a od lutego 2020 przewodniczącym grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komitecie Regionów. Jest także wiceprezesem Związku Województw RP oraz członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Od 1980 r. należy do NSZZ „Solidarność”.

Janina Ewa Orzełowska

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

Janina Ewa Orzełowska

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego
Czy regiony potrzebują wodoru, by być konkurencyjne? Czy wodór da się obronić? Czy społeczeństwa są gotowe na wyzwania? (17.05.2022 | 12:15-13:00)
Absolwentka wydziału ekonomii w Collegium Masovia w Siedlcach oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania w zakresie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw w Białymstoku. Ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu menadżera publicznego, co otworzyło jej drogę do pracy w samorządzie. Od 2002 roku zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego – najpierw jako inspektor do spraw funduszy europejskich, jeszcze przed akcesją Polski do Unii Europejskiej, potem jako ekspert do spraw wniosków o dopłaty z funduszy unijnych. W 2007 roku awansowała na stanowisko Dyrektora Delegatury w Siedlcach. Radna IV, V i VI kadencji Sejmiku Mazowsza. Od 2010 zasiada w Zarządzie Województwa Mazowieckiego. Koordynując działania Departamentów Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa, a także Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych, zainicjowała wiele projektów i programów związanych z podnoszeniem świadomości ekologicznej wśród Mazowszan. W swojej działalności, troszczy się także o najmłodszych mieszkańców naszego województwa, wspierając i inicjując akcje i projekty związane z poprawą warunków kształcenia, czy też dostępem do kultury i aktywności fizycznej. Od 2006 roku jest także członkinią Komitetu Monitorującego Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, który ma za zadanie zacieśnić współpracę miedzy państwami na płaszczyźnie kulturalnej, przedsiębiorczej i turystycznej

Dariusz Pachniewski

Dyrektor ds. rozwoju biznesu Hynfra Green Hydrogen Infrastructure

Dariusz Pachniewski

Dyrektor ds. rozwoju biznesu Hynfra Green Hydrogen Infrastructure
Jak najlepiej wykorzystać potencjał gazów zdekarbonizowanych, biowodoru i biometanu w pierwszym etapie transformacji energetycznej w Polsce. (17.05.2022 | 12:15-13:15)
Specjalista w zakresie innowacyjnych systemów ciepłowniczych, recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego i gospodarki wodorowej. Pełnił funkcję doradcy ds. wodoru zarządu Cyfrowego Polsatu oraz grupy energetycznej ZE PAK Zespół Elektrowni Pątnów- Adamów- Konin. Pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, doradzając w opracowywaniu polskiej strategii wodorowej. Niezależny ekspert komisji sejmowej Wodorowa Polska. Członek stowarzyszeń branżowych, autor publikacji i artykułów w prasie specjalistycznej.

Marcin Parchomiuk

dr inż.
Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji w Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki

Marcin Parchomiuk

dr inż.
Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji w Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Reprezentuje Sieć Badawczą Łukasiewicz w Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jest liderem Programu Łukasiewicza - Gospodarka Wodorowa, a także Centrum Infrastruktury Łukasiewicza w tym zakresie. Koordynuje prace związane z gospodarką wodorową 26 instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, w szczególności projektów badawczych i infrastruktury badawczej, a także współpracy z partnerami strategicznymi Łukasiewicza. Autor ponad 50 publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, kierownik ponad 50 projektów B+R ukierunkowanych na wdrożenia w przemyśle, ekspert w obszarach energetyki oraz transportu w zakresie przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej.

Grzegorz Pawelec

Director, Intelligence, Hydrogen Europe

Grzegorz Pawelec

Director, Intelligence, Hydrogen Europe
Debata inauguracyjna (17.05.2022 | 10:50 - 12:00)
Grzegorz Pawelec posiada 15-letnie doświadczenie w doradztwie zawodowym, specjalizując się w projektach obejmujących naturalne źródła energii cieplnej i elektrycznej, energię odnawialną oraz paliwa alternatywne, takie jak LNG i wodór. Posiada tytuł magistra ekonomii i finansów Politechniki Gdańskiej. Grzegorz dołączył do Hydrogen Europe w maju 2019 r. jako menedżer ds. badań, innowacji i finansowania, gdzie odpowiada za koordynację Morskiej Grupy Roboczej, skupiającej się na dekarbonizacji żeglugi oraz Grupy Roboczej ds. Finansowania, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłego okresu programowania w zakresie wodoru w ramach programu Horyzont Europa i Funduszu Innowacji ETS. Od 2022 roku Grzegorz jest szefem Zespołu ds. Badawczych w Hydrogen Europe.

Bartłomiej Pawluk

Członek Zarządu Veolia Energia Poznań SA | Dyrektor Handlowy region Poznań Veolia Energy Contracting Poland SA

Bartłomiej Pawluk

Członek Zarządu Veolia Energia Poznań SA | Dyrektor Handlowy region Poznań Veolia Energy Contracting Poland SA
Jak najlepiej wykorzystać potencjał gazów zdekarbonizowanych, biowodoru, i biometanu w pierwszym etapie transformacji energetycznej w Polsce. (17.05.2022 | 12:15-13:15)
Wieloletni manager w zakresie komunikacji korporacyjnej oraz rozwoju nowych produktów, m.in. w Wydawnictwie Forum. Związany z Veolia Energia Poznań SA od 2006 r., gdzie przez ostatnie 10 lat pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji. Od 2020 r. jako członek zarządu odpowiada za sprzedaż i rozwój nowych kontraktów, opiekę nad klientami i budowanie relacji biznesowych z partnerami spółki. Od stycznia 2022 r. dyrektor handlowy regionu Poznań w Veolia Energy Contracting Poland SA. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu Nexus Consultants

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu Nexus Consultants
Wodór dla samorządu. Czy wodór może wygrać wybory? (18.05.2022 |11:15-12:00) Doliny i huby wodorowe w Polsce - dziś i za 10 lat (18.05.2022 |14:30-15:30)
Właściciel firmy NEXUS Consultants, specjalizującej się w realizacji kompleksowych projektów z zakresu marketingu, finansów, zarządzania i organizacji oraz pozyskiwania finansowania zewnętrznego (w tym funduszy unijnych).Zrealizował ponad 1.000 projektów doradczych dla dużych i średnich przedsiębiorstw z wielu branż, w szczególności energetycznych, chemicznych, handlowych i logistycznych, usługowych, organizacji publicznych i innych. Do tej pory pracował dla największych firm energetycznych w Polsce i za granicą, m.in: ENERGA, ENEA, TAURON, PGE, PGNiG, EDF, Iberdrola, SPAC, RWE, CEZ. Angażował się także w duże projekty wodorowe w Polsce, w zakresie dystrybucji wodoru w gazociągach, magazynowania w kawernach solnych oraz produkcji energii odnawialnej i jej konwersji na wodór. Autor mapy drogowej dotyczącej wodoru dla jednej z największych polskich firm. W chwili obecnej posiada w pełni wiodącą rolę jako inicjator i twórczy lider Klastra Technologii Wodorowych. Stworzył Doliny Wodorowe w województwie pomorskim. Jako podprojekt "Hy-way to Hel" będzie przełomem w realizacji wodorowego transportu publicznego (autobusowego, kolejowego i morskiego) łączącego Gdynię, Sopot i Gdańsk z Półwyspem Helskim (w województwie pomorskim).

Jakub Pikulski

Dyrektor w STASTO Automation Sp. z o.o.

Jakub Pikulski

Dyrektor w STASTO Automation Sp. z o.o.
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
Przedsiębiorca od 10 lat kierujący polskim oddziałem firmy STASTO Automation dostarczającej innowacyjne zawory procesowe m.in. do branży energetycznej oraz paliwowej. Wierzy, że w biznesie ważniejszy od maksymalizacji zysku jest zrównoważony rozwój, partnerskie relacje, odpowiedzialność społeczna oraz troska o środowisko. Entuzjasta technologii wodorowych jako kluczowego elementu na drodze do neutralności klimatycznej. Pragnie, aby firma STASTO dołożyła swoją cegiełkę do rozwoju zielonej gospodarki poprzez dostarczanie niezawodnych i bezpiecznych komponentów infrastruktury wodorowej. Współtwórca podcastu „Uwaga Wodór!” poświęconego transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz austriackiej uczelni Management Center Innsbruck. Wyznaje zasadę, że człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, a najlepszy pożytek jaki można zrobić ze zdobytą wiedzą, to dzielić się nią z innymi.

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych w TÜV SÜD

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych w TÜV SÜD
Wodorowy wyścig: na jakie miejsce możemy liczyć? (17.05.2022 | 14:45-15:30)
Członek komitetu sterującego HyTime ds. technologii wodorowych, Prezes Zarządu Hydrogen Poland, Wiceprzewodniczący Komitetu Elektromobilności Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprzewodniczący Komitetu PSPA ds. technologii wodorowych w transporcie, Członek grup roboczych Hydrogen Europe, Koordynator i wykładowca studiów podyplomowych MBA w Collegium Humanum „Zarządzanie technologiami wodorowymi”, Wykładowca UKSW na studiach podyplomowych w przedmiotach związanych z magazynami energii. Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Wprowadzał na rynek unikalne na skalę światową rozwiązania i konstrukcje. Ekspert i prelegent w wielu międzynarodowych konferencjach. Od kilku lat zajmuje się aspektami technologicznymi, regulacyjnymi i bezpieczeństwem technologii wodorowych. Doskonałe relacje z producentami technologii bateryjnych i wodorowych na całym świecie wykorzystuje dziś przy projektach polskich i europejskich.

Natalia Plaskiewicz

Associate, Domanski Zakrzewski Palinka

Natalia Plaskiewicz

Associate, Domanski Zakrzewski Palinka
Konstytucja dla wodoru - jakie regulacje najlepiej wspomagają rozwój gospodarki wodorowej? (18.05 | 12:15 - 13:05)
Doradza klientom w ich bieżącej działalności w aspektach regulacyjnych oraz kontraktowych, a także uczestniczy w obsłudze inwestycyjnej oraz transakcyjnej projektów OZE. Jej doświadczenie obejmuje również postępowania arbitrażowe dot. projektów offshore oraz lobbying regulacyjny w Brukseli. Reprezentowała interesy europejskiego sektora elektroenergetycznego w pracach legislacyjnych nad Pakietem Zrównoważonego Finansowania, w tym w szczególności dotyczących Taksonomii, a także nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji czy Funduszem Innowacyjnym. Natalia pełniła rolę policy advisora w obszarze Energy, Climate & Sustainability w Eurelectric, kierując pracami regulacyjnymi, w ramach których opracowane były strategie regulacyjne m. in. dla rozwoju wodoru, elektryfikacji portów morskich i wykorzystania paliw alternatywnych dla transportu morskiego oraz zrównoważonego finansowania. Natalia jest współautorem raportu „Zielony wodór w Polsce” oraz raportu „Ports: Green Gateways to Europe”, przedstawiającego propozycje regulacyjne dot. elektryfikacji obszarów portowych, w tym poprzez wykorzystanie energii OZE i wodoru.

Szymon Płoński

Ekspert w Biurze Analiz i Strategii Agencji Rozwoju Przemysłu

Szymon Płoński

Ekspert w Biurze Analiz i Strategii Agencji Rozwoju Przemysłu
Doliny i Huby Wodorowe w Polsce – dziś i za 10 lat (18.05.2022 | 14:30 - 15:30)
Absolwent studiów podyplomowych MBA – „Zarządzanie Technologiami Wodorowymi” w Collegium Humanum. Ekspert ds. technologii wodorowych. Od 1,5 roku zajmuje się tematyką transformacji energetycznej w ARP S.A. Aktywnie uczestniczył w pracach nad „Porozumieniem sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej” oraz w rozwój polskiego ekosystemu innowacji wodorowych – m.in. koordynował prace nad powołaniem Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Poprzednio zmieniał cyfrowe oblicze polskiej administracji i spółek skarbu państwa wraz z GovTech Polska i ARP S.A. Przeprowadził kilkadziesiąt dialogów technicznych projektów z zakresu ICT dla sektora publicznego i SSP. Przez 6 lat kierownik projektu w branży e-commerce i „InsurTech”. Posiada doświadczenie w handlu międzynarodowym i logistyce ze szczególnym uwzględnieniem frachtu lotniczego. Z wykształcenia historyk wojskowości i politolog ze specjalnością administracja publiczna. Oba kierunki ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim.

Piotr Pustoszkin

Business Development Director Poland, Ukraine & Baltics, ALSTOM ZWUS sp. z o.o.

Piotr Pustoszkin

Business Development Director Poland, Ukraine & Baltics, ALSTOM ZWUS sp. z o.o.
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnych? (17.05.2022 | 15:45-16:45)
Piotr Pustoszkin posiada tytuł magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz tytuł International Executive MBA uzyskany w ramach programu realizowanego przez Institut Franco-Américan de Management w Paryżu wraz z Wyższą Szkołą Kupiecką w Łodzi. Swoją karierę w branży kolejowej rozpoczął w ABB Zwus Polska. Przez szereg lat pełnił różne funkcje związane z rozwojem biznesu oraz realizacją projektów kolejowych i szynowego transportu miejskiego w Polsce i poza granicami. Obecnie pełni obowiązki Dyrektora Rozwoju Biznesu w Alstom

Delfina Rogowska

dr
Kierownik Biura systemów Certyfikacji Biomasy, autor i i osoba kierująca systemem certyfikacji KZR INiG

Delfina Rogowska

dr
Kierownik Biura systemów Certyfikacji Biomasy, autor i i osoba kierująca systemem certyfikacji KZR INiG
Certyfikacja wodoru i świadectwa pochodzenia. (18.05.2022 |12:15-13:10)
Autor ponad 30 recenzowanych publikacji, ponad 40 prezentacji wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych, autor prawie 90 projektów badawczych, Ekspert Polskiego Komitetu Normalizacyjnego przy CEN/TC 383/WG 3 Bioróżnorodność i aspekty środowiskowe, Członek Komitetu Technicznego 144 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych. Brązowy medal za długoletnią służbę, przyznany 14.08.2014 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej • Odznaka honorowa w uznaniu za zasługi dla energetyki przyznana przez Ministra Gospodarki 22.12.2014 • Odznaka honorowa za zasługi dla przemysłu naftowego i gazowniczego przyznana przez Ministra Energii , Warszawa 17.10.2017. doświadczony trener (przeprowadzone prawie 60 szkoleń)

Przemysław Rudź

Główny Specjalista w Departamencie Informacji i Promocji Polskiej Agencji Kosmicznej

Przemysław Rudź

Główny Specjalista w Departamencie Informacji i Promocji Polskiej Agencji Kosmicznej
A wodorowe społeczeństwo w Kosmosie? A to już program ARTEMIDA czy jeszcze LEM? (17.05.2022 |15:15-16:00)
Z wykształcenia geograf-klimatolog, absolwent Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor literatury popularnonaukowej z zakresu astronomii, astronautyki i nauk o Ziemi. W Polskiej Agencji Kosmicznej zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Informacji i Promocji. Odpowiedzialny za realizowanie ustawowych zadań POLSA w zakresie promocji, informacji i edukacji kosmicznej w Polsce.

Jarosław Sęp

Prof. dr hab. inż.
Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Politechnika Rzeszowska

Jarosław Sęp

Prof. dr hab. inż.
Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Politechnika Rzeszowska
"Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej - funkcja i zadania dolin wodorowych" (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Aktualnie pełni funkcję prorektora Politechniki Rzeszowskiej ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem. W latach 2012-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, a od roku 2007 jest kierownikiem Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Tribologicznego oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. W latach 2009-2019 był członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji PAN. Jest członkiem Komitetu Budowy Maszyn PAN, przewodniczy Sekcji Eksploatacji. Jest również redaktorem naczelnym czasopisma Stal, Metale & Nowe Technologie. Współpracuje z Komisją Europejską w zakresie obronności i przemysłu obronnego. Jest przewodniczącym Podkarpackiej Rady Innowacyjności oraz Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa. Za swoją działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Michał Siedlecki

dyrektor ds. efektywności energetycznej i gospodarki wodorowej w Banku Ochrony Środowiska S.A.

Michał Siedlecki

dyrektor ds. efektywności energetycznej i gospodarki wodorowej w Banku Ochrony Środowiska S.A.
Jak sfinansować projekty wodorowe do 2030 r. Innovation fund cases (18.05.2022 | 09:30 - 10:10)
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału inżynierii środowiska. Od 2012 roku zawodowo związany z rynkiem inżynierii i ochrony środowiska. W banku od lat wspiera zespół odpowiedzialny za rozwój firmy pod kątem ekologii i ochrony środowiska, zarówno od strony biznesowej jak i samej instytucji. Obecnie reprezentant banku odpowiedzialny za doradztwo finansowe dla projektów ekologicznych. Posiada szeroką wiedzę w zakresie OZE, efektywności energetycznej, budownictwa ekologicznego, GOZ, nowych technologii i transportu niskoemisyjnego.

Adam Smoleń

p.o. Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.

Adam Smoleń

p.o. Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie? (18.05.2022 | 11:15-12:10)
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był m.in. Członkiem Zarządu – Dyrektorem Finansowym Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa S.A., Członkiem Zarządu – Dyrektorem Operacyjnym HMN „Szopienice” S.A., Wiceprezesem Zarządu ds. Ekonomiczno – Finansowych Huty Pokój S.A. oraz Doradcą Prezesa w Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. W styczniu 2021 r. objął stanowisko p.o. Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o., polskiego producenta autobusów. Koordynował i nadzorował wyprodukowanie prototypu autobusu wodorowego AUTOSAN, a także uzyskanie świadectwa homologacji dla tego typu autobusu. Za jego kadencji AUTOSAN został członkiem – założycielem Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.

Paweł Smoliński

Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Urząd Dozoru Technicznego

Paweł Smoliński

Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Urząd Dozoru Technicznego
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
W Urzędzie Dozoru Technicznego odpowiada za obszar innowacji i rozwoju. Ukończył studia na wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej w specjalności Automatyka, a także menedżerskie studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej oraz studia podyplomowe Energetyka Jądrowa na Wydziale MEL Politechniki Warszawskiej. W UDT pracuje od ponad 12 lat gdzie między innymi, jako koordynator, a następnie kierownik wydziału, był odpowiedzialny za przygotowania UDT do zadań związanych z budową w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozwojem technicznych ram prawnych w tym zakresie. Od 2017 roku związany z departamentem innowacji i rozwoju gdzie wspólnie z zespołem wdrażał szereg rozwiązań podnoszących jakość inspekcji i rozwijających ofertę UDT w zakresie bezpieczeństwa technicznego. Wprowadzenie dronów jako narzędzi inspekcyjnych, robotyzacja, cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych, wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, czy przygotowanie UDT do zadań związanych z elektromobilnością to przykłady projektów realizowanych w ostatnich latach.

Aleksander Sobolewski

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla

Aleksander Sobolewski

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnych? (17.05.2022 | 15:45-16:45)
Ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1986 r.), specjalność – inżynieria chemiczna. Pracę doktorską obronił w 1993 r. Od 1987 r. jest zatrudniony w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, od 2013 roku do chwili obecnej na stanowisku Dyrektora Instytutu. Główne obszary jego merytorycznych kompetencji to niskoemisyjna energetyka, rozwój czystych technologii węglowych, ochrona powietrza, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz koksownictwo. Dr Sobolewski prowadzi aktywną działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki, kreowania polityki energetycznej kraju, a także szeroko rozumianej działalności proekologicznej związanej z recyklingiem i odzyskiem odpadów. Dr Sobolewski ma w dorobku kilka monografii, ponad 200 publikacji naukowych oraz 44 patenty.

Mateusz Sołtysiak

Managing Partner w SES Hydrogen S.A.

Mateusz Sołtysiak

Managing Partner w SES Hydrogen S.A.
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od surowców z Rosji? (17.05.2022 | 15:30-16:30)
Absolwent Relacji Międzynarodowych i International Marketing. Uzyskał tytuł Bachelor of Arts w dziedzinie International Studies with History na Middlesex University w Londynie. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu, zarządzaniu, strategicznym rozwoju i transformacji przedsiębiorstw i startupów o wysokim potencjale w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Z powodzeniem realizuje się w obszarze Venture Capital. W ciągu 5 lat zainwestował w ponad 100 startupów z branży hardware na całym świecie. Zdobytą wiedzę i doświadczenie w zróżnicowanych obszarach biznesu i marketingu wykorzystuje obecnie jako Partner Zarządzający w SES Hydrogen, realizując wizję rozwoju Spółki oraz jej sztandarowych technologii. Prywatnie entuzjasta innowacyjnych technologii, w których dostrzega największą szansę dla spełnienia celów transformacji energetycznej.

Agnieszka Spirydowicz

Prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej – Zklaster

Agnieszka Spirydowicz

Prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej – Zklaster
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od surowców z Rosji?.
Współzałożycielka Krajowej Izby Klastrów Energii. Konsultant dokumentów na poziomie strategicznym m.in. ustaw i uchwał. Doświadczona manager w dziedzinie innowacyjnych projektów z obszarów kluczowych dla gospodarki kraju z udokumentowaną historią pracy w branży doradztwa strategicznego. Specjalista w branży Klastrów Energii i rynku OZE, a także tematyki z zakresu Transformacji Energetycznej oraz z tzw. Sprawiedliwej Transformacji. Praca na poziomach lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym w tym praca z samorządami (gminy, powiaty, urzędy marszałkowskie) rządem, międzynarodowymi instytucjami oraz Komisją Europejską. Posiada wysokie kompetencje w Zarządzaniu w tym Zarządzaniu Projektami, Marketingu oraz językach obcych. Profesjonalistka w dziedzinie rozwoju biznesu oraz badaniach rynku. Posiada doświadczenie w pracy przy koordynowaniu projektów finansowanych z NFOŚiGW, PARP, NCBiR , Interreg i innych. Specjalista w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz technologii z nimi związanych takich jak magazynowanie energii, bilansowanie, pomiary, elektromobilności i innych. Kompetencje do współpracy z kontrahentami przy wdrożeniach innowacyjnych.

Mateusz Stańczyk

Adwokat. Partner SMM Legal.

Mateusz Stańczyk

Adwokat. Partner SMM Legal.
Jak mądrze finansować gospodarkę wodorową ze środków publicznych? (18.05.2022 |13:00-13:50) Jak równoważyć interesy operatora infrastruktury i jej użytkowników w gospodarce zdekarbonizowanej? (18.05.2022 | 14:20-15:20)
Wspiera biznes, naukę i sektor publiczny w zagadnieniach związanych z finansowaniem innowacji i z zieloną transformacją. Przewodził zespołowi prawnemu realizującemu trzy zamówienia na przełomowe technologie w obszarze magazynowania wodoru oraz jego wykorzystania w transporcie kołowym i ciepłownictwie. Tworzył prawne ramy działania dla instytucji badawczych oraz funduszy inwestujących w nowoczesne technologie. Zdobywca 2. miejsca w konkursie European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 organizowanym przez agencję wykonawczą Unii Europejskiej - Europejską Radę ds. Innowacji. Finalista konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2017. Autor publikacji z zakresu prawa rynku kapitałowego oraz dotyczących wykorzystywania środków Unii Europejskiej dla finansowania prac badawczych i rozwojowych.

Jörg Steinbach

prof. dr inż.
Minister Gospodarki, Pracy i Energii – Kraj Związkowy Brandenburgia

Jörg Steinbach

prof. dr inż.
Minister Gospodarki, Pracy i Energii – Kraj Związkowy Brandenburgia
Czy regiony potrzebują wodoru, by być konkurencyjne? Czy wodór da się obronić? Czy społeczeństwa są gotowe na wyzwania? (17.05.2022 | 12:15-13:00) | Jaką przyszłość ma wodór w Europie? Jaką ma moc zmiany? (17.05.2022 |14:25-15:10)
prof. dr inż. dr h.c. (NUWM, UA) dr hab. h.c. (CITY, UK), prof. (ECUST, CN), Członek Zastępczej Rady Federalnej (Bundesrat) Kraju Związkowego Brandenburgia, Członek Komitetu ds. Pracy, Integracji i Polityki Społecznej, Komisji Członkowskiej ds. Gospodarczych oraz Konferencji Członkowskiej Ministrów Gospodarki. 1975 – 1981 Studia chemiczne na Technische Universität (TU) Berlin. 1985 Stopień naukowy „Dr.-Ing.“ (summa cum laude). 1985 – 1996 Schering AG w Berlinie – odpowiada za wiele obowiązków w zakresie nadzoru. 1994 Venia legendi „Inżynieria chemiczna”. 1996 Profesor zwyczajny „Technologia instalacji i bezpieczeństwa” na TU Berlin. 2002 – 2010 Wiceprezes TU Berlin. 2010 - 2014 Prezes TU Berlin. 2014 - 2018 Prezydent Brandenburskiej Politechniki Cottbus-Senftenberg. Od 19 września 2018 r. Minister Gospodarki, Pracy i Energii – Kraju Związkowego Brandenburgia.

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego
Czy regiony potrzebują wodoru, by być konkurencyjne? Czy wodór da się obronić? Czy społeczeństwa są gotowe na wyzwania? (17.05.2022 | 12:15-13:00
Funkcję marszałka województwa pomorskiego sprawuje od 2010 roku. W latach 2005-2010 zasiadał w Zarządzie Województwa Pomorskiego jako wicemarszałek. Od 1998 roku jest radnym województwa. W wyborach samorządowych w 2018 roku Mieczysław Struk został ponownie wybrany na radnego województwa pomorskiego rekordową liczbą ponad 67 tys. głosów. Urodził się 1 stycznia 1961 roku w Jastarni. Jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył podyplomowe studia organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej na Uniwersytecie Gdańskim i studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1990-2002 był burmistrzem Jastarni.

Beata Superson-Polowiec

Radca prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy, specjalista dziedzinie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa energetycznego

Beata Superson-Polowiec

Radca prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy, specjalista dziedzinie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa energetycznego
Certyfikacja wodoru i świadectwa pochodzenia. (18.05.2022 |12:15-13:10)
Ekspert w dziedzinie kontraktów handlowych, energii i paliw. Laureatka rankingu „25 prawniczek w biznesie” przygotowanego przez redakcję Forbes Women Polska. Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz obsłudze grup kapitałowych. Z powodzeniem zajmuje się obsługą prawną podmiotów energochłonnych. Autorka wielu analiz ryzyka regulacyjnego oraz twórca licznych innowacyjnych projektów rozwiązań prawnych. Ponadto, posiada doświadczenie w zakresie problematyki efektywności energetycznej, OZE, EU ETS, kogeneracji, rynku paliw ciekłych, gazu i ciepła, a także z zakresu public affairs. Czynny uczestnik wielu konferencji naukowych i branżowych. Wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Andrzej Szałek

Doradca Zarządu, Toyota Central Europe

Andrzej Szałek

Doradca Zarządu, Toyota Central Europe
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie (18.05.2022 | 11:15 - 12:10)
Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydział Samochodów i Maszyn, z tytułem doktora w specjalizacji Budowa i Eksploatacja maszyn. W swojej pracy naukowej wykorzystywał sztuczną inteligencję do kontrolowania pracy maszyn. Obecnie zajmuje się problematyką napędów niskoemisyjnych i bezemisyjnych w pojazdach. Jest autorem i współautorem 26 publikacji naukowych. Karierę zawodową w branży motoryzacyjnej od samego początku kontynuował w Toyota Central Europe. Z koncernem Toyota związany jest od 1999 roku. Specjalizuje się w budowie i eksploatacji samochodów hybrydowych. Obecnie zajmuje się wprowadzaniem na polski rynek pojazdów wodorowych oraz infrastruktury wodorowej.

Anna Szóstakiewicz

Koordynator ds. technologii wodorowych

Anna Szóstakiewicz

Koordynator ds. technologii wodorowych
W Instytucie Maszyn Przepływowych PAN/KEZO CB PAN odpowiada za projekty związane z transformacją wodorową i wyzwaniami transformacji energetycznej. W latach 2020-2021 przewodniczyła grupie roboczej Edukacja i budowa świadomości rynku wodoru przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska w ramach prac nad projektem Polskiego Porozumienia Wodorowego. Aktywnie uczestniczy w projektach związanych z tworzeniem Dolin Wodorowych, w szczególności jest zaangażowana w rozwój Mazowieckiej Doliny Wodorowej, pełniąc funkcję Koordynatora grupy roboczej zajmującej się aspektami kształcenia i szkolenia w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych. Członkini Rady Programowej Wodór2030. Autorka wielu publikacji oraz popularyzatorka technologii wodorowych. Uczestniczka paneli dyskusyjnych i moderatorka międzynarodowych konferencji o tej tematyce. Łączy świat nauki z biznesem. Jest nastawiona na komercjalizację projektów B+R i możliwości szerokiego ich zastosowania w gospodarce. Dodatkowo posiada wieloletnie doświadczenie, jako Project Manager w zarządzaniu interdyscyplinarnymi projektami. Stawia sobie za cel, wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia dla budowy nowoczesnej "Cyfrowo-Wodorowej Polski".

Stanisław Szultka

Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański

Stanisław Szultka

Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański
Jak efektywnie zorganizować ekosystem transportu publicznego opartego na wodorze w samorządzie (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, pracownik naukowy Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia ekonomista. Ekspert w dziedzinie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, trendów rozwoju technologii oraz polityki rozwoju. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie badań i analiz ekonomicznych, planowania strategicznego, rozwoju technologii oraz programowania i ewaluacji polityk publicznych. W wyżej wymienionym zakresie realizował projekty m.in. dla Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, PARP, NCBiR oraz samorządów regionalnych w Polsce. Doświadczony menedżer z udokumentowaną historią pracy w branży think tanków. Silny profesjonalista w dziedzinie zarządzania produktem, posiadający umiejętności negocjacyjne, planowania biznesowego, zdolności analityczne, innowacyjność i przedsiębiorczość.

Beata Szymanowska

dr
Kierownik Działu Badań i Rozwoju Technologii, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Beata Szymanowska

dr
Kierownik Działu Badań i Rozwoju Technologii, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
Doliny i huby wodorowe w Polsce - dziś i za 10 lat (18.05.2022 | 14:30 - 15:30)
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych w Politechnice Gdańskiej z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. W Uniwersytecie Gdańskim uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Doświadczony menadżer, z branżą morską związana od ponad dwudziestu lat. Członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Zarządu Spółki ds. realizacji programu wodoru, Kierownik Działu Badań i Rozwoju Technologii, Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. Jej zainteresowania skupiają się na obszarach innowacji, które są czynnikiem podnoszącym konkurencyjność podmiotów gospodarczych. Jest konsultantem w zakresie wdrażania nowych rozwiązań technologicznych i nietechnologicznych w podmiotach gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku usług portowych. Do obszaru zainteresowań należy obszar rozwoju nowych technologii w logistycznych łańcuchach dostaw, a zwłaszcza w portach morskich. Pełnomocnik Zarządu Spółki ds. realizacji programu wodoru Kierownik Działu Badań i Rozwoju Technologii, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Maria Śmietanka

dr
Zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Maria Śmietanka

dr
Zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
Jak mądrze finansować gospodarkę wodorową ze środków publicznych (18.05.2022 | 13:15-14:00)
Od lat związana z ekosystemem badań i innowacji, w początkowych latach pracy zawodowej jako pracownik naukowy biorący udział w licznych krajowych i międzynarodowych projektach badawczych w tematyce środowiskowej i energetycznej. Od kilku lat w Krajowym Punkcie Kontaktowym zajmuje się wspieraniem polskiego uczestnictwa w kolejnych programach ramowych Unii Europejskiej – Horyzont2020, a obecnie Horyzont Europa. Od niedawna członek State Representative Group w ramach partnerstwa europejskiego Clean Hydrogen.

Michał Tarka

Partner, Head of Energy Transition & Renewable Energy Team in SMM Legal.

Michał Tarka

Partner, Head of Energy Transition & Renewable Energy Team in SMM Legal.
Jak najlepiej wykorzystać potencjał gazów zdekarbonizowanych... (17.05.2022 | 12:15-13:15) Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od surowców z Rosji? (17.05.2022 | 15:30-16:30)
Ekspert prawa energetycznego wyróżniony w międzynarodowym rankingu The Legal 500 EMEA 2021. Zajmuje się przede wszystkim transformacją energetyczną oraz tematyką OZE. Doradza w procesach transformacji energetycznej podmiotom z branż: paliwowej, hutniczej, ciepłowniczej, spożywczej, medycznej, budowlanej czy bankowej oraz największym samorządom. Autor analiz dotyczących strategii rozwoju OZE, ekspert komisji sejmowych, doradca ministerialny. Współautor komentarza do ustawy o OZE dla Wydawnictwa C.H. Beck oraz autor ponad 100 publikacji w prasie krajowej i zagranicznej.

Nurettin Tekin

Hydrogen Product Manager KAWASAKI Gas Turbine Europe GmbH

Nurettin Tekin

Hydrogen Product Manager KAWASAKI Gas Turbine Europe GmbH

Dr. Nurettin Tekin, absolwent inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Aachen (RWTH) w Niemczech. Pracę doktorską na temat „Numeryczne i eksperymentalne badania innowacyjnej technologii chłodzenia dla aplikacji turbin gazowych” napisał również na Uniwersytecie w Aachen. Karierę zawodową rozpoczął jako inżynier projektu, koncentrując się na analizie MES i CFD turbin gazowych i parowych. Po kilku latach pracy rozpoczyna pracę jako kierownik projektu w Kawasaki Gas Turbine Europe w zakresie opracowywania pakietów turbin gazowych klas turbin gazowych od 1,8 MWel do 34 MWel, ochrony przeciwwybuchowej (ATEX) oraz analizy jakości gazu . Od 2020 roku pracuje jako kierownik produktu wodorowego w Kawasaki i odpowiada za rozwój projektów wodorowych, w tym wszystkie tematy związane z produktami wodorowymi, począwszy od produkcji, przechowywania, transportu i utylizacji wodoru.

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Kierownik ds. bezpieczeństwa w SES HYDROGEN S.A.

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Kierownik ds. bezpieczeństwa w SES HYDROGEN S.A.
Wodór a bezpieczeństwo (18.05.2022 |13:10-14:00)
Odpowiada za cały obszar bezpieczeństwa prac badawczo-rozwojowych, projektów i inwestycji infrastrukturalnych związanych z Wodorem. Za cel zawodowy stawia nieustanny rozwój i pracę w zakresie zwiększania bezpieczeństwa procesowego, pożarowego i wybuchowego. Absolwentka Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) w Warszawie oraz Wyższej Inżynierskie Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy. Wykładowca na kierunku Zarządzanie Technologiami Wodorowymi Collegium Humanum. Główny profil zawodowy: Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego w przemyśle. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie projektowania infrastruktury przemysłowej, chemicznej, rafineryjnej i energetycznej. Autorka studiów wykonalności, koncepcji projektowych i wytycznych. Koordynowała liczne prace projektowe w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej obiektów i instalacji technologicznych. Uczestniczyła w pracach badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi technologiami przemysłowymi. Doświadczona w obszarach: H2, Oil & Gas, LNG, LPG, CNG, OZE, ENERGETYKA, PRODUKCJA, TECHNOLOGIA. Współpracowała przy realizacji największych w Polsce, strategicznych inwestycji w sektorach rafineryjnym, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym.

Paweł Trojanowski

Business Development Manager w Sescom, Autor podcastu Uwaga Wodór!

Paweł Trojanowski

Business Development Manager w Sescom, Autor podcastu Uwaga Wodór!
Kształcenie kadr, rozwój kompetencji i popularyzacja wiedzy. Jak budować nowoczesną społeczność wodorową? (18.05.2022 |12:00-13:00)
Promotor rozwoju biznesu i popularyzator wiedzy w zakresie nowoczesnych technologii, od kilkunastu lat związany z branżą energetyczną. Z zaangażowaniem śledzi zielone trendy, aktywnie wspierając działania proekologiczne w najbliższym otoczeniu. Współtwórca podcastu Uwaga Wodór! w którym przedstawia autorskie spojrzenie na tematykę transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zielonych technologii. Przeszedł klasyczną ścieżkę rozwoju zawodowego od inżyniera do menadżera, zaczynając od projektowania i programowania systemów automatyki, poprzez prowadzenie projektów B+R po budowę i realizację strategii rozwoju biznesu m.in. w obszarach zielonej energii i paliw alternatywnych. Obecnie jako Business Development Manager w Sescom S.A. skoncentrowany na wspieraniu rozwoju technologii smart metering i business intelligence, służących poprawie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Ekspert branżowy Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe, uczestniczył w pracach nad Porozumieniem sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance. Z powodzeniem łączy praktykę inżynierską z wiedzą o ekonomii i biznesie, chętnie dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Paweł Wanatowicz

mgr inż.
Specjalista ds. Energetyki i Ochrony Środowiska w TÜV SÜD Polska Sp. o.o.

Paweł Wanatowicz

mgr inż.
Specjalista ds. Energetyki i Ochrony Środowiska w TÜV SÜD Polska Sp. o.o.
Certyfikacja wodoru i świadectwa pochodzenia. (18.05.2022 |12:15-13:10)
mgr. inż Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2010 roku w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. Odpowiedzialny za obszar GHG, audytor wiodący EUETS, weryfikator CHP, zajmuje się m. in. zagadnieniami związanymi z monitorowaniem emisji CO2, odnawialnymi źródłami energii, zielonym wodorem, audytami energetycznymi oraz szeroko pojętą gospodarką paliwową i energetyczną

Józef Węgrecki

Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN S.A.

Józef Węgrecki

Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN S.A.
Debata inauguracyjna (17.05.2022 | 10:50 - 12:00)
Pan Józef Węgrecki jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN S.A. od 23 marca 2018 roku. W okresie od 5 lutego do 23 marca 2018 roku był Członkiem Rady Nadzorczej delegowanym do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów PKN ORLEN. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – Wydział Maszyn Górniczo-Hutniczych. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W latach 1978-1990 pracował w Zakładzie Remontowym Energetyki Kraków, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Technicznych (Członka Zarządu). Następnie w latach 1990-1993 w Spółce Pracowniczej REMAK Opole na stanowisku Wiceprezesa spółki. Od kwietnia 1993 do czerwca 2017 pełnił funkcję Prezesa, Członka Zarządu Spółki REMAK – KRAK Sp. z o.o. W 2017 roku został mianowany Wiceprezesem Zarządu w spółce ENERGA Wytwarzanie S.A., gdzie odpowiadał za zarządzanie w zakresie eksploatacji turbin wodnych, wiatrowych, farm fotowoltaicznych, kogenerację, elektrownie węglowe oraz działalność w zakresie innowacji, pozyskiwania dla spółki aktywów ciepłowniczych i wyznaczania kierunków rozwoju. Od 5 lutego 2018 roku delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów w PKN ORLEN S.A., po czym w kwietniu został powołany na Członka Zarządu ds. Operacyjnych. Interesuje się monitorowaniem i analizą najnowszych rozwiązań technicznych w zakresie energetyki – alternatywnymi źródłami energii i możliwościami ich wdrażania w przemyśle. Jest odznaczony: Galicyjską Wielką Nagrodą Budownictwa za wkład w rozwój budownictwa; Odznaką Honorową za zasługi dla budownictwa; Złotym Medalem za długoletnią służbę; Odznaką Honoris Gratia – za działalność charytatywno-społeczną.

Jerzy Wierzbicki

Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Jerzy Wierzbicki

Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
Zeroemisyjne rolnictwo: BIOGAZ, BIO LNG, BIO WODÓR (18.05.2022 |11:15-12:15)
Absolwent mechanicznego Politechniki Warszawskiej, jest absolwentem studiów doktoranckich w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2005 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Reprezentuje polskich rolników w COPA COGECA w grupie roboczej Jakość oraz grupie roboczej Promocja, której jest przewodniczącym czwartą kadencję. Przewodniczył Radzie Dialogu Społecznego w Rolnictwie pierwszej kadencji powołanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest przewodniczącym Rady Sektora Wołowiny powołanej w 2017 roku przez sześć organizacji producentów i przetwórców sektora wołowiny. Inicjował i współtworzył dobrowolny system jakości mięsa wołowego Quality Meat Program uznany przez MRiRW oraz Komisję Europejską. Z jego inicjatywy został założony w Polsce podmiot skupiający wybitnych naukowców z Australii i Unii Europejskiej których celem jest wdrażanie systemu zapewniają jakości kulinarnej wołowiny wzorowanego na australijskim Meat Standard Australia do praktyki produkcyjnej i metodologii australijskiej do badań naukowych w UE. Działa aktywnie w Grupie Roboczej EKG/ONZ ds. Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych. Jest autorem i współautorem ponad dwudziestu publikacji naukowych w szczególności z zakresu jakości kulinarnej mięsa wołowego, a także ontologii produkcji wołowiny.

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Inauguracja FORUM H2POLAND i debata: Rola wodoru w transformacji energetycznej (17.05.2022 | 10:30 - 12:00)
Samorządowiec od trzech dekad. W 2005 roku objął funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego, którą pełni nieprzerwanie od pięciu kadencji. Od lutego 2011 roku Wiceprezes Zarządu Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej, w styczniu 2019 roku został wybrany na członka Zarządu Związku. Od lutego 2006 roku członek Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Uczestniczy w pracach dwóch komisji: Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) oraz Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX). W kwietniu 2008 roku objął stanowisko Przewodniczącego polskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów, został także wybrany na Wiceprzewodniczącego i członka Prezydium tego gremium i pełni te funkcje do dziś. W latach 2010-2020 Wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów, obecnie członek Prezydium Grupy. Zafascynowany regionalną historią, ambasador legendarnej wielkopolskiej pracowitości, entuzjasta możliwości, jakie Polsce i Wielkopolsce daje uczestnictwo w Unii Europejskiej. Jako gospodarz regionu z satysfakcją podkreśla stały, dynamiczny rozwój Wielkopolski, widoczny nie tylko poprzez wysokie pozycje w statystykach i rankingach, ale przede wszystkim w zadowoleniu mieszkańców województwa. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego podkreśla, że Wielkopolska chce być w awangardzie Europejskiego Zielonego Ładu. Za działalność publiczną wyróżniony między innymi przez Prezydenta RP „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" oraz „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Piotr Woźny

Prezes Zarządu, ZE PAK S.A.

Piotr Woźny

Prezes Zarządu, ZE PAK S.A.
Jak wodór może pomóc w uniezależnieniu Polski od paliw kopalnych? (17.05.2022 | 15:45 - 16:45)
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000 - 2001 pełnił funkcję wiceministra łączności w rządzie premiera Jerzego Buzka. Od 24 listopada 2015 do końca marca 2017r. wiceminister cyfryzacji w rządzie premier Beaty Szydło. Od maja 2017r. zaangażowany w sprawy dotyczące walki ze smogiem, najpierw jako doradca ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, później od 17 stycznia 2018r. jako wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od marca 2018r. do 31 maja 2020r. w charakterze Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze. Od czerwca 2018r. do stycznia 2019r. pełnił funkcję zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od 31 sierpnia 2019r. do dnia 31 maja 2020r. pełnił funkcję prezesa zarządu NFOŚiGW Od czerwca do listopada 2020 roku Pan Piotr Woźny pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej ZE PAK SA, a od listopada 2020 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu ZE PAK S.A.

Kamil Wyszkowski

Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland (UN GCNP)

Kamil Wyszkowski

Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland (UN GCNP)
Jak mądrze finansować gospodarkę wodorową ze środków publicznych (18.05.2022 | 13:15-14:00)
W ONZ pracuje od 2002 roku. W latach 2009-2014 dyrektor biura United Nations Development Programme (UNDP) w Polsce, od 2004 do dziś Przedstawiciel UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi), od 2011 roku Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy – Know How Hub (powołanego w ramach UNDP Poland, obecnie zarządzanego przez UN GCNP).

Jarosław Zacharski

Kierownik Zakładu Geologii Regionalnej Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy

Jarosław Zacharski

Kierownik Zakładu Geologii Regionalnej Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Magazynowanie i wychwytywanie CO2 – CO2 nową walutą (17.05.2022 | 13:15-14:15)
Prawie całą swoją karierę zawodową związał z działalnością poszukiwawczo-wydobywczą i przemysłem naftowym. W latach 1996–2009 pracował w strukturach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., a w latach 2009–2021 w ORLEN Upstream gdzie pełnił funkcje kierownicze. Projektowane przez niego prace pozwoliły na odkrycie i udokumentowanie nowych złóż gazu ziemnego w Polsce. Brał także udział w ocenie aktywów poszukiwawczych znajdujących się w północnej Afryce, Europie, na Bliskim Wschodzie, w USA, Kanadzie oraz Argentynie i Kolumbii. Szczególnie cenne doświadczenia zdobył w latach 2010–2014 będąc członkiem komitetu technicznego międzynarodowego projektu poszukiwawczego, realizowanego wspólnie z Kuwait Energy Company w łotewskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Jest członkiem Komitetu Geofizyki PAN oraz dwóch zespołów powołanych przez Ministra Klimatu i Środowiska - Zespołu doradczego do spraw geologii, surowców oraz przemysłu oraz Zespołu do spraw rozwoju technologii wychwytu, magazynowania i wykorzystania CO2.

Józef Zajkowski

dr inż.
Wójt Gminy Sokoły

Józef Zajkowski

dr inż.
Wójt Gminy Sokoły
Wodór dla samorządu. Czy wodór może wygrać wybory? Tylko dla odważnych! (18.05.2022 |11:15-12:00)
dr nauk inż. rolnictwa, certyfikat Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, egzamin dla kandydatów do rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa W związku z aktywnym poszukiwaniem rozwiązań w zakresie produkcji biopaliw został powołany do prac w zespole związanym z tworzeniem i popularyzacją Agrocentrów Energetrycznych przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Brał udział w m.in. w konferencjach: 2010 "Uwarunkowania przebiegu skutków ekstremalnych zjawisk hydrologiczno-meteorologicznych w obszarach wiejskich". Organizatorami konferencji był Instytut Technologiczno-Przyrodnicy w Falentach oraz Konwent Dyrektorów Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych. Temat wystąpienia : „Prawno organizacyjne uwarunkowania funkcjonowania spółek wodnych”. 2011 - Walne Zgromadzenie Krajowego Związku Spółek Wodnych w Warszawie, udział w konferencji 2014 – Konferencja Ministerstwa Ochrony Środowiska – konsultacje w sprawie Gospodarki Wodnej – udział w konferencji jako przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego 2014 – prezentacja w Parlamencie Europejskim sposób rozwiązania gospodarki ściekowej na terenie gminy Sokoły

Andrzej Ziółkowski

Politechnika Poznańska

Andrzej Ziółkowski

Politechnika Poznańska
A wodorowe społeczeństwo w Kosmosie? A to już program ARTEMIDA czy jeszcze LEM? (17.05.2022 |15:15-16:00)
Zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej oraz Specjalista w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauki w Krakowie. Główny obszar naukowo-badawczy dotyczy opracowania metody odzysku energii spalin pochodzących ze źródeł motoryzacyjnych przy wykorzystaniu generatorów termoelektrycznych oraz napędy i paliwa alternatywne. Prowadzi prace naukowo-badawcze z zakresu wpływu różnych środków transportu na środowisko naturalne realizując m.in. badania emisji zanieczyszczeń w warunkach rzeczywistych. Obecnie rozwija tematykę wdrażania wodoru jako źródła energii w układach napędowych. Pełni funkcję kierownika B+R projektu: "Eko-efektywny wielopaliwowy układ napędowy z ogniwem wodorowym w jednostce pływającej typu katamaran” nr POIR.04.01.04-00-0067/20 realizowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Ireneusz Zyska

Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii

Ireneusz Zyska

Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii
"Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej - funkcja i zadania dolin wodorowych" (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Założyciel i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, który w Sejmie RP VIII kadencji stał się ogólnopolską platformą merytorycznej dyskusji i kształtowania opinii na temat transformacji polskiego górnictwa i energetyki, bezpieczeństwa energetycznego, wykorzystania zasobów naturalnych, paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii, rozwoju elektromobilności oraz zastosowania nowoczesnych technologii w procesie zmian i kształtowania polskiego systemu elektroenergetycznego, w tym energetyki jądrowej i rozproszonej.

Adam Żelezik

Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego

Adam Żelezik

Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego
"Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej - funkcja i zadania dolin wodorowych" (18.05.2022 | 11:15-12:15)
Menadżer z 20 letnim doświadczeniem w bankowości korporacyjnej. W BGK odpowiedzialny za realizację inicjatyw strategicznych. Lider Idei 3W, strategicznego programu tworzącego przestrzeń do współpracy pomiędzy światem biznesu, nauki i sektora publicznego, wspierającego innowacyjne, zrównoważone projekty w zakresie wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych.